Recenzja książki: Trenuj umysł

Recenzuje: Justyna Gul

Gimnastyka dla mózgu


W ciągu ostatnich stuleci długość życia wzrosła co najmniej dwukrotnie. Równolegle ze starzeniem się populacji, coraz więcej osób boryka się z problemem chorób mających związek z wiekiem, do których należą zaburzenia pamięci oraz otępienie starcze.

 

Na szczęście nie oznacza to, że po przekroczeniu magicznej granicy "przydatności do spożycia” jesteśmy skazani na zapominanie, bowiem utrata pamięci wcale nie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Tak naprawdę nasze możliwości zapamiętywania zaledwie nieznacznie się obniżają wraz z wiekiem, pod warunkiem oczywiście, że tak, jak o ciało, zadbamy również o nasz mózg. Odpowiednie treningi mogą usprawnić naszą pamięć i zdolności intelektualne, dlatego warto poświęcić choć piętnaście minut dziennie na naukę języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek czy też zagadek logicznych.

 

Można także pracować z książką opublikowaną nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci. Autorki: Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper, udostępniają nam zestaw zadań dotyczących „rehabilitacji” pamięci zarówno dla osób, które chcą pobudzić powstawanie nowych połączeń w mózgu i usprawnić pamięć, logiczne myślenie oraz kojarzenie, a także dla specjalistów, zajmujących się pracą z osobami z zaburzeniami pamięci.


Książka zawiera zestaw ćwiczeń - kart prac, wraz z rozwiązaniami, a różny stopień ich trudności pozwoli dopasowywać je do indywidualnych potrzeb osoby pracującej nad poprawą bądź zachowaniem funkcji poznawczych. Autorki proponują anagramy, wykreślanki, krzyżówki i zadania opierające się na skojarzeniach oraz podstawowej wiedzy matematycznej i humanistycznej, zaś różnorodność ćwiczeń pozwala na ich zastosowanie zarówno podczas samodzielnej pracy w domu, jak i w czasie zajęć indywidualnych czy grupowych. Można też łączyć ze sobą zadania w różnych konfiguracjach - tak, by jak najlepiej spełniły one swoje zadanie.


Zbiór rozpoczynają ćwiczenia z rysunkiem (m.in. zaznaczanie tych obrazków, które nie pasują do pozostałych czy identyfikowanie figur o określonych kształtach), następnie zamieszczone zostały ćwiczenia z kalendarzem (m.in. dopasowanie nazwy miesiąca do cyfry, która go symbolizuje). Mamy też ćwiczenia wspomagające zapamiętywanie (listy wyrazów czy par wyrazów), ćwiczenia językowe (np. wstawianie odpowiednich rzeczowników do zdań czy tworzenie stopnia wyższego i najwyższego) oraz wciągające anagramy, ćwiczenia geograficzne (wymienianie polskich rzek i miast, których nazwy rozpoczynają się od określonej litery czy obliczanie różnic czasowych). To nie wszystkie ćwiczenia, jednak ich mnogość oraz różnorodność dostarcza prawdziwego bodźca dla naszego mózgu.


Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper to narzędzie do walki ze słabnącą pamięcią, pomagające usprawnić orientację myślenia i umiejętności wzrokowo-przestrzenne. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie, zaś czas na nie przeznaczony i dobór ćwiczeń, powinien być dostosowany do możliwości psychofizycznych osoby trenującej. Im trudniejsze ćwiczenie, tym bardziej efektywny jest trening mózgu, warto jednak dla rozgrzewki zacząć od tych najprostszych, jak identyfikacja przedmiotów, dopasowanie ich nazw, czy też wskazanie rysunku, który nie psuje do pozostałych. Pamiętajmy, że zapamiętywanie to wyuczona umiejętność, która może być rozwijana i… trenujmy już dziś!

 

Kup książkę Trenuj umysł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trenuj umysł
Książka
Trenuj umysł
Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy