Recenzja książki: Topielice

Recenzuje: Piotr Piekarski

Mitologia od lat inspiruje artystów. Tworząc własne reinterpretacje mitów i osadzając dawne wierzenia w nowych kontekstach, przypominają o ich kulturowym znaczeniu. Podobnie czyni Sylvia Wilczyńska w swojej debiutanckiej powieści Topielice

Fabuła powieści Wilczyńskiej rozpoczyna się od tajemniczej śmierci znanego pisarza. Bestsellerowy autor (ekranizacja jego powieści niebawem ma trafić do kin) w niespodziewany sposób żegna się z życiem – wypada z okna swojego apartamentu w centrum Warszawy. Co więcej, denat okazuje się mieć wydłubane oczy, a w mieszkaniu widać ślady szarpaniny. Przybyły na miejsce komisarz policji Vincent Lewicki nie ma wątpliwości, że doszło do morderstwa. Tego samego zdania jest także młoda prokurator zajmująca się sprawą, Halszka Hardy. 

Chociaż początkowo znajomość pomiędzy prokuratorką a komisarzem nie zapowiada się dobrze, niebawem śledczy muszą zawrzeć rozejm, by odnaleźć sprawcę zabójstwa. Zwłaszcza, gdy w Warszawie dochodzi do kolejnego brutalnego morderstwa, a nowa ofiara odnaleziona zostaje z odciętą głową. 

Szybko okazuje się, że w sprawę zamieszane mogą być znane gwiazdy kina i ludzie show-biznesu, co nie ułatwia Halszce i Vincentowi zadania. Jednak śledczy zrobią wszystko, by dotrzeć do prawdy. Nawet, jeśli oznaczać to będzie, że sami narażą się na śmierć.

Czytelnicy często krytykują pojawiające się na rynku nowe kryminały, uważając, że są one sztampowe i powtarzalne. Tymczasem najnowsza publikacja Wydawnictwa Lira zdaje się całkowicie przełamywać stereotyp mówiący o tym, że „wszystko już było”. Topielice Sylvii Wilczyńskiej to bowiem zaskakujące połączenie typowego kryminału z mocno rozbudowanym wątkiem śledczym, a także powieści fantasy, która czerpie inspirację ze słowiańskich wierzeń. 

Początkowo nic nie zapowiada jednak, że w publikacji znajdą się elementy fantastyczne. Autorka prezentuje czytelnikom wyraziste postaci, wzbudzające skrajne emocje.

Sylvia Wilczyńska zdaje się łączyć dwójkę głównych bohaterów – komisarza Lewickiego, przystojnego i postawnego mężczyznę oraz prokurator Hardy, drobną kobietę – na zasadzie kontrastu. Nie tylko wygląd dzieli tę dwójkę, ale także charakter, podejście do życia oraz doświadczenia z przeszłości. Każde z nich skrywa bowiem mroczne sekrety oraz słabości, które ostatecznie mogą ich pogrążyć. 

Szczególnie ciekawa okazuje się zwłaszcza prokuratorka, która zupełnie nie przypomina bohaterek współczesnej literatury popularnej. Przede wszystkim jest dość młoda, łatwo można jej przypisać etykietkę łatwowiernej czy infantylnej. Kobietę z wieloma innymi literackimi koleżankami po fachu łączy jednak kilka cech – prokurator Hardy jest nie tylko inteligentna, ale przede wszystkim niezwykle silna psychicznie. 

Zapomnieć nie można też o nietypowym połączeniu kryminału i legendy o tytułowych topielicach, która stanowi dość ważny element prowadzący do rozwiązania zagadki. Powieść zachęca czytelników do odświeżenia wiedzy o słowiańskiej kulturze, zwłaszcza teraz, gdy ponownie w kulturze masowej zapanowała moda na folklor i powrót do korzeni. 

Z drugiej jednak strony fantastyka w książce Sylvii Wilczyńskiej to jedynie dodatek, drobna część całej opowieści. To z jednej strony może być wadą, ale z drugiej – z całą pewnością sprawia, że z większą ochotą po książkę sięgną czytelnicy tradycyjnych kryminałów, którzy obawiają się eksperymentowania z innymi podgatunkami literatury rozrywkowej. 

Powieść Topielice to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy poczuli się znużeni lekturą typowych kryminałów. To oryginalny, nietuzinkowy, ciekawy debiut nowej polskiej autorki. 

Tagi: bóg

Kup książkę Topielice

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Topielice
Książka
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Inne książki autora
Naznaczeni
Sylvia Wilczyńska 0
Okładka ksiązki - Naznaczeni

Ukryte więzienie, nawiedzona cela… Ten, kto tam trafił, nie wyszedł żywy. Czy prokurator Halszka Hardy rozwikła tajemnicę, zanim będzie za późno...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy