Podróż po zabytkach cywilizacji
Czy wiesz, że pierwsze koła były wykonane z litego drewna i że w czasie wypraw morskich wielu żeglarzy zmarło na szkorbut, chorobę wywołaną długotrwałym brakiem witaminy C? Nawet, jeśli do tej pory nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jaka była historia wynalazków i jakie wielkie odkrycia wpisują się w historię ludzkości, to dzięki Serii dla ciekawych świata Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski, z łatwością zagłębisz się w przeszłość, która zdeterminowała teraźniejszość i która kształtuje przyszłość.
Tajemnice cywilizacji ze wspaniałymi, pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami, Tony`ego Wolfa i tekstem Giuseppe Zaniniego zabiorą nas w fascynującą podróż, którą rozpoczniemy w… jaskini. Wraz z człowiekiem pierwotnym dowiemy się, jak rozniecać ogień i jak zatrzymać go przy sobie. Przekonamy się także, jak przyrządzano dawniej pieczeń, a także jak smakuje ciasto zrobione z rozgniecionych nasion i wody, przypominające swoim kształtem pizzę.
Poznamy historię powstania koła, a - co za tym idzie – pierwszych pojazdów, dzięki którym łatwiej było transportować towary. Wraz z naszymi przodkami nauczymy się wytapiać miedź, a także wytwarzać brąz i wykonywać odlewy, w tym ostrza broni. Zamieszkamy także w domu z przeszłości, z pustymi otworami zamiast okiennic. Nie na długo jednak, bowiem wraz z rozwojem cywilizacji zaczęto uzyskiwać szkło niskim kosztem i montowano je w zwykłych domach. Zajrzymy ponadto do garderoby, która również przez wieki ewaluowała – od futer, które były pierwszym odzieniem człowieka, przez ubrania z tkanin, uzyskiwanych dzięki wyplataniu kłębków wełny i tworzenie nici, po dynamiczny rozwój tkactwa i używanie barwników.
Kiedy zmęczy nas praca fizyczna, możemy zająć się pracą umysłową. Nauczymy się liczyć na palcach bądź też robiąc nacięcia na patyku, a także dowiemy się, że niektóre ludy pierwotne, które opanowały sztukę wyplatania, oznaczały liczby za pomocą węzłów na sznurze. Będziemy też świadkami powstania alfabetu, choć początkowo znaki wyrażające myśli miały postać obrazków. Niewątpliwą przyjemnością i prawdziwym wehikułem czasu jest „wystawa” zegarów i zegarków, dzięki której prześledzimy, jak – wraz z rozwojem techniki – stawały się one coraz mniejsze. Krótki quiz pozwoli nam na weryfikacje zdobytej wiedzy, a - zdumieni ilością przyswojonych informacji - będziemy mogli zatopić się w lekturze tekstów dokumentujących wspaniałe odkrycia. Dowiemy się, że pierwszymi astronomami byli pasterze, natomiast Majowie do prowadzenia obserwacji wykorzystywali wielkie piramidy. Będziemy świadkami odkrycia przez Galileusza i Newtona praw fizyki, rządzących ruchami ciał niebieskich, a także konstrukcji pierwszego kompasu (to Chińczycy odkryli, że igła magnetyczna, zamocowana tak, by mogła się poruszać, zawsze pokazuje północ). Wraz z Marco Polo podróżować będziemy do legendarnego Orientu i w jego towarzystwie przekroczymy Wielki Mur Chiński, goszcząc na dworze wielkiego chana, cesarza Chin. Poznamy także arabskiego odkrywcę, Ibn Battuta, i wraz z nim przemierzać będziemy Saharę, odnajdując na pustyni niewidoczne ścieżki pozostawione przez nomadów, zaś Kolumb zabierze nas w podróż go Indii, natrafiając przy okazji na… Amerykę.
Te wspaniałe przygody czekają na nas wraz z każdą kolejną stroną Tajemnic cywilizacji – książki, która przekonuje nas, że podczas nauki można się doskonale bawić, a podczas zabawy – uczyć.
W gospodarstwie praca wre od samego rana. Tu każdy ma rece pełne roboty. Ktoś doi krowy, ktoś inny naprawia dach. Ta niezwykła książeczka pokaże ci, jakie...
Kim byli hugenoci? Kto wyłowił Mojżesza z Nilu? Ile lat miał Aleksander Wielki, kiedy został królem? Odpowiedzi znajdziesz w środku! Doskonała lektura...