Recenzja książki: Skrytki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Jest tylko jedna rzecz, uwielbiana przez maluchy na równi z odkrywaniem. Jest to ukrywanie. Tak, jak kilkuletnie dzieci zafascynowane są poznawaniem nowych słów i odkrywaniem znaczenia nowych zjawisk, tak maluchy uwielbiają ukrywać przed światem swoje skarby i małe tajemnice. O tych właśnie fascynacjach, o magicznych schowkach i wspaniałych, czekających w nich znaleziskach opowiada książeczka Mateusza Wysockiego i Agaty Królak – Skrytki.

Kierowana do najmłodszych czytelników niewielka publikacja nie jest typową fabularyzowaną opowieścią. Elementem łączącym kolejne „rozdziały” są tytułowe skrytki. Autorzy w ciekawy i nietuzinkowy sposób potraktowali tak często pomijane – zwłaszcza przez dorosłych – tajemnicze zakamarki. Opowiadają o skarbach, jakie znajdziemy na strychu, opisują rzeczy, jakie będą na nas czekały w piwnicy, podają też sprawdzony sposób na to, jak dostać się do słoika wypełnionego łakociami. Na tym jednak nie koniec opowieści. Z dużo większym zaangażowaniem i pomysłowością autorzy opisują skrytki, w których najmłodsi czytelnicy samodzielnie mogą ukryć swoje znaleziska i tajemnice. Na liście najciekawszych skrytek znajdziemy opuszczoną wiejską chatę, własną buzię i dziurę w ścianie. Schowków, które zaprezentowano w książeczce, jest oczywiście zacznie więcej. Warto je odkryć - chociażby po to, by w razie nagłej potrzeby bez trudu przypomnieć sobie swoje skrytki.

Skrytki to niezwykle oryginalna publikacja, która z pewnością wyróżnia się na tle innych książek kierowanych do najmłodszych czytelników. Można ją otwierać na dowolnej stronie bądź też wertować od końca – nie ma to większego znaczenia. Istotnym walorem książki jest pobudzanie dziecięcej wyobraźni. Maluchy po lekturze Skrytek z pewnością wymyślą kilka innych schowków we własnych domach i, być może, zaczną z nich regularnie korzystać.

Co ważne, w publikacji wskazano także, że chociaż wiele cennych dla nas rzeczy chętnie ukrywamy przed wzrokiem innych – w kieszeniach, szafkach czy pudełkach – to tak naprawdę każdy przedmiot ma swoje własne miejsce. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku przedmiotów znajdowanych na dworze – na podwórku czy też w ogrodzie. I chociaż mamy ogromną ochotę zachować na pamiątkę ładne kamyki czy poskręcane gałązki, to musimy pamiętać, że ich miejsce – w ciekawej skrytce – wciąż pozostaje w lesie. 

Równie ważnymi co tekst elementami Skrytek są ilustracje. Rysunki stanowią wraz z tekstem spójną, nierozerwalną całość. Ilustracje są kolorowe i w symboliczny sposób przedstawiają omawiane skrytki. Jeśli mowa jest o buzi, na rysunku zauważamy wielką, otwartą buzię z kilkoma zębami. Jeśli odkrywamy strych – widzimy ginące w mroku schody. Tak proste, a jednocześnie sugestywne ilustracje rozbudzą dziecięcą ciekawość i wpływają na kreatywność. Dobrą zabawą będzie zachęcenie maluchów, by sięgnęły po kartkę oraz kolorowe kredki i własnoręcznie przy pomocy kilku kresek przygotowały rysunki swoich ulubionych skrytek.

Skrytki kierowane są zarówno do najmłodszych, kilkuletnich, nie potrafiących jeszcze czytać maluchów, jak i nieco starszych już przedszkolaków. Wspólna lektura książki pozwoli podjąć wiele ważnych tematów – kwestię prywatności, odpowiedzialności za zgubione czy zapomniane rzeczy oraz szacunku dla tajemnic innych ludzi. Dodatkowym "smaczkiem" jest opaska, która w symboliczny sposób trwale zamyka książkę, chroni ją przed wzrokiem innych i stanowi idealne zabezpieczenie dla tajemnic przekazywanych czytelnikom przez autorów.

Kup książkę Skrytki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skrytki
Książka
Skrytki
Mateusz Wysocki, Agata Królak
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy