Pojmując cnoty jako trwałą dyspozycję do czynienia dobra, człowiek winien kierować się nimi każdego dnia. A ponieważ wszyscy chcemy być postrzegani jako godni zaufania, sprawiedliwi, roztropni i odważni, nic nie stoi na przeszkodzie, by treść Uzdrawiającej siły cnót potraktować jako przewodnik po cnotach.
Przedmowę, w której omówione zostały kwestie terminologiczne, miejsce cnót w dziełach filozoficznych oraz ich przedmiot i natura, z powodzeniem można potraktować jako wyczerpujący wstęp do zasadniczej treści publikacji. Schematyczny układ (wprowadzenie, przemyślenia wyjaśniające, tematy do refleksji, zakończenie) kolejnych części ułatwia zrozumienie, docenienie i wzbudzenie chęci praktykowania cnót w życiu. W każdej z siedmiu części kardynał Carlo Maria Martini zamieścił refleksje skupiające się wokół jednej cnoty kardynalnej (roztropność, sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie) oraz boskiej (wiara, nadzieja, miłość). W rozważaniach szczegółowych wyjaśnił, z czego poszczególne cnoty wynikają, na czym polegają, w czym się przejawiają, czego dotyczą, dlaczego są ważne i jakie wydają owoce. Przeanalizował przeciwstawne cnotom postawy, rozwinął tezy, wyliczył trudności a obawy usytuował w perspektywie większego dobra. Refleksje Martiniego bogate są w zachęty do powierzenia siebie Bogu.
Publikacja Wydawnictwa Promic kierowana jest nie tylko do wierzących, moralnością wszak winien kierować się każdy: wszyscy zobowiązani jesteśmy do postępowania w sposób uczciwy i odpowiedzialny, z poszanowaniem praw każdego, nie zapominając o przynależnej człowiekowi godności. Czytelnik odnajdzie w Uzdrawiającej sile cnót nie tylko uzasadnienia, ale również konkretne wskazówki, jak cnoty zdobywać i je praktykować. Refleksje Martiniego oparte zostały na wielu fragmentach biblijnych Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami), przemyśleniach filozofów chrześcijańskich oraz Wschodu, myśli ojców i doktorów Kościoła oraz nauczaniu papieskim. Zacytowane zostały fragmenty artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego i passusy z dokumentów soborowych. Są maksymy świętych, fragmenty modlitw oraz odniesienia do listów, jakie autor otrzymywał od wiernych. Pojęcia łacińskie przetłumaczono i wyjaśniono w tekście zwartym bądź w przypisach (bibliograficzne i wyjaśniające).
Uzdrawiająca siła cnót jest w stanie zachęcić do ich praktykowania w codziennym życiu, co znajdzie przełożenie na dążenie ku pełni życia.
Pasja według św. Jana zawiera cenne wskazówki pomocne w rozpoznawaniu i pełnieniu woli Bożej. Ukazuje też pewne aspekty postaci Jezusa, których...
Trwają na przeciwnych krańcach spectrum - jeden jest światowej sławy pisarzem, autorem ,,Imienia róży" i samozwańczym człowiekiem świeckim; drugi...