Szwajcaria kojarzy się z niezawodnymi zegarkami, szczęśliwymi krowami oraz bankami, w których ulokowanych na kontach pieniędzy nie dotknie żaden kryzys. Idylliczny obraz zaburzony zostaje wizją trudności związanych ze spłatą kredytu we frankach. Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony to odsłaniająca wielowymiarowość tego kraju przydatna publikacja Wydawnictwa Poznańskiego.
Książka Agnieszki Kamińskiej nie jest typowym przewodnikiem, w którym decydującą rolę odgrywają wielkiej urody zabytki. Te, oczywiście, również w niej znajdziemy (i warto się nimi zainteresować), lecz przede wszystkim Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony jest przewodnikiem przez codzienne życie jej mieszkańców. Autorka, mieszkająca w Szwajcarii niemieckojęzycznej, szczegółowo omawia poszczególne zagadnienia. Rozpoczynając od zawsze i wszędzie prezentowanej przez Szwajcarów flagi (do tradycji kraju przeszły Mistrzostwa Środkowej i Wschodniej Szwajcarii w wymachiwaniu flagą), Kamińska pokazuje mnogość i różnorodność narodowości, języków oraz kultur. W interesujący sposób opowiada o kultywowaniu zwyczajów. Wylicza różnice w tworzących Szwajcarię dwudziestu sześciu kantonach (osobne konstytucje, parlament i prawo). Zatrzymuje się na tradycyjnym „pomoście” między dwiema strefami językowymi (niemiecki i francuski), omawiając przy okazji kwestie kulinarne, podejście do pracy oraz pieniędzy każdej ze stron. Wspomina o samokontroli Szwajcarów, minimalizowaniu ingerencji w przestrzeń drugiego człowieka, a także o wyjątkowo restrykcyjnej polityce wobec piratów drogowych. Przygląda się regułom życia społecznego i sytuacji cudzoziemców. Pokazuje przepracowanych bankierów, dobrobyt oraz drożyznę (za wysoką jakość życia słono się płaci), bezdomnych i milionerów (bogactwo jest stabilne, a bieda dobrze ukryta, nawet scena narkotykowa jest zadbana i pod kontrolą).
Autorka, omawiając poszczególne zagadnienia, nie ogranicza się jedynie do lakonicznych informacji. Obok obszernych faktów historycznych znalazły się wiadomości dotyczące geografii kraju, dane Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego, filozoficzne refleksje, artystyczne przemyślenia i naukowe dowody. Są również wypowiedzi mieszkających w Szwajcarii Polek, wspomnienia (kursywą), przetłumaczone na język polski zwroty niemieckie i francuskie, ciekawostki, legendy, zapiski z kronik oraz dobrze opisane kolorowe fotografie. Pomocą posłużą czytelnikowi objaśnienia (na dole poszczególnych stron) zagadnień oznaczonych w tekście gwiazdką, przypisy końcowe (zawierają pozycje bibliograficzne książkowe i internetowe) oraz wykaz książek o Szwajcarii.
Publikacja Wydawnictwa Poznańskiego warta jest polecenia. Zainteresują się nią nie tylko ci, którzy mieli już okazję odwiedzić Szwajcarię. Z podanych przez Agnieszkę Kamińską praktycznych rad skorzystają również pozostali czytelnicy.
Nauka pisania nie musi być nudna! Zeszyt utrwala znajomość liter, uczy samodzielności, przede wszystkim jednak kształci charakter pisma. Stanowi...
Nauka pisania nie musi być nudna! Zeszyt utrwala znajomość liter, uczy samodzielności, przede wszystkim jednak kształci charakter pisma. Stanowi doskonałe...