Konserwator z Warszawy to kolejne, równie interesujące jak w poprzednich dwóch tomach, przygody Magdy i Wiktora, którzy w trosce o prawidłowe losy świata z ogromnym zaangażowaniem strzegą sekretu pałacowej piwnicy (o dotychczasowych ich przygodach czytelnik przeczyta w Duchu Niewiadomic oraz w Milionerze z Gdańska). Trzeci tom serii Tajemnice starego pałacu wyjaśni wszelkie tajemnice, rozwiąże problemy, udzieli odpowiedzi na każde pytanie.
Sięgający po Konserwatora z Warszawy czytelnik dobrze wie, że Róża Niewiadomska była znakomitą uczoną. Mając na swym koncie mnóstwo wynalazków, stała się bezcenną dla wojskowych służb specjalnych. Czy uciekła przed nimi wehikułem czasu do innej epoki? Dokąd się udała? Co się stało z Maurycym, Ewą, Genowefą oraz Eustachią Starowiejską? Od poprzedniego tomu sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała. Magda, odpowiedzialna za teraźniejszość, przyszłość i wehikuł, musi podołać nowym wyzwaniom. Ale jak? Przecież nie wolno jej nigdzie samej wychodzić – nawet do leśniczówki. Obecna na każdym kroku kryptologia, myszkujący ochroniarz, tajemnicza turystka w czarnej terenówce – lista podejrzanych jest coraz dłuższa. Jeżeli dodać do niej jeszcze profesora wraz ze studentami konserwacji zabytków… Czyżby wszyscy oni byli powiązani z mafią? Zepsuty zamek do piwnicy nie jest chyba zbiegiem okoliczności. Całe szczęście, że w odpowiednim momencie zjawił się po swoim urlopie opiekun Trzmiela Juniora, Gwidon Bułowicz. Kto okaże się przestępcą poszukiwanym przez policję? Kim tak naprawdę jest guwernantka z Paryża? Gdzie jest wehikuł i co zawiera ukryta pod podłogą tajemnicza skrzynka? Wszystkie pytania doczekają się odpowiedzi.
W książce Katarzyny Majgier przygoda goni przygodę, wartka akcja od początku skupia uwagę czytelnika. Interesujące dialogi oraz ciekawe opisy nie pozwolą się nudzić. Wieńczące całość prolog i epilog przenoszą w czasy wojennej zawieruchy, pozwalając zrozumieć kontekst opowieści. Chociaż Konserwator z Warszawy jest ostatnią częścią serii Tajemnice starego pałacu, niejednoznaczne zakończenie w dużym stopniu pobudza wyobraźnię. Adresaci – uczniowie starszych klas szkoły podstawowej – dzięki publikacji Wydawnictwa Literatura przeżyją wspaniałą przygodę.
Czereśniakowie boją się, że ich dzieciom może grozić niebezpieczeństwo, starają się więc - z pomocą ochroniarza - kontrolować każdy ich ruch. W tej sytuacji...
Nawojka była pierwszą kobietą, która studiowała na Akademii Krakowskiej. W XV wieku naukę mogli pobierać tam tylko mężczyźni, więc by zostać przyjętą w...