Recenzja książki: Te wszystkie następne lata

Recenzuje: Kinga Młynarska

Te wszystkie następne lata to książka z rodzaju tych, których nie wolno oceniać przed zakończeniem lektury. To właśnie finał powieści dostarcza bowiem największych emocji, natłoku myśli i zaskakujących rozwiązań.

Catherine Dunne pokazała dwa portrety kobiece – Calisty i Pilar. Obie bohaterki muszą nieustannie o coś walczyć, a ich cierpienie i wszelkie problemy wynikają głównie z przynależności do określonej płci. Co więcej, wartość kobiety zależy w powieściowym świecie od opinii i zainteresowania, jakie okazują jej mężczyźni. Pisarka mocno akcentuje w swej książce niesprawiedliwość społeczną, stawia też pytania o pozycję kobiet w dzisiejszych czasach.

Rok 1989. W niewielkiej Estremadurze Calista snuje refleksje dotyczące przemijania, zauważa u siebie oznaki starzenia się. Tajemniczy telefon burzy jej spokojne rozważania. Wracają bolesne wspomnienia - szczególnie wyraźnie widzi kobieta tragiczny dzień, w którym zupełnie osiwiała. Równolegle obserwujemy Pilar, prowadzącą w Madrycie mały pensjonat. Gdy kobieta wreszcie zrealizowała swoje cele i marzenia, jak grom z jasnego nieba spadają na nią poważne kłopoty – w jej kamienicy ginie małżeństwo. Zbieg okoliczności sprawia, iż ofiarą jest syn byłego kochanka. To skłania Pilar do zmierzenia się z niełatwą przeszłością.

Od tej pory naprzemienne narracje będą ukazywać bieżące wydarzenia oraz retrospekcje (z różnych lat, najwcześniejsze dotyczą roku 1957) – dzięki nim poznamy wszystkie dramatyczne okoliczności, które doprowadziły obie bohaterki do obecnej sytuacji. W pewnym momencie los połączy kobiety - nie tylko przez bliskość tych samych osób w ich otoczeniu.

Calista i Pilar próbują uwolnić się od wspomnień, niosących z sobą miłość, ale przede wszystkim ból, poczucie straty oraz zdrady. Żyją ciągłymi wyzwaniami, choć przejawiają zupełne różne postawy.

Calista jest bierna, przyjmuje wszystkie ciosy ze strony losu, a jedyny bunt, na jaki ją stać, to wyrzucenie z siebie kilku obelg dotyczących męża. Jako młoda dziewczyna zakochała się w Alexandrosie Demitriadesie. Z powodu przypadkowej ciąży zdecydowali się na ślub. Doczekali się także drugiego dziecka – Calista miała nadzieję, iż potomstwo scali jej związek, ale to przynosi jej tylko niewolę, zatrzymuje ją w domu teściów. Zdrady Alexandrosa i przemoc domowa położyły kres tej miłości. Calista została wygnana z kraju męża, pozbawiona opieki nad dziećmi. Ale to jedynie początek jej życiowej tragedii.

Pilar to z kolei wulkan energii, konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu, dopóki na jej drodze nie staje mężczyzna. Dla Petrosa Demitriadesa kobieta jest jednak tylko miłą odskocznią od małżeńskiej rutyny. Gdy bohaterka zachodzi w ciążę, kochanek wraca na łono rodziny. W uporządkowanym życiu Pilar nie ma miejsca na dziecko, dlatego dość łatwo przychodzi jej decyzja o oddaniu chłopca do adopcji. Dopiero po fakcie okaże się, że był to najtrudniejszy krok w jej dorosłym życiu.

Życie obu postaci wyznacza najpierw ucieczka (od biedy, braku perspektyw, cierpienia), potem walka – o pozycję, marzenia, miłość i - przede wszystkim - godność. Autorka przedstawiła zupełnie różne osobowości i ich małe metamorfozy. Zawsze bierna Calista w końcu zdobywa się na działanie (i czyni to z rozmachem), a aktywna dotąd Pilar w finale się wycisza, choć ma w tym swój cel.

Dunne pisze magicznym, subtelnym językiem, w jej nieco metaforycznym stylu to emocje grają główną rolę. Pisarka tworzy wyjątkową atmosferę, pełną tajemnic i napięcia. Od początku wiemy, że coś się wydarzyło i stopniowo dochodzimy do poznania tych zdarzeń. Wiemy również, że jeszcze coś się zdarzy i czekamy na to z niegasnącą ciekawością.

Te wszystkie następne lata to powieść o wyborach. Dunne świetnie pokazuje, jak jedna decyzja może zaważyć na losie jednostki, ale także mieć wpływ na życie innych. To także narracja o powinnościach i oczekiwaniach, obowiązkach, które narzucają kobietom tradycja, religia i obyczajowość. To opowieść o próbie wyrwania się spod jarzma stereotypów, o wewnętrznej sile i walce z przeciwnościami. Wreszcie - to także książka o krzywdzie i cierpieniu, zemście i przebaczeniu. 

Kup książkę Te wszystkie następne lata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Te wszystkie następne lata
Książka
Inne książki autora
Początek
Catherine Dunne0
Okładka ksiązki - Początek

"To jedna z najbardziej niezwykłych powieści... Zwycięstwo normalności. Pod koniec lektury trudno oprzeć się wrażeniu, że traci się najlepszego przyjaciela...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy