Przeciekający jak woda przez palce czas jest największym problemem każdego człowieka. Będąc jednym z tematów dyskusji filozofów i naukowców, zmusza do zastanowienia się nad sensem ludzkiego życia oraz poszukiwania prawdy, dobra i piękna. Szybko mijające chwile uświadamiają przemijalność tego, w czym aktualnie uczestniczymy, czyniąc życie etapem w wędrówce przez Ziemię. Opublikowana nakładem wydawnictwa WAM przepiękna baśń o dziecięcej mądrości, dobroci i przyjaźni zmusza do zastanowienia się nad sensem ziemskiego bytowania, a także obliguje do przeżycia ziemskiego czasu w sposób mądry i twórczy.
Autorka prowadzi czytelnika na cudownej urody tereny, gdzie można spotkać dwumetrowego, oliwkowobrązowego, niejadowitego węża Eskulapa. Właśnie tam mieszka wuj Kai i Krzysia, do którego rodzeństwo przeprowadza się na dłuższy czas. Bieszczady – bo o nich tu mowa – kuszą rozzłoconymi słońcem lasami, cechującymi się naturalnością połoninami, bujną roślinnością oraz obecnością typowych dla tego regionu zwierząt. Cudowna uroda bieszczadzkich lasów, sanie, kulig i wilki – to sceneria godna pozazdroszczenia. Piękno krajobrazu zostaje jednak zasnute mgłą smutku, wywołanego śmiercią mamy i zagranicznym wyjazdem taty. Jak z trudną codziennością poradzą sobie dzieci? Ośmioletni bliźniacy zmuszeni są sprostać mnożącym się problemom bieszczadzkiego życia.
W swojej baśni Elżbieta Wojnarowska pokazała czytelnikowi znaczenie przyjaźni. Zrozpaczony i zbuntowany Krzyś ucieka z leśniczówki a w ślad za nim – na szczęście – wyrusza Kaja. Zmuszona jest ona przeżyć wiele przygód i jeszcze więcej trudności. Idąc przez zaczarowany las, spotyka niesamowite postaci: Człowiek Śniegu, Człowiek Niedźwiedź i wreszcie Sprzedawca Czasu to ci, dzięki którym Kaja osiąga zamierzony cel. Poświęcenie siostry dla brata jest tu bardzo mocno podkreślone.
Sprzedawca czasu przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych. Poruszone w książce problemy są typowe dla współczesnych rodzin. Braku pracy, chorobie, śmierci i tęsknocie przeciwstawione zostały szlachetne przymioty: miłość, dobroć, przywiązanie, wrażliwość na potrzeby innych oraz gotowość do wyciągnięcia pomocnej dłoni. W baśni nie brakuje ciepła i mądrości, co sprawia, że wczytując się w jej treść, zatęsknić można za tym, co piękne i szlachetne. Przyciąga również szata graficzna: estetyczne ilustracje autorstwa Ewy i Jolanty Ludwikowskich cechują się stonowanymi kolorami, duży format książki i twarda okładka zachęcają do częstego sięgania po lekturę, prosty język i liczne dialogi dostosowane zostały do dziecięcych możliwości percepcji. Baśń, osadzona w mroźnej scenerii bieszczadzkich lasów, bez wątpienia spodoba się i dzieciom, i dorosłym.
Kiedy byłam całkiem mała, marzyłam, żeby nawlec na nitkę Mleczną Drogę. Jak perły. I wyobrażałam sobie jak błyszczą. Teraz, jak nie mogę zasnąć, to czasem...
Osiemnastoletnia dziewczyna zamierza odnaleźć byłego kochanka swojej umierającej matki, aby dowiedzieć się, co skłoniło ją do próby samobójczej. On, nieświadomy...