Recenzja książki: To nie draka! Świetne rady dla chłopaka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Okresem licznych przemian prowadzących z dzieciństwa do dorosłości jest czas dorastania, charakteryzujący się przeobrażeniami w budowie i wyglądzie ciała (dojrzewanie biologiczne), kształtowaniu osobowości (dojrzewanie psychiczne), postawach wobec własnej i drugiej płci (dojrzewanie psychoseksualne) oraz pełnieniu ról społecznych (dojrzewanie społeczne). W okresie tym łatwo można zaobserwować nadmierną podatność na stres, uzewnętrznianie emocji, a także nasilenie stanu przekory i buntowniczości. Ponieważ okres dorastania doskonale nadaje się na praktyczne przygotowania do przejęcia obowiązków żony – męża, matki – ojca, Wydawnictwo Jedność oddało do rąk młodzieży serię dwóch poradników, z których To nie draka! Świetne rady dla chłopaka został skierowany do dorastających chłopców.


Sięgający po książkę, kandydaci na przyszłych panów domu z pewnością się nie zawiodą, bowiem zaprezentowane wskazówki dotyczą spraw ważnych, z którymi musi poradzić sobie każdy współczesny mężczyzna. Jako mąż i ojciec (czy singiel), ma on obowiązek posiadania podstawowych umiejętności, które zostały zebrane w sześć grup: Codzienny niezbędnik, Mistrz kuchni, Zrób to sam, Sprytne sztuczki, Pomoc domowa oraz W nagłych wypadkach. Szczegółowa analiza każdej z nich sprawi, że przed wchodzącym w dorosłe życie chłopakiem nie będzie już żadnych tajemnic. Rozpoczynamy więc naukę…


Porady (ponumerowane umiejętności) są krótkie (opisy zajmują 1-3 stron), konkretne, przedstawione w sposób przejrzysty, obrazowy i schematyczny: każdej z nich został przyporządkowany tytuł wraz z myślą przewodnią, informacje wspomagające, kolejne kroki oraz sposób wykonania. Przy niektórych znalazły się ramki z dobrymi radami. Przeanalizowanie ich jest gwarancją przyswojenia dodatkowych wiadomości, co zaowocuje szczególnymi umiejętnościami w przyszłości. Warto skupić się również na ramkach opatrzonych napisem UWAGA, w których zapisano ważne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa wykonywania danej czynności (należy poprosić o pomoc dorosłych, zasięgać porady lekarza, czytać instrukcje obsługi, myć ręce). Te z kolei należy traktować ze szczególną czujnością.


Dzięki Świetnym radom każdy chłopak nauczy się prawidłowo wiązać krawat i usuwać brzydki zapach z butów. Trafi przez żołądek do serca swej dziewczyny, serwując jej własnoręcznie przygotowany koktajl owocowy (podano nań przepis). Poradzi sobie z przebitą oponą, brudnym samochodem, ciężkimi przedmiotami oraz alarmem przeciwpożarowym. W ekspresowym tempie rozłoży namiot i będzie mógł szczycić się dobrymi manierami przy stole. Nawet zagubiony w wielkim mieście, nie straci głowy ani zimnej krwi. Na tym, oczywiście, nie koniec: porad jest bowiem osiemdziesiąt siedem, a po ich drobiazgowym przeanalizowaniu można już rozpocząć dorosłe życie.


Książeczka Wydawnictwa Jedność godna jest polecenia. Treść zobrazowano niewielkimi rysunkami i szkicami, niektóre zdania zapisano czcionką pogrubioną, a inne - drukowaną. Piękna szata graficzna dodaje uroku lekturze, a mnóstwo ciekawostek sprzyja zapamiętaniu. Poradnik To nie draka! Świetne rady dla chłopaka powinien na stałe zagościć w chłopięcych domach.

Kup książkę To nie draka! Świetne rady dla chłopaka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce To nie draka! Świetne rady dla chłopaka
Inne książki autora
Fascynujący świat filmu
Martin Oliver0
Okładka ksiązki - Fascynujący świat filmu

Książka jest o dziwnym obyczaju zasiadania w ciemnej sali, w której ogląda się "ruchome obrazy". O tym, jak przemysł filmowy wtargnął do sennego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy