Recenzja książki: Tsatsiki i Mamuśka

Recenzuje: mrowka

Tsatsiki to chłopiec, który wychowuje się w zupełnie nietradycyjnej rodzinie. Urodził się jako owoc miłości – to wie, ale niekoniecznie rozumie. Nigdy nie widział swojego ojca, mitycznego Poławiacza Ośmiornic – i czasami brakuje mu taty. Jego mama – Mamuśka – gra w zespole rockowym i zupełnie nie przypomina matek, jakie mają inne dzieci. Kręci się wokół niej pełno facetów, nie zawsze akceptowanych przez Tsatsikiego – a ojca zastępuje chłopcu sublokator, Jens – także jeden z satelitów Mamuśki.

 

Wiadomo więc, że „Tsatsiki i Mamuśka” nie będzie klasyczną powiastką dla najmłodszych. Jest tu bardzo dużo motywów kontrowersyjnych: fetysz, jaki dla kilkuletniego Tsatsikiego stanowią pończochy (a już do ekstazy doprowadzają chłopca… owłosione nogi nauczycielki w pończochach – przyznam, że to wątek kompletnie dla mnie niezrozumiały, a rozbudowywany), kupa (czyli zagadnienie coraz częściej pojawiające się w literaturze czwartej ze względu na swoistą fascynację nim maluchów w pewnym wieku), „rozebrane” zabawy (dzieci, udające dorosłych podczas uprawiania seksu – to kwestia zbagatelizowana i uznana przez Mamuśkę za naturalną). Wiele tu oczywiście problemów, które zwykle do dziecięcego świata nie mają wstępu – w ekscentrycznym zachowaniu Mamuśki nie ma miejsca na chronienie dziecka przed niektórymi tematami. Przy całej niedojrzałości jest Mamuśka jednak bardzo pomocna – zwłaszcza gdy trzeba niekonwencjonalnie rozwiązywać problemy. Tylko Mamuśka znajdzie sposób na zapobieganie przemocy w szkole (serwując obojętnemu na zjawisko dyrektorowi serię wyzwisk, a największego szkolnego rozrabiakę pokonując kilkoma ciosami karate). Może i w pewnych sprawach Mamuśka jest lekkomyślna – ale nie pozwoli, by Tsatsikiemu stała się krzywda. Moni Nilsson proponuje książkę, w której nie ukrywa się „wstydliwych” elementów dziecięcego świata i nie traktuje ich jako zła.

 

To publikacja stworzona na przekór stereotypom i na złość konserwatywnym rodzicom. Nilsson umożliwia rozmowę z dzieckiem na naprawdę trudne tematy, zapewnia alternatywę wobec klasycznych i ugrzecznionych opowieści, odnosi się do świata współczesnego, świata, w którym coraz częściej pojawia się matka samotnie wychowująca potomstwo. Momentami książka szokuje i wydawałoby się – przekracza granice dobrego smaku – a przecież w niepozbawionych racji rozdziałach kontrowersyjnych Moni Nilsson przemyca ważne prawdy o życiu i niebanalne rozwiązania. Mamuśka, która zachowuje się jak dziecko, wcale nie musi we wszystkim idealnie dogadywać się z synem. Konflikt pokoleń zarysowuje się wyraźnie – na przykład gdy Tsatsiki chce na imprezę ubrać się we frak i nie daje sobie przetłumaczyć, że dżinsy i koszula byłyby lepszym zestawem. Najważniejsze jest jednak to, że chłopiec o wszystkim może ze zwariowaną Mamuśką porozmawiać, zawsze znajdzie u niej zrozumienie i radę.

 

Tradycjonaliści, którzy zwracają uwagę na utrwalone przez konwencję oznaki dobrego wychowania nie mogą pojąć, że nazywanie matki „mamuśką” nie jest brakiem szacunku – tymczasem to właśnie Mamuśka dostrzega istotę rzeczy, nie przejmuje się konwenansami, dzięki czemu może lepiej zrozumieć problemy dzieci. Ośmioletni Tsatsiki boi się pijaków – i ze zdumieniem odkrywa raz, że ojciec jego szkolnego kolegi, dawniej wroga, często zagląda do kieliszka. Jedna z dziewczynek w klasie chwali się natomiast posiadaniem trzech tatusiów. Coraz więcej w literaturze czwartej zagadnień związanych z patologiami i rozbijaniem rodzin, schemat: szczęśliwy, kochający ojciec – miła i dobra matka – grzeczne, zadowolone dziecko – ustępuje prezentowaniu innych, barwnych konfiguracji. „Tsatsiki i Mamuśka” to książka oryginalna i pełna ważnych tematów, które być może pomogą dziecku w zrozumieniu funkcjonowania współczesnej rzeczywistości.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Tsatsiki i Mamuśka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tsatsiki i Mamuśka
Autor
Książka
Tsatsiki i Mamuśka
Nilsson Moni
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy