Recenzja książki: Syn człowieczy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

O życiu Jezusa z Nazaretu wiedzą wszyscy. Człowiek, bez względu na poziom swojego zaangażowania religijnego, nie zaprzeczy historyczności Chrystusa. Książka Syn człowieczy przedstawia historię Tego, który dla wielu ludzi, ludzi różnych czasów i pokoleń, stał się osobistym Panem, Mesjaszem, Zbawicielem.

Rozpoczynając od ukazania politycznej i duchowej atmosfery panującej w czasach przypadających na początek publicznej działalności Chrystusa (i na długo jeszcze przed nią), Emil Ludwig pisze o oczekiwaniach Żydów wobec Mesjasza politycznego, po czym barwnymi słowami opowiada o codziennym życiu mieszkańców terenów tworzących współczesną Palestynę. Przybliża postać nawołującego do pokuty Jana Chrzciciela (wraz ze szczegółami dotyczącymi jego śmierci), opisuje chrzest Jezusa w Jordanie oraz dokonany przez Niego cud przemiany wody w wino. Szczegółowa analiza publicznej działalności Chrystusa, oprócz powołania Apostołów, obejmuje zawartą w Ewangeliach Radosną Nowinę (nauczanie, uzdrawianie, wskrzeszanie, wypędzanie złych duchów, rozmnażanie chleba, obfity połów ryb). Autor pokazuje, że coraz bardziej mroczna atmosfera pomówień (związana z chęcią udowodnienia Jezusowi bluźnierstwa) doprowadziła do przełomu: uroczysty wjazd do Jerozolimy, wypędzenie kupczących ze świątyni, groźby i ostrzeżenia, wreszcie – Ostatnia Wieczerza i zdrada Judasza, zapewnienie o wierności oraz zaparcie się Piotra, a także modlitwa w Ogrójcu, sąd, droga na Golgotę, śmierć na drzewie krzyża – wszystkie te paschalne wydarzenia Emil Ludwig zamyka obrazem pustego grobu.

Książka Syn Człowieczy znacznie różni się od typowych publikacji teologicznych: omawiając kwestię człowieczeństwa Jezusa, całkowicie pomija punkt widzenia wiary (przedmiotem analizy jest więc pierwiastek ludzki, a nie duchowy). Pomimo ścisłości tekstu, barwne opisy poruszają wyobraźnię, natomiast przystępny język przekazu wzbudza zainteresowanie. Lektura przybliża mnóstwo faktów historycznych, odwołuje się do historycznej geografii, podaje nazwiska oraz daty, prezentuje informacje dotyczące obowiązujących wówczas praw i obyczajów, a także zarządzeń wynikających z ustaw kapłańskich. Pomocne okazują się również fragmenty listów Seneki, cytaty biblijne (bez sigli) oraz przypisy wyjaśniające.

Publikacja Wydawnictwa MG, ze względu na typowo dziejowy charakter, przeznaczona jest dla każdego. Czytelnik wierzący nie musi się obawiać zachwiania swojej wiary, niewierzącemu natomiast Syn człowieczy przyniesie interesujące rozważania potwierdzające historyczność Jezusa – człowieka.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Syn człowieczy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Syn człowieczy
Autor
Książka
Syn człowieczy
Emil Ludwig
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy