Człowiek zmienia się pod wpływem otaczających go ludzi. Pełen ciepła i nadziei Tajemniczy ogród przekonując, że nigdy nie jest za późno na zmiany, dowartościowuje radość i pełnię życia, pokazuje moc przyjaźni, a także uczy empatii oraz uwrażliwia na potrzeby innych.
Wybuch cholery w Indiach sprawił, że despotyczna i samolubna Mary Lennox o wiecznie skwaszonym wyrazie twarzy (może była po prostu samotna?) wysłana została do wuja Archibalda Cravena. Początki jej pobytu w Anglii należały do wyjątkowo trudnych. Dobrze chociaż, że wzmianka o Dicku zmotywowała ją do wyjścia na wrzosowiska. A tam… dzięki śpiewającemu gilowi z czerwonym upierzeniem na piersi (umiał rozpogodzić nawet surowe oblicze szorstkiego ogrodnika Bena), Mary odnalazła zakopany w ziemi klucz do ukrytego za wysokim murem tajemnego zakątka ogrodu. Być może życie nadal toczyłoby się niezmiennym rytmem, gdyby nie zielona furtka do miejsca, w którym nikt nie był od dziesięciu lat; miejsca, które – zamknięte i zapomniane – doczekało się wreszcie lepszych czasów.
Sekret Tajemniczego ogrodu tkwi w szczegółach. Pobudzające wyobraźnię opisy pozwalają czytelnikowi zanurzyć się w bezkresie wrzosowisk, pośród których skrywał się odkryty na nowo przez Mary tajemniczy ogród. On to właśnie stanowił, niczym zakazany owoc, niezwykle pociągający kąsek. Dzięki niemu i używający rozkazującego tonu wobec otoczenia Colin zaczął stopniowo się zmieniać: z dziecka grubiańskiego, zadufanego w sobie, rozkapryszonego do granic możliwości, stał się rozważnym, traktującym z szacunkiem innych, miłym w obyciu młodym człowiekiem. Nie bez znaczenia jest również dokonany przez Frances Hodgson Burnett dobór bohaterów: oswojone przez Dicka zwierzęta (młody lisek Kapitan, konik Skoczek, kawka Sadza oraz wiewiórki Orzeszek i Łupinka), obok bohaterów ludzkich, odegrały znaczącą rolę w dokonującej się wielowymiarowej przemianie (rozkwitający ogród, szczęście odnalezione przez Mary, budząca się chęć do życia u Colina, rozbudzona w sercu Archibalda Cravena miłość do syna). Barwny język przekazu uwydatnia przesłanie: realizacja marzeń, troska o innych, zmiany na lepsze, znaczenie miłości i przyjaźni, przewaga dobra nad złem. Jest w Tajemniczym ogrodzie mnóstwo wiadomości przyrodniczych oraz informacji dotyczących zwyczajów panujących w Indiach.
Opublikowany przez Wydawnictwo MG Tajemniczy ogród to edycja ilustrowana (autorzy: Charles Robinson oraz Wanda Sołowijówna). Adresaci – dzieci i dorośli – bez wątpienia do lektury powracać będą często.
Leśna Boginka to bohaterka jednej z najpiękniejszych powieści autobiograficznych w której Frances Hodgson Burnett, opisuje swoje dzieciństwo - baśniową...
Następca tronu pewnej smutnej krainy traci rodziców. Przed śmiercią matka powierza go opiece swego dawnego wychowawcy. Ten wychowuje chłopca na...