Recenzja książki: Tost. Historia chłopięcego głodu

Recenzuje: Weronika Walter

Przez żołądek do serca - to powiedzenie w tym wypadku powinno zostać nieco zmodyfikowane. Przez żołądek do ludzkiego umysłu - takie hasło przyświeca książce Nigela Slatera. Autor owej lektury jest autorem kilku kulinarnych książek i twórcą programu "Proste dania". Z kuchnią ma więc sporo wspólnego już od dawna. Widać to wyraźnie w książce Tost. Historia chłopięcego głodu, w której tytuł praktycznie każdego rozdziału pochodzi od nazwy jakiegoś posiłku.

Karmelowy deser Angel Delight, Ciasteczka owsiane czy też Pudding z chleba i masła - tytuły te wprowadzają czytelników w historię chłopca, którego życie nie było raczej usłane różami. Praktycznie jednak na każdym jego etapie pojawiały się potrawy, które wzbogacały życie dziecka i wywoływały w nim emocje oraz przemyślenia.

Zwykła rodzina, w której matka nie do końca jest mistrzynią kuchni, a ojciec uwielbia swoją szklarnię z kwiatami, ulega rozpadowi, kiedy pani domu umiera. Chłopiec zostaje pod opieką wyłącznie ojca. Z czasem jednak w domu pojawia się kobieta, która ma zająć się sprzątaniem. W głównym bohaterze rodzą się wątpliwości, gdy ojciec przejawia coraz większą sympatię i szacunek do niej. Jak się łatwo domyślić, z czasem była sprzątaczka i ojciec chłopca zostają parą.

I choć opowieść snuta przez autora jest raczej smutna, w książce nie ma miejsca na płacz. Na prawie trzystu stronach dominuje wspaniełe poczucie humoru. Niektóre fragmenty szokują odwagą autora książki, który niewinność chłopca skontrastował z wulgarnym, pełnym seksualności światem. 


Ojciec spędzał w szklarni całe godziny. Kiedyś przyłapałem go tam z wackiem w dłoni. Powiedział, że właśnie miał robić siusiu, bo to dobre dla roślin. Tylko że jego penis był jakiś inny, większy niż w kąpieli, a on musiał się porządnie namęczyć, zanim udało mu się schować go z powrotem do spodni. To tylko jeden z fragmentów, opisujących dzieciństwo chłopca. Mało które dziecko doświadcza chyba czegoś podobnego.

Zresztą takie, a nie inne doświadczenia, mają swoje skutki w niedalekiej przyszłości. - Czy mogę wypić twoje mleko, skoro go nie chcesz? - zapytał Peter Marshall na którejś porannej przerwie. Więc powiedziałem: - Najpierw pokaż mi swojego ptaka. Takiej "zapłaty" bohater książki oczekiwał od swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. Jakie były tego konsekwencje? Jakim bohater książki stał się człowiekiem? O tym przekonać się można podczas lektury książki Tost. Historia chłopięcego głodu Książki nietuzinkowej, oryginalnej, wciągającej - ale, niestety, z pewnością nie wybitnej. 



Kup książkę Tost. Historia chłopięcego głodu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tost. Historia chłopięcego głodu
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy