Malarz, poeta, reżyser, scenograf, aktor, teoretyk sztuki, twórca happeningów – siedem w jednym czyli Tadeusz Kantor, jedna z najważniejszych postaci życia artystycznego w Polsce. Często wyjeżdżał za granicę, skąd przywoził najnowsze trendy sztuki światowej, czerpiąc tym samym inspiracje dla swojej twórczości, a potem tworzył zupełnie nowe kierunki. Książka Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość jest wnikliwym studium przypadku, postać Kantora została przedstawiona w oparciu o materiały zarówno znane, jak i te, które do tej pory nie były publikowane.
Iwona Kienzler z typową dla siebie dociekliwością nakreśliła portret wybitnego reformatora teatru XX wieku. Uczyniła to starannie, z całkowitą znajomością tematu, z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. W swoim opracowaniu ujęła poszczególne etapy życia znanego artysty: dzieciństwo w polsko-żydowskim miasteczku Wielopole Skrzyńskie, lata wczesnej młodości, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz trudny okres wojennej zawieruchy, który zaowocował utworzeniem podziemnego Teatru Niezależnego i zawarciem związku małżeńskiego z Ewą Jurkiewicz. Dalsze obszerne wspomnienia dotyczą działalności artystycznej: scenografie do spektakli teatralnych, nowatorskie obrazy, sztuki sceniczne, ambalaże, happeningi, artykuły, odczyty, a także dynamizacja wystaw, powołanie do życia Klubu Artystów i założenie teatru Cricot 2 oraz funkcja wykładowcy malarstwa.
Autorka szeroko opisuje prywatne spotkania Kantora z przyjaciółmi, przygotowania do realizacji poszczególnych spektakli, wymienia kultowe miejsca spotkań artystów, ze szczegółami opisuje przygotowania do licznych podróży i pobyty za granicą, wspomina o podziwie i krytyce, nagrodach, zmaganiach finansowych, prowokacjach, manekinach, a także o tym, jak gwałtowny charakter artysty wpływał na wzajemne relacje w zespołach teatralnych. Z imienia i nazwiska wymienia przyjaciół, znajomych oraz współpracowników Tadeusza Kantora. Posiłkuje się wypowiedziami samego artysty, jak również jego żon, teatrologów, aktorów, biografów i antykwariuszy.
Książka Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość to historia opowiedziana w sposób interesujący, zrozumiałym językiem, który wzbogaca wiedzę czytelnika o nieznane dotychczas szczegóły. Tekst uzupełniają pochodzące z wielu zbiorów czarno-białe zdjęcia dzieł artysty (dokładnie opisane i datowane), wskazujące kolejne okresy jego twórczości. Pomocą służą przypisy (osobne po każdym rozdziale), obszerna bibliografia (źródła tradycyjne oraz adresy stron internetowych), a także ułożony w porządku alfabetycznym Indeks osób.
Publikacja Wydawnictwa Bellona warta jest lektury. Stanowiąc wgląd w osobiste i zawodowe życie Tadeusza Kantora, pokazuje nie tylko genialnego twórcę, ale również przywódcę o rzadko spotykanej charyzmie, który przełamując stereotypy, wyznaczał nowe trendy. Lektura jest okazją poznania jednego z najwybitniejszych awangardystów ubiegłego wieku.
Szarobury, nijaki PRL miał też swoje drugie, zabawowe oblicze, którego emanacją byli chociażby mężczyźni powszechnie uważani nie tylko za łamaczy...
Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u?W czasach wszechobecnej...