Recenzja książki: Starożytna Grecja

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

W trakcie nauki historii prędzej czy później pojawia się temat dotyczący starożytnych cywilizacji. Mowa wtedy o Egipcie, Grecji czy Rzymie. Omawiane wówczas zagadnienia są niewątpliwie bardzo ciekawe, jednak serwowane w dość trudny i często nieprzystępny sposób. Pojawia się mnogość imion, dat czy skomplikowanych, trudnych do zapamiętania nazw. Aby naukę o cywilizacjach uczynić łatwiejszą, nakładem Wydawnictwa Debit ukazała się fantastycznie wydana książka „Starożytna Grecja”, kierowana do najmłodszych, ciekawych świata czytelników.

Publikację otwiera rozdział poświęcony początkom cywilizacji greckiej. Na mapie wskazano obszar zajmowany przez ludy osiadłe w obrębie Grecji, a także opisane zostały poszczególne społeczeństwa zamieszkujące tę górzystą i wyspiarską krainę. Dość szczegółowo zostali zatem scharakteryzowani Minojczycy i Mykeńczycy. Dalej czytelnik dowie się sporo na temat najważniejszych wojen prowadzonych przez Greków. Podane zostały nie tylko daty wojen trojańskiej, perskiej, peloponeskiej oraz kampanii Aleksandra Wielkiego, ale poświęcono również w książce dość dużo miejsca na opis tych wydarzeń. Oczywiście, na kartach „Starożytnej Grecji” nie mogło zabraknąć definicji demokracji oraz wszystkich związanych z nią pojęć. Oprócz jednak tematów trudnych i podniosłych, w książce znalazło się także miejsce na opis zagadnień przyziemnych, stąd rozdziały poświęcone życiu codziennemu na wsi i w mieście, wydarzeniom rozgrywającym się na rynku czy też równie interesującemu opisowi wyposażenia domów starożytnych Greków. Nieodłącznymi elementami kojarzącymi się z cywilizacją grecką są doskonale zachowane antyczne dzieła sztuki, rzeźby, budowle czy wierzenia. Także w książce zagadnienia te doczekały się oddzielnego, dość obszernego rozdziału. Książkę zamyka część poświęcona wybitnym umysłom starożytnej Grecji. Mowa tu zatem o filozofach, pierwszych astronomach i matematykach, ale także o pisarzach i lekarzach.

„Starożytna Grecja” to publikacja, której bogactwo tkwi w niecodziennym sposobie przekazania wiedzy czytelnikowi. Zamiast długich i trudnych rozdziałów omawiających poszczególne zagadnienia, w książce pojawiają się raczej krótkie hasła czy skromne definicje, a elementy, które nie zostały zawarte w tekście, przedstawione są na niezliczonych ilustracjach. I to właśnie warstwa estetyczna publikacji zapewnia, że czytelnik nie będzie w stanie oderwać się od książki dopóki nie odkryje wszystkich ukrytych w niej sekretów. „Starożytna Grecja” bowiem oprócz trójwymiarowych elementów przedstawiających antyczne budowle, greckie targowisko czy wyścig rydwanów, posiada całkiem sporo ukrytych skrzydełek, zmiętych map oraz wkomponowanych w strony publikacji mini-książeczek.

„Starożytna Grecja” to książka, która sprawi, że nauka historii z mozolnegoślęczenia nad zawiłymi zdarzeniami przeistoczy się w ciekawą przygodę, podczas której czytelnik odkryje nieznane dotąd zagadnienia. Kolorowe rysunki i zdjęcia umieszczone na każdej stronie książki pomogą tylko przyswoić zawartą na kartach publikacji wiedzę oraz zapamiętać ją na zdecydowanie dłużej. Chociaż wiele zagadnień opisanych jest w sposób zbyt uproszczony, a publikacja nie doczekała się żadnego wskazującego na koniec opowieści zakończenia czy choćby podsumowania, to „Starożytna Grecja” stanowi doskonałe narzędzie, dzięki któremu dziecko już od najmłodszych lat oswajać się będzie z podstawową wiedzą z zakresu historii.

Kup książkę Starożytna Grecja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Starożytna Grecja
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy