Zobaczyć Londyn i umrzeć!
Samuel Johnson, pisarz brytyjski, powiedział kiedyś, że ten, kto jest zmęczony Londynem, jest zmęczony życiem. To wielokulturowe miasto, pełne architektonicznych perełek, dzieł sztuki, ekskluzywnych sklepów, kryjące w wąskich uliczkach niejedną niespodziankę nigdy nie zasypia i nigdy nie przestaje oszałamiać feerią barw. Pozostając pod nieustającym urokiem Londynu, tęskniąc za gwarnymi ulicami, charakterystycznymi autobusami i przejawami indywidualizmu spotykanymi na każdym kroku, od lat poszukuję wszystkiego, co się z nim wiąże i z roku na rok ponawiam obietnicę, że wrócę, by zamieszkać tam na stałe.
Na razie jednak trzeba zadowolić się namiastką Londynu, zaś przewodnik National Geographic doskonale spełnia to zadanie, przenosząc czytelnika w miejsca znane i nieznane, do miasta pełnego cudownych, zadbanych parków, darmowych muzeów i galerii sztuki, ulicznych koncertów czy wyprzedaży, na których nie tracąc fortuny można nabyć markowe rzeczy.
Spacerem po Londynie. Największe atrakcje miasta to kolejny już przewodnik z serii Spacerem po metropoliach, który odsłania przed czytelnikami różne oblicza miasta, dostosowując do ilości posiadanego przez podróżnika czasu zabytki i atrakcje, które obejrzeć warto (a nawet trzeba). Autorka, Sara Calian wędrowała ulicami Londynu, a z jej mniejszych lub większych zachwytów zrodziły się plany tras wycieczkowych odpowiednich dla turysty, który na zwiedzanie może poświęcić zaledwie dzień, weekend, bądź też planuje zapoznać z tą kolebką kultury brytyjskiej również swoje pociechy.
Przewodnik podzielony jest na trzy części. W pierwszej: Lotem błyskawicy oswajać będziemy Londyn, zaś na naszej drodze nie zabraknie takich atrakcji, jak słynne „Słoneczniki” van Gogha, Pałac Buckingham, Pałac Westmisterski czy Tower of London. W trakcie weekendowego romansu z Londynem nie możemy opuścić wizyty w Teatrze Szekspira - The Globe i w Tate Modern. W trakcie zwiedzania warto przez chwilę odpocząć, decydując się na rejs po Tamizie bądź piknik na zielonej trawie jednego z wielu zadbanych, londyńskich parków.
Druga część przewodnika przybliża czytelnikom poszczególne części Londynu oraz dziewięć tras z zaznaczeniem największych atrakcji oaz ich szczegółowym opisem. Centrum światowej finansjery (City), dostojny Westminster, South Bank z gigantyczną kapsułą diabelskiego młyna czyli London Eye, charyzmatyczne i klimatyczne Trafalgar Square i Soho – środowisko bohemy twórczej, od Covent Garden po Ludgate Hill na północnym brzegu Tamizy, skarbnice wiedzy w Bloomsbury, pełen neogotyckich gmachów Kensington, trzy najzamożniejsze dzielnice Londynu (Chelsea, Belgravia i Knightsbridge) oraz dokerski East London – oto esencja miasta. Każda z tych części kryje w zanadrzu tysiące niespodzianek, czekających na turystę łakomego architektonicznych kąsków, klimatycznych pubów i luksusowych sklepów.
Prawdziwym ułatwieniem są nie tylko wyznaczone trasy, ale też mapki, gdzie na wycinku uproszczonego planu miasta naniesione zostało położenie najważniejszych zabytków. Przydatne będą również informacje dotyczące cen biletów wstępu oraz podpowiedzi z sugestiami dotyczącymi alternatywnych tras czy ich ewentualnego uzupełnienia.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielną podróż (zdecydowanie polecam właśnie taką opcję), czy też na zorganizowaną wycieczkę, z pewnością przydatne będą wskazówki zawarte w części trzeciej przewodnika, dotyczące środków transportu dostępnych na terenie miasta, szeregu porad praktycznych (w tym przypomnienie o konieczności zaopatrzenia się w tzw. przełączkę, ponieważ w angielskiej sieci płynie prąd o innym napięciu) oraz polecanych hoteli.
Tym samym lektura przewodnika Spacerem po Londynie jest rzeczywiście jak spacer po Londynie, a przy tym stanowi solidną motywację, by te wszystkie cuda oglądać nie tylko wędrując palcem po mapie, ale też osobiście odwiedzić miasto Szekspira, Samuela Johnsona i Dickensa oraz Virginii Woolf. Oczywiście, podczas wyprawy do Londynu w plecaku nie może zabraknąć świetnego przewodnika Sary Calian.
Autorzy zamieszczonych w tomie artykułów zadają zasadnicze pytania dotyczące wzajemnych oddziaływań pomiędzy doświadczaniem schizofrenii, kulturą a relacjami...
Dzięki książeczce ,,Podróże z bajkami" Tomek i pozostałe lokomotywy z wyspy Sodor będą mogli towarzyszyć ci w każdej wyprawie - chwyć bajkową walizkę...