Recenzja książki: Ukraiński gambit

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zwany Majdanem (Niezależności) Plac Niepodległości w centrum Kijowa to miejsce nie tylko ważnych uroczystości państwowych oraz imprez kulturalnych, ale i najliczniejszych protestów. Ukraiński gambit, skupiając uwagę czytelnika na majdańskich wydarzeniach, pokazuje siłę ogólnonarodowych manifestacji, dzięki którym zaczęło kształtować się społeczeństwo obywatelskie.

Wiec solidarności, jaki studenci z Kołomyi zorganizowali z kolegami z Kijowa, miał trwać krótko i zakończyć się szybko. Stało się jednak inaczej. Potyczka z berkutowcami (podległa MSW wyspecjalizowana jednostka ukraińskiej milicji) zmusiła protestujących do ukrycia się w monastyrze Michajłowskiego. Dla Stasa Sycza to był dopiero początek: przydział do sotni Nika, służba przy barykadach, forsowanie blokad, wiece ludowe, zwiększająca się ilość ofiar protestów, radykalizacja postaw manifestujących – to tylko niektóre, z wielu kwestii ściśle związanych z wydarzeniami, jakie miały miejsce na kijowskim Majdanie Niezależności podczas prób przeforsowania postulatów usunięcia ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Fedorowycza Janukowycza oraz gruntownej zmiany sytuacji w państwie.

Akcja Ukraińskiego gambitu (fikcja literacka oparta na wydarzeniach historycznych) toczy się dwutorowo: z jednej strony Leszek Szerepka pokazuje bohaterską postawę czujących poparcie i sympatię społeczeństwa obrońców Majdanu, z drugiej natomiast przedstawia punkt widzenia służb specjalnych oraz zróżnicowane spojrzenie na Ukrainę. Porusza autor kwestie polityczne, społeczne i religijne, przytacza fakty historyczne, podaje daty, nazwiska, miejsca, okoliczności, pełnione funkcje, stopnie wojskowe, warianty działań oraz plany operacyjne, obrazowo opisuje wydarzenia, rewiduje poglądy, posiłkuje się numerami konkretnych rozporządzeń. Znajdzie czytelnik w lekturze nazwy ukraińskie, rosyjskie i gruzińskie, a nawigację ułatwią mu liczne dane topograficzne wraz z mapką centrum Kijowa na dzień 27.01.2014 roku (zaznaczono źródło). Pomocą służą przypisy wyjaśniające. Prolog i Epilog, niczym klamra spinająca w nierozerwalną całość wszystko to, co rozpoczęło się na Majdanie o świcie 30 listopada 2013 roku i trwało do lutego 2014 roku, pozwalają czytelnikowi dostrzec sens wydarzeń.

Ciekawa publikacja Wydawnictwa MG pełni podwójną rolę: pokazuje prawdziwe oblicze reżimu oraz dowartościowuje protestujących, dla których krwawe wydarzenia na kijowskim Majdanie Niezależności stały się szkołą życia. Jedno jest pewne: egzamin zdali z wynikiem celującym.

Tagi: political fiction

Kup książkę Ukraiński gambit

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ukraiński gambit
Książka
Ukraiński gambit
Leszek Szerepka
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy