Recenzja książki: Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej

Recenzuje: Justyna Gul

Gesty i symbole w komunikacji


Komunikacja w znaczeniu porozumiewania się ludzi to wymiana słów, gestów czy dźwięków. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju człowieka, a aby była możliwa, rozmawiający muszą tak samo rozumieć symbole, którymi się posługują.

Komunikacja polega na tym, że nadawca (korzystając z szeregu znaków należących do danego systemu) przekazuje w sposób intencjonalny określoną informację odbiorcy. Dwie podstawowe formy komunikowania się to komunikacja werbalna, określona jako językowa oraz niewerbalna – niejęzykowa. „Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej” to szczegółowa analiza porównawcza sprawności niejęzykowych dzieci polskich w okresie wczesnego dzieciństwa. Autorka tego znakomitego opracowania, Agnieszka Lasota, oddaje w ręce pedagogów i psychologów oraz studentów czy innych osób zainteresowanych tematem, obszerny materiał skupiający się wokół relacji pomiędzy rozwojem komunikacji niejęzykowej w postaci gestykulacji a osiągnięciami językowymi dziecka oraz wokół roli interakcji rodzic – dziecko w rozwoju komunikacji i symbolizacji dziecięcej.

Opracowanie przygotowane przez Lasotę jest częścią szeroko zakrojonych badań nad rozwojem językowym dzieci w Polsce, w których uwzględniona została kwestia zaburzeń typu Specyfic Language Impairment (SLI). Zaburzenie to znane jako „specyficzne zaburzenie rozwoju językowego” charakteryzuje się niskim poziomem rozwoju mowy, a dzięki przeprowadzonym analizom podjęta została próba wyjaśnienia rozwoju zdolności małych dzieci do komunikowania się pozajęzykowego w sytuacji SLI.

Pierwsza część książki to omówienie zagadnień związanych z gestykulacją i symbolizacją w procesie komunikacji, poznajemy więc ścieżkę rozwoju oraz funkcję gestykulacji w ontogenezie i relacje pomiędzy rozwojem gestykulacji a mową. Te rozważania teoretyczne są tłem dla sformułowanych przez autorkę pytań badawczych poruszających problem rozwoju komunikacji niejęzykowej dzieci z podejrzeniem specyficznych zaburzeń rozwoju językowego i ich prawidłowo rozwijających się rówieśników; rozwoju strategii komunikacyjnych stosowanych przez dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, a także strategii zachowania rodziców w stosunku do swoich dzieci w sytuacji komunikacyjnej.

Opracowane narzędzia badawcze oraz zaaranżowane sytuacje pozwoliły autorce na zebranie bardzo ciekawego i obszernego materiału porównawczego. „Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej” stanowi tym samym lekturę niezwykle cenną, oprócz wiedzy merytorycznej dostarczającą materiału do dalszych badań i analiz. Książka Lasoty daje odpowiedź na wiele nurtujących psychologów, pedagogów czy logopedów badań, a nawet rodzice dzieci śmiało mogą zagłębić się w ten świat pełen gestów. Kwestie komunikacji są bowiem podstawowe dla funkcjonowania i rozwoju, a zagadnienia związane z gestykulacją u dzieci z różnym poziomem sprawności językowych w okresie wczesnego dzieciństwa z pewnością mogą poszerzyć świadomość dorosłych w tej materii. Ponadto dzięki badaniom przeprowadzonym przez autorkę możliwe jest lepsze zrozumienie mało znanego w Polsce, specyficznego zaburzenia rozwoju językowego i – co najważniejsze – ewentualne podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu jego występowania.
 


Kup książkę Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej
Inne książki autora
Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dzieci. Karty terapeutyczne i karty pracy
Agnieszka Lasota0
Okładka ksiązki - Trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dzieci. Karty terapeutyczne i karty pracy

Karty przeznaczone są dla psychologów, terapeutów, socjoterapeutów, pedagogów do pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi, a także dla nauczycieli podczas...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy