Recenzja książki: Śmierć w królestwie bożym

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

„Śmierć w królestwie bożym” to napisany z ogromną dozą ironii i rubasznego humoru najnowszy kryminał Piotra Rowickiego. I choć zarówno fabuła, jak i rozwiązanie akcji pozostawiają wiele do życzenia, to książka z pewnością posiada inne, quasi-estetyczne walory. Czytelnik może bowiem odnieść wrażenie, że przedstawione przez autora zbrodnie są jedynie pretekstem do ukazania życia plebsu w Paryżu za panowania Ludwika XIV, z wszystkimi jego wadami i zaletami.

W stolicy Francji dochodzi do tajemniczych morderstw młodych kobiet. Zagadkę tę próbuje rozwiązać namiestnik policji Gabriel de la Reynie wraz ze swoim pomocnikiem, kapitanem Godeau. Pomocy w śledztwie udziela funkcjonariuszom także zacny jezuita, ojciec Leclerc. Oprócz głównego wątku czytelnik pozna także prywatne życie zarówno niezbyt szlachetnie urodzonych mieszkańców Paryża, jak i przeczyta o dostatku i przepychu panującym w Wersalu. „Śmierć w królestwie bożym” nie jest jednak dobrym kryminałem, ale z pewnością zasługuje na wysoką ocenę, jeśli rozpatrywać powieść Piotra Rowickiego jako satyrę na społeczeństwo i władcę Francji w XVII wieku.

W kryminale Piotra Rowickiego wszechobecna jest ironia. Autor kpi nie tylko z plebsu, bylejakości jego życia, rozpasania, braku perspektyw czy obojętności, z jaką jego przedstawiciele witają każdy nowy dzień. Wady wytyka także duchowieństwu, które – choć uprzywilejowane – niewiele różniło się pod względem zachowania od plebsu. Rowicki ukazuje ojca Leclerca jako człowieka nieznającego umiaru w jedzeniu czy piciu. Przed krytyką nie uchronił się także Ludwik XIV. Przesadnie wystawny styl życia, brak zainteresowania poddanymi stoją w doskonałej opozycji do brudnych, cuchnących ulic Paryża.

„Śmierć w królestwie bożym” balansuje na granicy rubasznego i wulgarnego dowcipu. Wszechobecne jest na kartach książki rozpasanie niskich warstw społecznych. Ludzie ze zwierzęcą wręcz pasją zaspokajają swoje potrzeby, nie zwracając specjalnie uwagi na czas i miejsce ani nie przejmując się konsekwencjami. Czytelnik wraz z bohaterami pozna nie tylko najbardziej oblegane szynki, w których można stracić majątek na grze w karty, ale także najczęściej odwiedzane burdele, gdzie częścią klienteli było także duchowieństwo. W powieści Piotra Rowickiego nie ma miejsca na prawdziwą miłość. Nikt z mieszkańców Paryża w nią nie wierzy, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie ma czym nakarmić własnych dzieci.

Sam wątek kryminalny, jaki pojawia się w książce, nie jest specjalnie emocjonujący. I choć w powieści obecne jest napięcie, to ostateczne rozwiązanie akcji będzie dla czytelnika rozczarowaniem. Misternie budowana przez autora przestrzeń, a także ciekawie ukazani bohaterowie na nic się zdają, gdy Rowicki w nieszczególnie wyszukany sposób kończy właściwą akcję książki.

Język, jakim posługuje się autor, jest prosty, często nawet wulgarny. Zabieg ten doskonale oddaje realia czasów Ludwika XIV. Narratorem powieści jest jeden z bohaterów, Jean Pierre, który jednak nie odgrywa istotnej roli w książce. Jako nisko urodzony staje się doskonałym przedstawicielem swojej klasy społecznej z wszystkimi jej wadami i przypadłościami. Plebs, wśród którego głównie rozgrywa się akcja książki, zdawał się przychodzić na świat i umierać z przekleństwami na ustach.

„Śmierć w królestwie bożym” jest zatem dość specyficznym, skierowanym w kierunku ironii kryminałem. Nie brak oczywiście zaskakujących zwrotów akcji w wątku kryminalnym, jednak tym, czym książka z pewnością zjedna sobie czytelników, będzie rubaszny humor i dystans autora do przytoczonych wydarzeń. Opisywany okres w dziejach ludzkości jest czasem trudnym, czasem libertynów i początku wielkich przemian społecznych, które autor traktuje jednak z wielkim przymrużeniem oka.

Kup książkę Śmierć w królestwie bożym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śmierć w królestwie bożym
Książka
Inne książki autora
Klątwa Herhora
Piotr Rowicki0
Okładka ksiązki - Klątwa Herhora

"Mikołaj klepnął ochroniarza w ramię i poprosił, żeby oddalił się na chwilę, gdyż medium musi się skupić.- No jasne, ja też się skupiam. Jak mam coś dźwignąć...

Detektyw Żurek
Piotr Rowicki0
Okładka ksiązki - Detektyw Żurek

Detektyw Żurek to pastisz kryminału, pełen czarnego humoru. Zaskakujące zbiegi okoliczności, człowiek- widmo, prawdziwy fałszerz, porwana kidnaperka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy