Recenzja książki: Uczmy się od delfinów

Recenzuje: kalina

Delfiny to niezwykłe stworzenia o wielkiej inteligencji. Podziw budzi w nas ich pełen gracji taniec wśród fal. Wiemy o ich niezwykle przyjaznym stosunku zarówno do siebie nawzajem, jak i do ludzi. Nieraz te piękne zwierzęta ratowały rozbitków nie pozwalając im utonąć. Są też świetnymi terapeutami- szczególnie dobroczynnie wpływają na dzieci autystyczne. Kontakt z nimi jest niezapomnianym przeżyciem.

Delfiny fascynowały ludzi już w zamierzchłych czasach. Widok ich stada był dla marynarzy dobrą wróżbą. U starożytnych Sumerów, Fenicjan i Greków ssaki te były symbolem najwyższej szlachetności. Ich wizerunki zdobiły naczynia i monety. Za zabicie delfina karano śmiercią. Zwierzęta te były bowiem czczone przez starożytnych Greków jako półbogowie, a przez niektóre ludy pierwotne nawet jako bogowie. I właśnie jako boscy, mistyczni nauczyciele są przedstawione w tej niezwykłej jak i one książce. Są naszymi przewodnikami duchowymi w obecnych chaotycznych, pełnych stresu i zniszczeń wojennych czasach.

Czego możemy się uczyć od tych fascynujących zwierząt? Autorzy wymieniają pięć mądrości, które powinny być dla nas wskazówkami, jeśli chcemy być jak ludzie- delfiny. Oto one.

Mądrość pierwsza. “ Wydobywajmy z Natury więcej energii życiowej, abyśmy mogli wypełnić naszą misję”. Według twórców książki delfiny mają bowiem niezwykłą zdolność czerpania energii z przyrody i dzielenia się nią zarówno ze swymi współbraćmi, jak i z ludźmi. Liczne osoby, które zetknęły się z tymi ssakami, podkreślają ogromny przypływ sił życiowych po kontakcie z nimi. Oto przytoczone wypowiedzi paru osób:

“Wracamy z energią znacznie bardziej pozytywną”

“Mogliśmy tam nabrać wiele mocy, był to po prostu relaks dla ciała i duszy!”

“Czułem, co delfiny mogą ofiarować: moc i energię...”

“Może jeszcze kiedyś trafi się okazja, aby zabawić u naszych przyjaciół delfinów i zatankować świeżą energię życiową”

Podobno delfiny wyczuwają na odległość osoby, które są chore lub z innego powodu brakuje im energii życiowej. Podpływają do nich i dzielą się swoją mocą.

A jak czerpać samemu z sił natury? Muszą być spełnione następujące warunki: odpowiednie miejsce na łonie przyrody, z dala od miejskiego zgiełku, stan medytacji i gotowość do czerpania energii. Należy zamknąć oczy i oczyścić umysł ze zbędnych myśli. Po chwili poczujemy, jak moc otaczającej przyrody przenika przez nasze ciało.

Mądrość druga. “Pomagając innym, włączamy się w sieć stworzenia”. Delfiny są znane z chęci bezinteresownego niesienia pomocy zarówno sobie nawzajem, jak i ludziom. Kiedy zbliża się niebezpieczeństwo, starsze osobniki otaczają kręgiem młode, by je chronić. Gdy któryś z członków stada jest zraniony, inne gromadzą się przy nim i usiłują mu pomóc. Tak samo życzliwe są w stosunku do człowieka. Niejeden rozbitek zawdzięcza im życie. Ponadto wyczuwają osoby chore i słabe. Podpływają do nich, przekazując dobrą energię. I nie oczekują wzajemności. Te piękne zwierzęta wiedzą, co to prawdziwa bezinteresowność.

Mądrość trzecia (podobnie jak pierwsza wiążąca się z energią). “Przebudujmy nasz krąg znajomych i przyjaciół! Wykluczmy wszystkich złodziei energii! Nawet tych, o których myślimy, że znajomość z nimi przyniesie korzyści. Zbudujmy harmonijną, szczęśliwą oazę przyjaciół i znajomych, którzy dostarczą nam energii, bo nas lubią, ponieważ są do nas dobrze nastawieni, których my lubimy, do których jesteśmy dobrze nastawieni!”

Wśród delfinów nie ma “wampirów energetycznych”. Panuje pełna harmonia i wspólnota. Nie ma kłótni, wzajemnej niechęci, znęcania się silniejszych nad słabszymi. Jakże odmienny to świat od społeczności ludzi.

Mądrość czwarta. “Nie podchodzić do niczego z kijem, nie płynąć pod prąd, lecz wykonywać swoją pracę pogodnie, elegancko i swobodnie, za jednym zamachem, umiejętnie i w duchu zabawy. Oto najważniejsza recepta delfinów na sukces!”. Pogodnie, elegancko i swobodnie jak właśnie delfiny. One nie wiedzą, co to stres nękający ludzi we współczesnych czasach. Nie mają komórek i laptopów, a jednak umiejętnie wykorzystują swój czas. Autorzy przytaczają bardzo ciekawą sentencję Douglasa Adamsa z książki “Autostopem przez galaktykę”:

“Człowiek zawsze sądził, że jest inteligentniejszy od delfina, ponieważ tak wiele osiągnął: koło, Nowy York, wojny i tak dalej- podczas gdy delfiny nadal pływają w wodzie, czerpiąc z tego przyjemność. Delfiny- przeciwnie- zawsze sądziły, że są inteligentniejsze od ludzi i to właśnie z tego samego powodu”.

Inteligencja delfinów zresztą nie podlega wątpliwości. Liczne badania wykazały, że mózg delfina jest bardzo wysoko rozwinięty i przetwarza znacznie więcej informacji w określonym czasie niż mózg człowieka. W sentencji Adamsa tkwi więc na pewno ziarnko prawdy, choć stwierdzenie, jakoby delfiny uważały się za inteligentniejsze od ludzi, jest oczywiście przesadną antropomorfizacją tych zwierząt.

Ostatnia, piąta mądrość brzmi: “Słuchajmy naszego wewnętrznego głosu przed każdą decyzją!”. Niewątpliwie delfiny mają bardzo silnie rozwiniętą intuicję. Wyczuwają bezbłędnie osoby chore i osłabione. Do niektórych ludzi czują od początku wyraźną sympatię, podczas gdy ze strony innych ignorują nawet przyjazne gesty. Częste są doniesienia opiekunów tych zwierząt o niemalże telepatycznym kontakcie z nimi. Być może jest to prawda. Przypadki telepatycznego porozumiewania zdarzają się wśród ludzi, dlaczego więc nie zakładać, że tego typu relacja może się nawiązać między umysłem człowieka a zwierzęcia? Zresztą nasi domowi pupile- psy czy koty- bezbłędnie odczytują nasze nastroje. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy nie dajemy ich żadnych znaków swoim zachowaniem.

Książka to niezwykła. Piękna i promieniująca harmonią jak właśnie delfiny, głęboka jak ocean, na którego powierzchni tańczą ich gibkie ciała. Zanurzmy się więc w te głębie, by uzyskać spokój tak bardzo potrzebny we współczesnym zabieganym świecie.

Kalina Beluch

Kup książkę Uczmy się od delfinów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Uczmy się od delfinów
Książka
Uczmy się od delfinów
Simon Schott, Jeannette Weiss
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy