Recenzja książki: Świat Hani Bani

Recenzuje: Dorota Józefiak

Hania Bania to niezwykle duża jak na swój wiek dziewczynka. Charakteryzuje się głównie tym, że pożera wszystko, co jest w zasięgu jej ręki - kręci nosem tylko na odgrzewany makaron, serwowany z mlekiem. Jest obdarzona niezwykłą fantazją, która przekłada się na liczne kłamstwa. Marzy o tym, by chodzić do szkoły i przekonuje wszystkich dookoła (siebie również), że jest w drugiej klasie podstawówki. W domu przerabia Elementarz, rano wychodzi z tornistrem i stoi pod szkołą, póki trwają lekcje. Rodzina postanawia grać w jej grę i wszyscy oprócz tatusia biorą udział w tej mistyfikacji.

Hanią zajmuje się głównie babcia. Jest to drobna kobieta z papierosem przyklejonym do ręki, która stara się wychować Hanię najlepiej jak potrafi. Jej tata jest bardzo nerwowy, najczęściej krzyczy, a Hania uważa, że jej nie lubi, bo nagadała kiedyś w jego pracy, że dziadek zamyka go w komórce. Mama to piękna kobieta, przeważnie miła, przeważnie w pracy. Jest jeszcze całe grono cioć i wujków, dziadek, druga babcia i drugi dziadek, przyszywany. Wszyscy oni bardzo lubią Hanię i przywożą jej liczne prezenty na różne okazje.

Ulubionym zajęciem Hani jest opróżnianie spiżarni i wymyślanie niestworzonych historii, którymi dzieli się z innymi. Dodatkowo dziewczynka co chwilę odkrywa swoje powołanie. Planuje tyle wspaniałych zawodów - niektóre testuje już teraz, np. fryzjerstwo. Najpierw obcina swoje włosy, a robi to tak wprawnie, że poprawiający fryzurę fryzjer musi obciąć je niemal "na zero", a później strzyże Sikorki - dzieci sąsiadów, które są szczęśliwe ze swojego nowego image'u, choć dorośli nie podzielają ich zachwytu i w rezultacie Hania ma karę, a rodzina Hani same nieprzyjemności.

Przygody Hani Bani bawią i relaksują, są bardzo przyjemną odskocznią od codzienności, w której raczej rzadko bywa tak barwnie i tak zabawnie. Sto pomysłów na minutę i niezwykle bogata wyobraźnia sprawiają, że z dziewczynką nie można się nudzić. Nie można jej też nie lubić, chociaż bywa mocno irytująca. Jednak to dziecko, a dzieciom dużo się wybacza. Na końcu książki znajdują się przepisy na ulubione potrawy Hani. Charakteryzują się prostotą, ale też niezwykłym smakiem. Dzięki nim czytelnik wie, jak przygotować chleb z masłem, kartofle puree czy naleśniki z dżemem. Przy wielu potrawach jest dopisek, że lepiej, aby danie wykonała babcia, a dziecko tylko posypało cukrem czy posmarowało dżemem. I słusznie.

Świat Hani Bani to książka napisana prostym, przystępnym językiem, jednak jej przekaz bywa zdecydowanie trudniejszy. Tak, jakby pozornie skierowana była do dzieci, ale tak naprawdę - do dorosłych. Dzieci mogą się świetnie bawić z Hanią, ale niektórych warstw książki nie zrozumieją. Humor, wydarzenia, tło zdarzeń i zarysowane postaci zrozumieją i pokochają (albo ich nie pokochają) wyłącznie dorośli. Styl Hanny Bakuły jest bardzo wyrazisty, charakterystyczny dla tej autorki. Miejscami jej opowieść bywa infantylna, miejscami autorka wszystko ukazuje jak w krzywym zwierciadle, prześmiewczo i karykaturalnie. Miejscami zaś Świat Hani Bani to po prostu przesympatyczna opowieść o małej dziewczynce i jej wielkim świecie. Polecana raczej dla dorosłych i starszej młodzieży, dla osób, które lubią pouśmiechać się do siebie i do świata, a także zrelaksować przy lekkiej i niewymagającej lekturze.

Kup książkę Świat Hani Bani

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Świat Hani Bani
Książka
Świat Hani Bani
Hanna Bakuła
Inne książki autora
Jak być ogierem do końca życia. Audiobook
Hanna Bakuła0
Okładka ksiązki - Jak być ogierem do końca życia. Audiobook

Jak być ogierem do końca życia, Hanna Bakuła Audiobook Czyta Beata Rybotycka Doświadczona hodowczyni ogierów,jak siebie nazywa Hanna Bakuła, dzieli...

Singielka i Otello. Na zakręcie
Hanna Bakuła0
Okładka ksiązki - Singielka i Otello. Na zakręcie

Fascynująca opowieść Hanny Bakuły o sztuce bycia samą i niebezpieczeństwie emocjonalnego uzależnienia się od osoby z innego świata. Ekscentryczna malarka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy