Dobry deser jest w stanie nawet poprawić humor. Jeżeli do tego jeszcze dodać niski poziom kaloryczności, niczego więcej nie potrzeba. Oczekiwania czytelnika spełnia Wydawnictwo Jedność, oddając do jego rąk Smakowite desery na dwa sposoby. 35 przepisów w wersji klasycznej i light – propozycje szefa kuchni, doskonale znającego wysublimowane wymagania kubków smakowych.
W swoim kulinarnym poradniku Valentin Néraudeau zamieścił przepisy na trzydzieści pięć słodkich deserów. By zadowoleni byli wszyscy, przepisy zostały zaprezentowane w dwóch wersjach – klasycznej oraz light, zaś punkt wyjścia w każdym przypadku stanowi wybrany przez autora owoc. Wszystkie desery są łatwe w wykonaniu, wizualnie piękne, posiadają różnorodny smak i konsystencję, a ich przygotowanie nie wymaga specjalistycznych przyborów (wykaz tych niezbędnych autor zamieścił na początku książki). Podział na cztery pory roku pozwolił na usystematyzowanie receptur w osobnych działach (desery wiosenne, letnie, jesienne i zimowe). Każdy z przepisów (opatrzony tytułem, kilkuzdaniową informacją o wartościach odżywczych poszczególnych owoców oraz barwną fotografią gotowego deseru z jego graficznym opisem) zawiera informacje podstawowe: ilość porcji, czas przygotowania, potrzebne przybory, składniki, sposób wykonania krok po kroku, ilość kalorii, a także określenie czasu spożycia. Przy niektórych przepisach znalazły się dodatkowe porady, sztuczki oraz ciekawostki „warto wiedzieć”.
Smakowita treść publikacji wraz z przepiękną szatą graficzną (każdy fragment tekstu zobrazowany został barwną fotografią autorstwa Massimo Pessiny) nie pozwoli czytelnikowi przejść obojętnie wobec autorskich przepisów Valentina Néraudeau. Do natychmiastowego przygotowania (i jeszcze szybszego spożycia) zapraszają ciasta i ciastka, babki, biszkopty, keksy, tarty oraz kruszonki, a także torciki, serniki, kremy, koktajle i napoje. Dobór łatwych do zdobycia składników sprawia, że nawet przygotowanie kremu chantilly, parfait czy ganache nie będzie sprawiać żadnych trudności. Proste w wykonaniu okażą się również naleśniki dentelles, przeznaczone do spożycia na zimno clafoutis z winogronami, crémeux z masą śmietankowo-waniliową i marakują, eton mess z kiwi, a nawet blanc-manger z kokosem i limonką. Ponieważ w wielu deserach autor używa musów (morelowy, ananasowy, jeżynowy, malinowy, gruszkowy, z kiwi i mięty), sposób ich przyrządzenia znalazł się na początku książki. Na końcu natomiast czytelnik odnajdzie bardzo przydatny Indeks składników.
Publikacja Wydawnictwa Jedność spotka się z aprobatą czytelnika. Wybór przepisu i przygotowanie smacznego deseru zależy już tylko od niego.