Recenzja książki: Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wszystkie dykasterie Stolicy Apostolskiej posiadają obszerne archiwa. Raporty, protokoły, instrukcje, okólniki, dekrety, a także encykliki, bulle, reguły zakonne oraz obszerna korespondencja z ówczesnymi władzami – to tylko niektóre z setek tysięcy dokumentów, składających się na całość zbiorów archiwalnych. Książka Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty historii Kościoła to prawdziwa skarbnica wiedzy z przeszłości, kryjąca rozwiązanie wielu tajemnic. Jest ona źródłem historycznym, którego nie da się zastąpić.

Posegregowane w 650 zbiorach archiwalnych watykańskie dokumenty (niektóre zaszyfrowane), pozwalają prześledzić losy ludzi, miejsc i wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni dziejów, od czasów świętego Piotra do współczesności. Dzięki Grzegorzowi Górnemu czytelnik ma możliwość zapoznania się z dokumentami pochodzącymi z krajów starożytnego Wschodu, Indii, Egiptu, Grecji oraz Rzymu, podziwia zwoje genealogiczne pokoleń Izraela, współczuje prześladowanym chrześcijanom, towarzyszy cesarzom i papieżom, przygląda się bazylikom i grobowcom. Śledzi również burzliwą historię kościelnych dokumentów oraz – z wypiekami na twarzy – wczytuje się w niezwykłe dzieje Tajnego Archiwum.

Autor w umiejętny sposób odkrywa przed czytelnikiem powody rozwiązania zakonu templariuszy i zgładzenia jego przywódców. Przedstawia rycerzy podczas wypraw krzyżowych. Ujawnia również odtajnione przez Jana Pawła II akta dotyczące inkwizycji, dzięki czemu czytelnik ma okazję odrzucić „czarną legendę”, jaka narosła wokół tej owianej złą sławą instytucji. Z zapartym tchem śledzi dzieje niewolnictwa i wczytuje się w historię toskańskiego uczonego, Galileusza. Odczuwa sprzeciw związany z ludobójstwem przypadającym na epokę Wielkiego Terroru. Próbuje zrozumieć historię wojny domowej w Hiszpanii, a także ze szczegółami poznaje stosunki watykańsko-niemieckie w okresie II wojny światowej, ceniąc równocześnie zasługi papieża Piusa XII oraz jego wkład w szerzenie pokoju w Europie i na świecie.

Podróż po Tajnym Archiwum Watykańskim – jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie – jest wędrówką przez wieki oraz kraje. Dostarczając wyjątkowych wrażeń estetycznych i duchowych, lektura prowadzi (choć tylko na papierze) do najbardziej unikatowych miejsc, pozwala uczestniczyć w niecodziennych wydarzeniach. Obala wiele mitów, które – uchodząc do tej pory za fakty – kształtowały nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Wiedza w niej zawarta poparta została wypowiedziami teologów, historyków oraz znawców kultury. Całości dopełnia ogromna ilość (dokładnie opisanych) fotografii Janusza Rosikonia oraz pochodzących z wielu źródeł ilustracji. Pomocą służy również kalendarium, mapa Watykanu, przypisy końcowe oraz bibliografia polsko- i obcojęzyczna.

Książka Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty historii Kościoła jest doskonałą propozycją dla pasjonatów historii (nie tylko wierzących). Dając możliwość poznania najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z dziejów Kościoła, publikacja Wydawnictwa Rosikon Press rzuca na wiele z nich nowe światło, skupuając się na sprawach bardzo ważnych.

Tagi: bóg

Kup książkę Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła
Książka
Inne książki autora
Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych
Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń0
Okładka ksiązki - Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych

„Świadkowie Tajemnicy” to fascynująca opowieść będąca zapisem dziennikarskiego dochodzenia do prawdy o materialnych śladach pozostawionych...

Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu
Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń0
Okładka ksiązki - Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu

Stoi na Księżycu, zasłania sobą Słońce i okrywa się płaszczem Nieba… Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń tym razem odsłaniają przed nami tajniki objawienia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy