Recenzja książki: Śmiertelne choroby. Monstrrrualna erudycja

Recenzuje: Damian Kopeć

Mało poważnie o poważnych chorobach

Jak trafić do młodego czytelnika, niemal chorobliwie uzależnionego od niebieskich ekranów urządzeń przenośnych? Pozbawionego cierpliwości, z umysłowością osadzoną w świecie płytkich jak kałuża popkulturowych memów i nawykłego do tak mocno rozpropagowanego w mediach przyśmiewczego stylu komentowania rzeczywistości? Sposobem są książki łączące grafikę z tekstem, szczyptę informacji z niekoniecznie wyszukanym poczuciem humoru. Lekkie, wesołkowate, nie wymagające nadmiernego skupienia. Trochę w stylu żartów Benny Hilla, tylko dla trochę młodszych odbiorców. Taki jest też sposób na bestseller Nicka Arnolda (tekst) i Tony’ego De Saulles (rysunki). Śmiertelne choroby to kolejny już tom cyklu Monstrrrualna erudycja, poruszający będący dziś na topie temat chorób zakaźnych.

Na kartach książki pojawiają się groźne zarazki, bakterie i wirusy odpowiadające za mrożące krew w żyłach epidemie i pandemie. Omawiane są bardzo obrazowo, bez naukowych dywagacji, użycia specjalistycznego słownictwa czy drążenia detali. Pojawiają się tu lekarze i badacze walczący z zabójczymi mikrobami metodami, które czasami mogą zadziwić. Cel książki jest taki, by przykuć uwagę, zaintrygować w nadziei, że coś zostanie w głowach młodych czytelników. Można przypuszczać, że tak będzie, bowiem forma Śmiertelnych chorób, choć kontrowersyjna, jest atrakcyjna. Może chwilami przyprawiać o dreszcze – i to nie z powodu gorączki. Fakty naukowe wymieszane są z anegdotami, prawda z fikcją i ciekawostkami, wszystko to zaś ujęte w formę wymyślonych historii, listów czy porad. Czarno-białe rysunki są niewyrafinowaną, acz adekwatną ilustracją tekstu. Humor – miejscami trochę niesmaczny – jest z lekka halloweenowy, można odnieść wrażenie powszechnego dziś oswajania lęku przed chorobą, bólem i śmiercią poprzez ośmieszanie ich.

To raczej nie jest książka dla dorosłych czy bardziej wymagającej młodzieży. Spełnia jednak swoją rolę – pokazuje groźne mikroby (kojarzące się chociażby z ospą, cholerą, dżumą, grypą) i ich rolę w dziejach ludzkości. Przybliża wybrane fragmenty historii medycyny i mikrobiologii. Dużo mówi o przeszłości, nie kładzie tylko odpowiedniego nacisku na ciągle realne niebezpieczeństwa, związane z wybranymi chorobami i zdaje się pokładać nadmiernie optymistyczną wiarę w postęp medycyny i nauki. Wszak większość z tych niby od dawna opanowanych chorób nadal występuje i zabija ludzi. Na to jednak książka nie kładzie nacisku.

Wydaje się, że jeśli tylko po lekturze Śmiertelnych chorób zostanie w młodej głowie trochę faktów związanych z chorobami, to cel zostanie osiągnięty. Oby tak się stało, wszak świadomość zagrożeń pomaga je lepiej omijać czy neutralizować.

Tagi: bóg

Kup książkę Śmiertelne choroby. Monstrrrualna erudycja

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śmiertelne choroby. Monstrrrualna erudycja
Autor
Inne książki autora
Nieznośna natura
Nick Arnold0
Okładka ksiązki - Nieznośna natura

Zaspokoisz nienasycony głód wiedzy, pożerając książkę o nieznośnej naturze. Upolujesz tam naprawdę smakowite kąski, czyli dowiesz się: jakie jest najgłupsze...

Śmiertelne choroby
Nick Arnold0
Okładka ksiązki - Śmiertelne choroby

Nauka, ale w niekiepskich kawałkach! Gdy skończysz lekturę "Śmiertelnych chorób", aż Cię skręci z tęsknoty za dalszym ciągiem! "Śmiertelne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy