Pomocne taśmy
Taping czyli plastrowanie (nalepianie plastra) to metoda leczenia poprzez aplikację na ciele w ściśle określony sposób nierozciągliwego lub elastycznego plastra. Plaster taki jest źródłem bodźców o charakterze wyłącznie mechanicznym, nie jest on bowiem nasączony żadnym środkiem leczniczym. Metoda ta znajduje obecnie zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej czy onkologicznej.
Książka Taping. Taśmy na bóle mięśni i inne dolegliwości niemieckiego fizjoterapeuty i osteopaty Daniela Weissa jest ciekawym wprowadzeniem w świat tapingu kinezjologicznego, opartego o nowoczesne taśmy elastyczne. W warstwie historycznej odnosi się ona przede wszystkim do doświadczeń japońskich (skąd pochodził twórca współczesnego tapingu) oraz niemieckich, ale w warstwie merytorycznej jest jak najbardziej uniwersalna. Daniel Weiss stara się jak najwięcej i jak najprościej wyjaśniać, obficie przy tym wykorzystując poglądowe fotografie. Forma książki i zawartych w niej porad sprawia, że można spróbować wykorzystywać taśmy kinezjologiczne we własnym własnym zakresie, najlepiej po wstępnym przeszkoleniu czy konsultacjach. Metoda ta jest przydatna bowiem nie tylko przy problemach z układem ruchu, ale również, poprzez wpływ na punkty akupunkturowe, w zwykłych dolegliwościach - takich jak na przykład astma, przeziębienie, bóle głowy, żylaki, szumy uszne czy dolegliwości żołądkowe.
Autor krótko omawia historię stosowania tej metody, jej zalety, zasady działania, rodzaje taśm, techniki używania plastrów. Najwięcej miejsca poświęca omówieniu poszczególnych problemów zdrowotnych i sposobów wykorzystania przy nich terapii taśmami. Sama teoria wydaje się ograniczona do tego, co niezbędne do zrozumienia podejmowanych działań. Liczy się przede wszystkim praktyka.
Książka jest zrozumiała, przejrzysta, dobrze przemyślana. Informacje ważne są na różne sposoby wyróżnione. Autor nie kryje tego, że jest entuzjastą stosowania tapingu kinezjologicznego. Trochę brakuje w książce krytycznego spojrzenia na ewentualne przeciwwskazania, choć Daniel Weiss zwraca uwagę na możliwości i ograniczenia tapingu.
Metoda leczenia za pomocą elastycznych taśm od lat siedemdziesiątych zdobywa coraz większą popularność wśród sportowców, a od pewnego czasu zaczyna trafiać „pod strzechy”, do przeciętnych ludzi. Jej zalety, oczywiście w przypadku prawidłowego stosowania, to: dosyć szybkie efekty, brak przykrych skutków ubocznych, stosunkowo niskie koszty. Taping działa na kilka sposobów: na skórę i warstwy podskórne (trochę jak masaż), refleksjologicznie pobudzając punkty znane z akupunktury. Potrafi przynieść ulgę w bólach mięśni i w innych dolegliwościach, nie ograniczając przy tym naturalnych ruchów części ciała, nie tyle bezpośrednio lecząc, co pobudzając organizm do samonaprawy. O ile ze stosowaniem typowych taśm spotkać się można dość często, patrząc na przykład na aktywnych sportowców, o tyle taśmy krzyżowe, omówione w książce przy wielu dolegliwościach, a wykorzystywane w refleksologii, dla wielu będą zapewne nowością.
Odbiorcami książki mogą być sportowcy (amatorzy i zawodowcy) oraz wszystkie osoby, które potrzebują pomocy przy bólach i urazach mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów oraz w przypadku dolegliwości ogólnych. Forma książki i styl jej autora czynią ją zrozumiałą i przydatną dla każdego zainteresowanego tapingiem. To ciekawa propozycja dla osób, które poszukują nowoczesnej terapii (być może tylko uzupełniającej) w dokuczliwych dla nich dolegliwościach.