Recenzja książki: Święta i obyczaje żydowskie

Recenzuje: Szczepanik

O kulturze judaistycznej, o Narodzie żydowskim mówi się i pisze coraz więcej. Wreszcie, po latach prześladowań i patrzenia na Żydów przez pryzmat stereotypów, zaczyna się dostrzegać w nich ludzi, których sposób życia, wszechstronność i duchowość są czymś fascynującym. Ludzi, których istnienia nie wolno przemilczeć. Jedną z publikacji, która dotyka problematyki żydowskiej jest książka Ninel Kameraz-Kos „Święta i obyczaje żydowskie”.

 

W kilkunastu rozdziałach książki zawarta została esencja wiedzy o najważniejszych i najbardziej charakterystycznych żydowskich obrzędach kultywowanych na ziemiach polskich głównie przed wybuchem II wojny światowej i Holocaustem. Obok opisu świąt, wraz z ich genealogią (niemal wszystkie mają charakter religijny), obok przedstawienia najważniejszych symboli judaizmu, Ninel Kameraz-Kos zamieszcza w swej pracy krótką chronologię dziejów starożytnego Izraela i słowniczek podstawowych terminów judaistycznych. Autorka mówi we wstępie: ”W dziejach ludzkości były wielkie narody mające wspaniałe kultury, ogromne potencjały gospodarcze i militarne: Asyryjczycy, Babilończycy, Filistyni, Medowie, Hunowie… Dziś wiemy o nich głównie z wykopalisk. Nie ma ich, roztopiły się w pomroce dziejów. Narody nie umierają – ich śmiercią jest jednak utrata pamięci o swojej religii, kulturze, historii, zapomnienie języka i obyczajów. Niewielki naród żydowski wszystkie te ludy widział i wszystkie je przetrwał. Zachował świadomość swej tożsamości, swojej kultury, religii i tradycji.” Jest to niezwykle ważne stwierdzenie, które, jak można wywnioskować w trakcie czytania „Świąt i obyczajów…”, przyświeca całej książce. Ninel Kameraz-Kos, kierowana wyżej cytowanymi zdaniami, w sposób jasny i zrozumiały i, co najważniejsze, porywający, przedstawia nie tylko ogólny zarys kultury Starozakonnych, ale zaciekawia czytelnika przede wszystkim plastycznym ujęciem szczegółów umiejętnie wplecionych w całość. I tak na przykład dowiadujemy się między innymi tego, jakie potrawy (z czego zrobione i co symbolizujące) znajdują się na paschalnym stole, jakiego typu gry, zabawy i zgadywanki urządzają dzieci w czasie świąt (możemy przeczytać teksty najpopularniejszych) i czego konkretnie nie można robić w czasie Szabatu (a lista jest bardzo długa).

 

Żydzi żyją swoją tradycją, swoimi obrzędami, poświęcając im ogromną ilość czasu. Nie byłoby przesadą powiedzieć, że religia jest dla nich jak powietrze. A Ninel Kameraz-Kos bardzo ładnie wyraża to w swojej książce. „Święta i obyczaje żydowskie” potraktować można jako świetne wprowadzenie do tematu judaizmu. Zachęca bowiem do dalszego poznawania losów Narodu żydowskiego nie nudząc czytelnika i nie deprymując go zbyt dużą ilością naukowego i skomplikowanego słownictwa.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Święta i obyczaje żydowskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Święta i obyczaje żydowskie
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy