Pytaniem, które nurtuje chyba każdego człowieka, jest to dotyczące najważniejszej i najbardziej przydatnej umiejętności w życiu. Czy jest to siła? Odwaga? A może mądrość? Która z tych cech pozwoli przetrwać trudne sytuacje i wyjść z nich cało? A jeśli żadna z nich nie jest wcale najważniejsza? Na to pytanie odpowiada niezrównana Joanna Papuzińska w niewielkiej, ale wypełnionej treścią opowieści Sobotnia Góra.
Matka trzech dorosłych synów zapada na ciężką chorobę i niedługo potem umiera. Pogrążeni w żalu bracia pragną przywrócić ukochaną matulę do życia i czerpiąc z sugestii babki-zielarki, postanawiają wybrać się na Sobotnią Górę i stamtąd, z samego jej szczytu zaczerpnąć z magicznego źródła żywą wodę. Pierwszy wyrusza najstarszy z chłopców – żołnierz. Gdy ten nie wraca, w ślad za nim podąża drugi z braci – mądrala. Dni mijają, ale żaden z chłopców nie wraca do domu. Na pełną niebezpieczeństw wyprawę wyrusza w końcu najmłodszy z braci – Głuptaś. Czy to właśnie jemu uda się zaczerpnąć żywej wody i przywrócić życie ukochanej mamie? Czy odnajdzie też zaginionych braci?
Sobonia Góra to książka kierowana do najmłodszych, bo przedszkolnych dzieci. Swoją formą i narracją przypomina pełną mądrości przypowieść, z której warto czerpać nauki na przyszłość. Joanna Papuzińska w tej krótkiej formie pokazuje, że wcale nie trzeba mnożyć słów, by przekazać tak dużo treści. Narracja ograniczona została zatem do minimum, a mimo tego czytelnik ma wrażenie, jakby wyruszył wraz z bohaterami w pełną niebezpieczeństw i przepełnioną przygodami podróż.
Książkę Joanny Papuzińskiej przepięknie zilustrowała Anna Łazowska. Rysunki stanowią tło dla opisywanej historii i pomagają – zwłaszcza najmłodszym czytelnikom – przenieść się do wykreowanego przez autorkę świata. Ilustracje kipią kolorami, są szczegółowe i wykonane z najwyższą starannością.
Sobotnia Góra to publikacja, którą z powodzeniem przeczytać można wspólnie z dzieckiem w jeden wieczór. Warto jednak po lekturze książki zatrzymać się przy tej historii na dłużej, wspólnie wyciągnąć z niej wnioski i wytłumaczyć dziecku, co tak naprawdę w życiu ma największą wartość i o co z całych sił należy się troszczyć. Płynąca z książki mądrość i ciepło doświadczonego pisarza literatury dziecięcej sprawiają, że opowieść na długo zapada w pamięć czytelnika.
Pierwsze wydanie ŚCIANY ZACZAROWANEJ miało miejsce w 1969 roku. W tej opowieści o znajdziemy zarówno powiew wielkiej przygody, jak i zachętę do...
Upalne lato, sielankowe wakacje w mazowieckiej chałupie. Po gwałtownej burzy sąsiadka przynosi w koszyku na wpół żywe, zabiedzone i - co tu ukrywać - obrzydliwe...