Recenzja książki: To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)

Recenzuje: Zosia Czyńska

To nie wrogowie, to ludzie to wyjątkowa pozycja. Spisana w dwu językach historia Ewy Unger, kobiety, która przekroczyła wiele granic, aby w końcu odnaleźć swoje miejsce w świecie będącym połączeniem kultur, religii i narodowości. Do końca życia zabiegała o łączenie podzielonych, o wsparcie opuszczonych, o szukanie dróg prowadzących do pojednania.

Ewa Unger to przede wszystkim współzałożycielka fundacji Krzyżowa, zainicjowanej przez Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów w celu popularyzacji dziedzictwa antyhitlerowskiego Kręgu z Krzyżowej rodziny von Moltke, organizowania międzynarodowych spotkań i wspierania młodzieży z Polski i Niemiec. Oprócz działalności w fundacji Ewa Unger była także naukowcem i działaczką Klubu Inteligencji Katolickiej, organizatorką pomocy dla potrzebujących w czasie stanu wojennego w Polsce i wsparciem dla prześladowanych. Utrzymując i pielęgnując kontakty z organizacjami w RFN, Ewa Unger stała się mostem łączącym dwa doświadczone wojną narody.

Historia jej życia to trudna opowieść o czasach przedwojennych, o kształtowaniu się nowej Polski, o możliwościach, jakich doświadczali Polacy i zasymilowani Żydzi w odradzającym się kraju. To dokument o dramatycznych wydarzeniach września 1939 roku i ucieczce przed nazistami do Lwowa, gdzie, jak się okazuje, obecność uchodźców z okupowanych terenów Polski stała się sporym problemem nie tylko ekonomicznym (we Lwowie znalazło się prawie milion Polaków, którzy szukali schronienia w tym liczącym zaledwie dwieście pięćdziesiąt tysięcy ludzi mieście), ale także społecznym. W zajętym przez ZSRR Lwowie odrodziły się dawne animozje, to, co dawniej było normalne, stało się powodem do nienawiści. Wyznanie, religia, narodowość i światopogląd dzieliły dawnych sąsiadów, co skrzętnie wykorzystywał okupant. Stąd już tylko krok do oskarżenia o zdradę i wywózki do ZSRR, do ciężkiej pracy, bez nadziei na wolność i spokój.

Wojenne przeżycia Ewa Unger zakończyła w przyłączonym po wojnie do Polski Wrocławiu. Osiedliła się tu z matką i starała się włączyć w nurt działań, których celem jest szukanie pojednania z dawnym wrogiem. Po raz pierwszy było słychać słowa o wysiedleniu nie tylko w odniesieniu do wyrzuconych z domów na Kresach Polaków, ale także w kontekście ludności niemieckiej, która została deportowana do Saksonii. Symboliczne gesty pojednania, działanie biskupa Bolesława Kominka, zabiegającego o uznanie przez Niemcy zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej i wystosowanie do Niemców listu ze słynnym apelem: Przebaczamy i prosimy o wybaczenie, tak dzisiaj oczywiste, w połowie lat 60. XX wieku budziły opór i niezadowolenie zarówno ze strony władz obu krajów, jak i ludności cywilnej, wciąż żyjącej w cieniu osobistych tragedii związanych z II wojną światową. Trzeba było wielkiej pracy, aby porozumienie zostało przyjęte i aby się utrwaliło, aby przekuło się w pomoc, której w okresie stanu wojennego Polacy doświadczyli od potomków dawnych przeciwników.

To nie wrogowie, to ludzie to swoisty wywiad-rzeka, którego w 2018 roku Ewa Unger udzieliła Annemarie Franke, na dwa lata przed swoją śmiercią. Nie zabrakło w nim listów, osobistych wspomnień, zabawnych anegdot i gorzkich słów o chwilach, które złożyły się na tę opowieść. Całość wypełniają setki fotografii cudem ocalonych z wywózki za Ural do pracy przy wyrębie lasu Polaków, pocztówki z dzieciństwa, świadectwa szkolne i dokumenty państwowe, które Ewa Unger zgromadziła z wyjątkową pieczołowitością. Uzupełniają one sylwetkę bohaterki wywiadu, ale przypominają też o losach tysięcy wygnańców, uchodźców, emigrantów, ludzi zmuszonych do opisania swojej tożsamości na nowo – w innym miejscu, w innym czasie, w odniesieniu do wyznawanych wartości.

Zaprezentowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, fundację Krzyżowa i Centrum Historii Zajezdnia książka Annemarie Franke to cenny dokument o czasach, których doświadczamy. To jednak przede wszystkim wspomnienie o Ewie Unger, której zasługi dla fundacji pozostają nieocenione.

Bardzo polecam.

Tagi: wywiad

Kup książkę To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy