Recenzja książki: Tobit

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Czasy przypadające na okres publicznej działalności Chrystusa pod wieloma względami różniły się od tych, w jakich przyszło żyć człowiekowi XXI wieku. Na plan pierwszy wysuwa się kwestia obyczajowości, kiedy to w świadomości żydowskiej utrwalone było przekonanie o potrzebie bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa mojżeszowego. Tytułowy Tobit – grecki Żyd wywodzący się z Aleksandrii – w poszukiwaniu sensu własnego istnienia trafia w sam środek wydarzeń związanych z pojawieniem się Jezusa i początkiem Jego nauczania.

 

Czytelnik poznaje młodego bohatera podczas spisywania przez niego doświadczeń związanych z odbytą kilka miesięcy wcześniej podróżą do Świętego Miasta. Kolejne linijki papirusu zapełniają się wrażeniami, emocjami, przeżyciami, uwagami oraz przemyśleniami tego, który miał okazję osobiście zagłębić się w realia palestyńskiego życia sprzed dwóch tysięcy lat. Spisywany przez Tobita pamiętnik to z jednej strony wielokrotnie podkreślana kwestia wierności w przestrzeganiu rygorystycznych nakazów i zakazów Tory, z drugiej natomiast - wewnętrzna walka samego bohatera z dotychczasowymi planami, zamierzeniami, postanowieniami i dążeniami. Przenikająca na wskroś głębia Jezusowych oczu, dokonany przez Niego cud uzdrowienia przy równoczesnym (absurdalnym tylko na pozór) wezwaniu do wyrzeczenia się dóbr materialnych na korzyść duchowych - to elementy na długo zapadające w pamięć i serce.

 

Arnulf Zitelmann po mistrzowsku wprowadził czytelnika w realia epoki. Fabuła powieści wcale jednak nie zmieniła biblijnej sytuacji. Autentyczne są nazwy geograficzne, imiona postaci oraz znane z Pisma Świętego wydarzenia stanowiące treść Nowego Testamentu. Wielokrotnie pojawiają się nawiązania do tekstów biblijnych. Niezrozumiałe zwroty zostały przez autora dokładnie wyjaśnione i zamieszczone w tekście lub pod nim. Słowa zapisane po grecku lub hebrajsku znalazły swoje odpowiedniki w języku polskim. Uzupełnienie stanowią stylistycznie poprawne dialogi.

 

Książka Tobit. Powieść z czasów Jezusa to interesujące i doskonałe połączenie faktów religijnych z pozareligijnymi. Przeznaczona jest dla każdego. co oznacza, że sięgnąć po nią mogą nie tylko ludzie wierzący, perfekcyjnie orientujący się w wydarzeniach ówczesnych czasów. Publikacja stanowi bowiem bogate źródło wiedzy dotyczącej realiów życia, zwłaszcza obyczajowości społeczności żydowskiej. Jest również wspaniałym przykładem wierności codziennym działaniom, jaka powinna charakteryzować każdego człowieka.

Kup książkę Tobit

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tobit
Książka
Tobit
Arnulf Zitelmann
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy