Recenzja książki: Sztuka życia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Rozumiana jako sposób postępowania w sposób właściwy cnota ukierunkowuje człowieka na Boga. Jak postępować, by być człowiekiem cnotliwym? Praktycznych wskazówek udziela Sztuka życia, ucząc pozbywania się słabości oraz wzrastania w cnocie. Przy okazji lektury – czytelnik będzie miał okazję zbadać też swoje sumienie.

Widziane poprzez mądrość świętego Tomasza z Akwinu (przewodnik w kształtowaniu myślenia) nauczanie o cnotach, Edward Sri rozpoczyna od omówienia podstawowych aspektów: wyjaśnia, czym jest cnota, jakie są jej cechy i skutki oraz dlaczego jest ważna, rozróżnia ją od wartości, uczy jej relacyjnego pojmowania, a także wymienia sposoby wzrastania (kształcenie w cnotach, podejmowanie świadomego wysiłku, poleganie na Bożej łasce). Chcąc uświadomić czytelnikowi zależność ludzkiego życia od cnót, skupia się na cnotach kardynalnych (poznawanych rozumiem i rozwijanych dzięki wysiłkowi człowieka), omawiając każdą z nich po kolei. Nazywana woźnicą cnót roztropność, uśmierzające lęki męstwo, cieszące się nie za dobrą sławą umiarkowanie oraz ściśle związana z odpowiedzialnością sprawiedliwość – to cnoty, którym poświęcone zostały rozdziały drobiazgowo analizujące, oprócz cnót kardynalnych, również cnoty im pokrewne.

Bogata w mądre rozważania, błyskotliwe wyjaśnienia i trafne spostrzeżenia treść Sztuki życia opiera się na dwudziestu latach nauczania o cnotach, jakie Edward Sri kierował do osób zakonnych i świeckich. Refleksje wynikające – obok myśli Akwinaty – z nauczania teologów, filozofów, etyków i starożytnych myślicieli są interesujące, dogłębne oraz szczegółowe. Każdy rozdział kończą Pytania do przemyślenia. Cytowane fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Pomocą służą liczne passusy z Katechizmu Kościoła Katolickiego, ciekawe scenariusze (niektóre oparte na prawdziwych historiach), opisy konkretnych przypadków (również z własnego życia autora), życiowe rady, wcięcia w tekście oraz dolne przypisy bibliograficzne.

Wydana nakładem Wydawnictwa W drodze książka Sztuka życia zwraca uwagę na przewijający się w treści wątek ścisłego związku cnoty i przyjaźni: ponieważ cnotą kształtującą relacje jest miłość, miłością jest przyjaźń człowieka z Bogiem.

Kup książkę Sztuka życia

Zobacz opinie o książce Sztuka życia
Autor
Sztuka życia