Recenzja książki: Ślady. Zaginiony pocisk

Recenzuje: Justyna Gul

Śledczy Harding i londyńska dzicz

Alternatywna wizja Anglii w niedalekiej przyszłości. Londyn staje się siedliskiem występku, wszelakich zbrodni i miejscem spotkań wywrotowych organizacji. Ekspansywna i wszechobecna roślinność pochłania stopniowo ślady cywilizacji, w gąszczu czają się dzikie zwierzęta, a najpoważniejsze zagrożenie (oprócz zwyrodniałych przestępców) stanowią jadowite węże.

Stolicą i centrum kulturalnym oraz gospodarczym państwa jest obecnie Birmingham, nic więc dziwnego, że kiedy Luke Harding, szesnastoletni śledczy sądowy, przybywając do Londynu przeżywa lekką traumę…

Tę makabryczną wizję upadku państwa, a - co gorsza - przekształcenia go w kraj nieomal totalitarny, roztacza przed nami Malcolm Rose w swojej serii "Ślady". Tym razem za pośrednictwem „Zaginionego Pocisku” stawia przed młodym wysłannikiem wymiaru sprawiedliwości nie lada zadanie. Chłopak musi odnaleźć sprawcę morderstwa lekarki Anny Suleman, zastrzelonej u bram szpitala Świętego Tomasza, gdzie pracowała. Śledczy Harding wraz ze swoim skomputeryzowanym Mobilnym Asystentem Legalno-Kryminalistycznym Malakiem prowadzi dochodzenie, które zatacza coraz szersze kręgi.

Okazuje się, iż ostatnimi czasy w zdziczałym Londynie miało miejsce zadziwiająco dużo przypadków pobić, rabunków i zabójstw, a ofiary to najczęściej osobnicy rasy białej bądź lekarze. Z tymi występkami wydaje się mieć dużo do czynienia Światowy Kościół Wiecznej Wizji, organizacja uznająca białych za wynaturzenie, a kolor ich skóry za ekstremalne zniekształcenie zesłane przez Boga za grzechy.

Członkowie organizacji zwani Wizjonerami uważają Boga za mistycznego stwórcę o śniadej skórze, protestują także przeciwko idei przymusowego swatania przez Komitet Łączenia Par, wciąż wierząc w nieaktualną już ideę miłości. Z tego powodu, kiedy podczas wideorozmowy z Hardingiem Komisja zostaje zamordowana, śledczy ma już podejrzanych. Pomijając fakt, że Luke również nie zgadza się z decyzją administracji wyznaczającej mu partnerkę (jest przecież zakochany w zielonoskórej Jade), decyduje się przeniknąć do struktur kościelnych i inwigilować poczynania organizacji. Tym samym musi rozłączyć się z Malakiem (stanowiącym nieomal jego tarczę obronną) oraz zdobyć zaufanie Kaznodziei, przywódcy londyńskich Wizjonerów Rachela Tobacka oraz członków grupy poddając się … próbie węża.

Czy najmłodszy w szkole uczeń, śledczy o 100% skuteczności, nastolatek zakochany w dziewczynie mu nie przeznaczonej i odpowiedzialny przedstawiciel Racjonalistów również i tym razem sprosta postawionemu przed nim wyzwaniu? Tego musicie dowiedzieć się sami, wkraczając w wynaturzony świat Malcolma Rose. Autor buduje w surrealistyczny sposób nową rzeczywistość, gdzie osiągnięcia najnowszych technologii ocierają się o przestarzały system władzy państwowej z kontrolą każdej jednostki i brakiem głębszych uczuć na czele.

Choć początkowo trudno nam zrozumieć nowe reguły rządzące społeczeństwem to już wkrótce niepostrzeżenie kończymy książkę z wypiekami na policzkach. „Zaginiony pocisk”, będący z założenia kryminałem science-fiction dla młodzieży, z pewnością znajdzie znacznie szerszą grupę odbiorców. Język, świat i bohaterowie nakreśleni przez Rose`a przyciągają bowiem jak magnes, a my, wytężając nasze procesory i przegrzewając obwody, tropimy sprawcę wraz ze śledczym Hardingiem. Kto wie, może potrzebując pomocy w kolejnej części przygód, śledczy Luke zwróci się z prośbą do nas, a nie do bezdusznego komputera Malaka? W końcu w świecie Śladów wszystko jest możliwe …

Kup książkę Ślady. Zaginiony pocisk

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ślady. Zaginiony pocisk
Autor
Książka
Inne książki autora
Ślady tom 1. Winny niewinny
Malcolm Rose0
Okładka ksiązki - Ślady tom 1. Winny niewinny

Luke Harding właśnie zdał końcowy egzamin z kryminalistyki jako najmłodszy uczeń w historii szkoły i zdobył pełne uprawnienia detektywa. Jeszcze tego samego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy