Recenzja książki: Trzy kobiety

Recenzuje: Piotr Piekarski

To miała być historia o facetach. Lisa Taddeo wielokrotnie przejechała Stany Zjednoczone, by zgłębić temat pożądania i seksualności. Rzecz w tym, że historia żadnego z mężczyzn, z którymi rozmawiała, nie poruszyła jej na tyle, by była gotowa poświęcić mu książkę. 

Poznała za to trzy kobiety. Niezwykłe? Typowe? Trudno powiedzieć, na pewno to trzy kobiety, które odważnie i uczciwie opowiadają o tym, jak wyglądały ich relacje seksualne i jak wpłynęły na ich życie. Kobiety w różnym wieku, z różną przeszłością i o różnym statusie. 

Maggie poznajemy podczas konfrontacji z nauczycielem, z którym jako siedemnastolatka była w związku, a który ostatecznie zostawił ją – miał już przecież rodzinę. Oskarżenie mężczyzny obwołanego niedawno nauczycielem roku o romans skończy się – jakże by inaczej – źle przede wszystkim dla kobiety. Nie uwierzą jej sąsiedzi, nie uwierzy sąd. Facet zachowa pracę i swą pozycję społeczną. 

Lina po latach małżeństwa, które wywoływało w niej tylko frustrację (partner odmawiał całowania jej w usta), opuszcza męża. Podąża za swą wielką miłością z młodości – Aidanem, dla którego cały ten romans jest tylko zabawą. Lina robi wszystko, by wzbudzić w nim prawdziwe uczucie. Bez skutku. A jednak spełnienie fizyczne i wyzwolenie się z okowów wcześniejszego związku jest dla niej w jakimś sensie satysfakcjonujące, choć czasami świadomość obojętności partnera, a przede wszystkim ocena otoczenia wywołuje u niej łzy.  

Sloane jest świadoma swej kobiecości i siły, którą ta jej daje. Prowadzi restaurację wraz z mężem. Ich życie erotyczne jest bogate – tym bardziej, że nie skrywają przed sobą utrzymywania kontaktów seksualnych z osobami spoza związku. Więcej: Richard sam namawia Sloane do wejścia w niektóre z nich czy obserwuje seks żony z innymi mężczyznami. Gdy jednak okazało się, że jeden z partnerów seksualnych Sloane nie powiedział prawdy swojej żonie, ta całą winę zrzuciła na restauratorkę. Wiadomo, w jakim świetle stawia to naszą bohaterkę. Sloane nie czuje się z tym dobrze. To jednak ona spośród całej trójki bohaterek wiedzie najbardziej szczęśliwe, spełnione życie.    

Trzy kobiety pokazują, co dzieje się, gdy stosunkowo nieskomplikowane – jak się zdaje – uczucie pożądania zderza się ze złożoną rzeczywistością, jak często powoduje to frustrację czy brak spełnienia. Książka Lisy Taddeo mówi także o tym, jak często wydarzenia z przeszłości potrafią na długo ciążyć na sercach, sumieniach kobiet, o tym, że mogą być dla nich sporym obciążeniem psychicznym. Jeśli chcielibyśmy szukać spójnych elementów wszystkich opisanych w publikacji historii, uzyskalibyśmy opowieść z tym, że pragnienia i seksualność zybt często przynoszą kobietom przede wszystkim problemy i frustrację – zwłaszcza, gdy stają się sprawą publiczną. Każda z bohaterek publikacji podejmie próbę swoistej emancypacji. I wszystkie zostaną za to w jakiś sposób ukarane. Mężczyznom jest łatwiej – czytamy między wierszami, choć nie powiedziałbym, by Trzy kobiety były manifestem lub wielkim aktem oskarżenia skierowanym w ich stronę.   

W Polsce bardzo rzadko rozmawiamy o seksualności. W pewnym sensie jedyną oficjalną narracją dotyczącą cielesności funkcjonującą w naszym społeczeństwie są powieści E.L. James i Blanki Lipińskiej. To one sprawiły, że seks w literaturze zaczął nam się kojarzyć z literacką tandetą – bo postrzegany jako coś nieczystego czy wstydliwego był już wcześniej. Lisa Taddeo pokazuje, że tak jest nie tylko w Polsce. Dowodzi, że niezależnie od długości czy szerokości geograficznej musimy nauczyć się mówić o seksie i erotyce. Wprost, ale subtelnie. Bez ogródek, ale z zachowaniem dobrego smaku. W sposób najzupełniej naturalny. Tak właśnie, jak autorka Trzech kobiet. Książki, którą gorąco polecam.  

Tagi: bóg

Kup książkę Trzy kobiety

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzy kobiety
Autor
Książka
Trzy kobiety
Lisa Taddeo
Inne książki autora
Zwierzę
Lisa Taddeo0
Okładka ksiązki - Zwierzę

Oszałamiający portret kobiecej furii Kiedy żonaty kochanek Joan popełnia na jej oczach samobójstwo, kobieta ucieka z Nowego Jorku i wyrusza na poszukiwania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy