Recenzja książki: Toast na progu

Recenzuje: allison

Toast na progu to nostalgiczna opowieść o świecie, który odchodzi w zapomnienie. To także pełna refleksji książka o dawnej i współczesnej Polsce.

Andrzej Mencwel poświęcił Toast na progu przedwcześnie zmarłemu przyjacielowi, jednak tak naprawdę to bogata w różnorodne konteksty rozprawa o kulturze chłopskiej, wsi, Polakach, naszej obyczajowości i historii.

Zbyszka pisarz poznał w latach siedemdziesiątych minionego wieku, gdy kupił i odnowił wiejską chałupę krytą strzechą. Miał to być azyl i miejsce rodzinnego wypoczynku. Przy pracach remontowanych niezbędna była pomoc sąsiadów. Tak zacieśniły się więzi z różnymi ludźmi, wśród których znalazł się i rolnik Zbyszek.

Z czasem sąsiedzka znajomość przerodziła się w przyjaźń. Przerwała ją dopiero śmierć Zbyszka, która uświadomiła autorowi, jak wielu rzeczy nie zdążył powiedzieć swemu przyjacielowi, o ile spraw go nie spytał, wciąż myśląc, że jeszcze przyjdzie na to czas.

Toast na progu jest wzruszającą próbą odnalezienia odpowiedzi na niepostawione pytania oraz hołdem złożonym prostemu, ale mądremu i uczciwemu człowiekowi, któremu życie nie szczędziło trosk.

Książka ta nie jest jednak tylko opowieścią o przyjacielu. To także - a może nawet przede wszystkim - wielka zaduma nad odchodzącą w przeszłość kulturą chłopską, którą autor podnosi do rangi etosu, wyraźnie odróżniając ją od pojęcia wsi i jej dzisiejszej kondycji.

W wielu fragmentach Andrzej Mencwel odwołuje się do polskiej literatury nurtu chłopskiego. To przede wszystkim powieści pozytywistycznych klasyków, ale i proza współczesnego prozaika, Wiesława Myśliwskiego, którego Kamień na kamieniu uznać można za jedno z najwybitniejszych osiągnięć rodzimej prozy minionego wieku. Autor nawiązuje także do innych dzieł literatury wysokiej. Sięga również do doktryn filozoficznych, ale i do kultury masowej, pokazując na zasadzie kontrastu, jak bardzo na przestrzeni wieków i ostatnich dekad zmienił się obraz polskiej wsi i jej mieszkańców.

Z kultury chłopskiej Mencwel wyłuskuje to, co najcenniejsze i najważniejsze. To między innymi szacunek dla ziemi, pracy, gospodarowania i drugiego człowieka. To życie w zgodzie z naturą, która wyznacza rytm pracy i istnienia.

Niestety, te wartości odeszły już do lamusa, nad czym pisarz mocno ubolewa. Dzisiejsza wieś bardziej kojarzy się z rytmem disco polo niż z etosem chłopa i rolnika.

Toast na progu to książka bardzo złożona, bogata. Można ją odczytywać w różnych kontekstach i na różnych poziomach, autor podejmuje w niej bowiem wiele ważkich tematów. Na uwagę na pewno zasługuje nie tylko przekaz i problematyka, ale też język – niezwykle kunsztowny, plastyczny, oddziałujący na wszystkie zmysły odbiorcy. Dziś już mało kto tak pisze. A szkoda.

Kup książkę Toast na progu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Toast na progu
Książka
Toast na progu
Andrzej Mencwel
Inne książki autora
Przedwiośnie czy potop? 2. Nowe krytyki postaw polskich
Andrzej Mencwel0
Okładka ksiązki - Przedwiośnie czy potop? 2. Nowe krytyki postaw polskich

Zarówno Henryk Sienkiewicz, jak i Stefan Żeromski w esejach Andrzeja Mencwela, to twórcy uprawiający rozmyślnie dwie odmienne tradycje historyczne. Horyzont...

Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX
Andrzej Mencwel0
Okładka ksiązki - Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX

Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX - to wielobarwny esej biograficzno-kulturowy. Andrzej Mencwel wpisuje twórczą osobowość autora Kultury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy