Recenzja książki: Śpiewnik kościelny

Recenzuje: Anna Roszkowska

„Śpiewnik kościelny” wydany w 2007 roku przez Ad oculos jest wyborem pieśni religijnych opartym na dwóch książkach księdza Jana Siedleckiego: „Śpiewniku kościelnym” z 1928 roku i „Śpiewniku dla użytku młodzieży szkolnej”.

 

„Śpiewnik kościelny” jest zbiorkiem szczególnie przydatnym dla tych, którzy układają „repertuar” śpiewanych w kościele utworów: księży, organistów czy animatorów oazowych, z uwagi na fakt, że teksty zostały tu pogrupowane w bloki tematyczne. Każdy zestaw pieśni na daną okoliczność poprzedza krótki, zwykle jednoakapitowy wstęp, w którym mieści się niedługa charakterystyka świąt bądź okresu w kalendarzu liturgicznym. W wyjaśnieniach tych zawiera się również omówienie znaczenia danej uroczystości, geneza nazwy, czasem i interpretacja. Te wstępy zostały ułożone w taki sposób, by skłonić użytkowników „Śpiewnika kościelnego” do refleksji nad sednem święta i by przekonać ich do głębszych rozważań.

 

Zbiór rozpoczyna się dwunastoma pieśniami na Adwent. Dalej mieszczą się pieśni na Boże Narodzenie, podzielone na kolędy i pastorałki. Co ciekawe: przy pastorałkach widnieje adnotacja, że „ze względu na swobodny tekst nie wypada śpiewać ich w czasie nabożeństw”, przeznaczone są za to do wykonywania podczas domowych uroczystości. Czasy i obyczaje się zmieniają – teraz już „Lulajże Jezuniu”, „Jezus malusieńki” czy „Gdy śliczna Panna” rozbrzmiewają w kościołach, o niektórych pastorałkach zaś pamięć powoli ginie. Kolejny duży blok tekstów stanowią pieśni śpiewane podczas Wielkiego Postu i pieśni na Wielkanoc. Przyda się użytkownikom „Śpiewnika” z pewnością zamieszczona tu Droga Krzyżowa: stacje są rozpisane na rozważania i modlitwy, co pozwala na samodzielne spotkanie z Bogiem. Także gorzkie żale podzielone są na części składowe (intencja, hymn, lament i rozmowa). Po krótkich rozdziałach zawierających pieśni na Wniebowstąpienie i pieśni na Zielone Świątki rozpoczyna się cykl utworów na cześć (Trójcy Przenajświętszej, Najświętszego Sakramentu, Serca Pana Jezusa, Najświętszej Maryi Panny, Świętego Józefa, Świętej Rodziny, Świętych Aniołów i Świętych Pańskich). Następną część książki stanowią pieśni przygodne: wieczorne, poranne i dziękczynne oraz prośby i podziękowania dla Jezusa. Po nich zamieszczone zostały pieśni za dusze zmarłych i pieśni śpiewane podczas pogrzebu. Następnie mamy zbiór pieśni mszalnych, stanowiących kanon mszy, po nich hymny i śpiewy łacińskie, potem godzinki i wreszcie ostatnią część zbiorku stanowią litanie. Ten zestaw i dobór utworów przyda się nie tylko do śpiewania w trakcie uroczystości kościelnych: umożliwia także przegląd świąt i charakterystycznych dla nich pieśni.

 

Dawniej – jak głosi wstęp do zbiorku – pieśni religijne były ostoją patriotyzmu. Dziś ta rola uległa niemal zapomnieniu, lecz warto przypomnieć sobie dawne utwory. Pieśni w „Śpiewniku kościelnym” zaopatrzone są w nuty. Jest to uproszczony zapis linii melodycznych (z rzadka z rozpisaniem na dwa głosy), nie ma akordów ani wskazówek dla akompaniatorów. Między innymi z tego względu książka nie przyda się ludziom, którzy chcieliby wykonywać te utwory z towarzyszeniem gitary (a ten trend wśród najmłodszych jest przecież coraz ważniejszy). Zresztą – nie ma tutaj pieśni młodzieżowych czy oazowych, „Śpiewnik kościelny” jest więc pozycją dość konserwatywną i nie przydającą się zbytnio najmłodszym uczestnikom życia religijnego.

Kup książkę Śpiewnik kościelny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śpiewnik kościelny
Książka
Śpiewnik kościelny
Siedlecki Jan
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy