Niektórzy wciąż czekają na list z zaproszeniem do Hogwartu, a inni nie odmówiliby nauki w Akademii Pana Kleksa. Jednych fascynują przygody Alicji w Krainie Czarów, drudzy zaczytują się w klasycznych baśniach i legendach. A gdyby wszystkie te elementy połączyć i całość okrasić całkiem sporą garścią życiowych porad, empatii i wsparcia? Wówczas otrzymalibyśmy rewelacyjnie wydaną, mądrą i skłaniającą do refleksji książkę – taką jak Uniwersytet Pani Bajki Agnieszki Rautman-Szczepańskiej (Wydawnictwo Zielona Sowa).
Główna bohaterka książki, Basia, nie czuje wsparcia rodziców i trudno jej się odnaleźć wśród rówieśników. Dziewczynka czuje się bezbarwna. Jest cichą, szarą myszką, która nie potrafi zawalczyć o siebie. W dzień wyjazdu do prestiżowej szkoły z internatem, którą wybrali dla niej rodzice, Basia trafia... do pulsującego magią Uniwersytetu Pani Bajki. Dziewczynka uczy się tam niesamowitych rzeczy, doświadcza wszystkiego, czego powinno spróbować dziecko, a czego zabraniali jej rodzice, zaprzyjaźnia się z rówieśnikami, wsłuchuje się w mądre baśnie i wyciąga z nich budujące wnioski.
Jednak obok zachwytu nad nietuzinkowością uniwersytetu Basia uczy się tego, że warto wierzyć w siebie, zabierać mądrze głos w ważnych sprawach, korzystać z nieograniczonych zasobów wyobraźni, być kreatywną, silną i niezależną. Dziewczynka zaczyna rozumieć, że nikt nie może narzucać jej swojego zdania ani za nią decydować. To ona i tylko ona jest autorką swojej bajki.
Uniwersytet Pani Bajki to znakomita książka, którą powinno przeczytać każde dziecko. Czary, magia, zakrzywienie czasoprzestrzeni, jednorożce i nietuzinkowi, sympatyczni bohaterowie sprawiają, że od książki naprawdę trudno się oderwać. Do tego dochodzi jeszcze tajemnica zwoju, którą dzieci próbują rozwikłać, a także niebezpieczeństwo czyhające ze strony złego króla – Twardogłowego.
Agnieszka Rautman-Szczepańska równolegle do baśniowej narracji, niejako między wierszami, ujmuje sporo porad, z których może skorzystać młody czytelnik. Swoje słowa kieruje do dzieci, którym brak pewności siebie, które nie wierzą w swoje umiejętności, często wycofują się i stoją gdzieś na uboczu. Jednak autorka nie tylko do nich się zwraca. Agnieszka Rautman-Szczepańska szczegółowo, ale też z wielkim żalem prezentuje postawę wielu dorosłych, ślepo zapatrzonych we wpojone im przez przełożonych czy polityków fałszywe idee. Agnieszka Rautman-Szczepańska ostrzega przed takim wąskim spojrzeniem na świat, przed złym, „kanciastym" myśleniem. Tłumaczy, że ludźmi, którzy nie mają własnego zdania, najlepiej się steruje i manipuluje. Tylko otwarte umysły, ludzie chłonący wiedzę, ale przy tym weryfikujący źródła są w stanie zapewnić światu dobrobyt i przyszłość.
Uniwersytet Pani Bajki został rewelacyjnie zilustrowany przez Paulinę Nachman. Wielobarwna, nieco abstrakcyjna okładka od razu przyciąga uwagę czytelnika, zaś kolorowe rysunki zamieszczone w książce są świetnym odbiciem treści prezentowanych przez autorkę.
Uniwersytet Pani Bajki to ważna i ogromnie wartościowa książka. To publikacja, która ze względu na swoje przesłanie powinna trafić w dziecięce ręce, a – być może – również znaleźć się w kanonie lektur szkolnych.
Stella dowiaduje się o chorobie babci. Z listu, który otrzymała mama, wynika, że jedynie Wróżka Astra mogłaby pomóc w tej trudnej sytuacji. Dziewczynka...
,, Aurora pochodzi z Idei, wioski zamieszkałej przez ludzi, dla których Bogini wyplata kosze z tataraku i mgły, wypełniając je dobrymi myślami.Sielanka...