Recenzja książki: Skarby cywilizacji. Zabytki techniki w Polsce

Recenzuje: Damian Kopeć

Mamy z czego być dumni

Zabytki kultury materialnej należą do dziedzictwa każdego narodu. Dokumentują, jak rozwijał się przez wieki, co zdołał osiągnąć. Specyficznym rodzajem takich zabytków są te związane z techniką. Na terenie naszego kraju jest ich wiele, nie zawsze stworzonych w wolnej Polsce, również przez zaborców czy okupantów. Fascynują, cieszą oko, wywołują podziw – o ile tylko są znane, zwiedzane i doceniane. Część z nich bowiem ciągle znajduje się jakby w cieniu, w zapomnieniu, jest zbyt słabo rozpropagowana (np. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce). Są zabytki techniki w Polsce znane na całym świecie – takie jak chociażby kopalnia soli w Wieliczce. Są wiekowe, ale i są całkiem nowe, jak przykładowo Stadion Narodowy w Warszawie czy sala koncertowa NOSPR-u w Katowicach. Zwracają uwagę rozwiązaniami technicznymi, wyglądem, pomysłowością, oryginalnością, jakością wykonania. Jeżdżąc po kraju, możemy je dostrzec praktycznie wszędzie. Wystarczy tylko trochę ciekawości i wytrwałości.

W albumie Zabytki techniki w Polsce opisano kilkadziesiąt takich obiektów, rozrzuconych po całym kraju. Zdaniem autora najbardziej godnych zobaczenia. Każdy z nich krótko opisano i ukazano na fotografiach. Umiejscowiono w czasie i przestrzeni. Opis uzupełniono ciekawostkami z nim związanymi. Obok tak znanych miejsc jak przykładowo kopalnia soli w Wieliczce, kanały Bydgoski i Elbląski, tężnie w Ciechocinku, Stare Miasto w Zamościu, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Browar w Żywcu czy port w Gdyni poznajemy także te mniej znane, lecz warte naszej uwagi. Wśród nich z pewnością jest Międzyrzecki Rejon Umocniony czy Wilczy Szaniec, kilka interesujących mostów i wiaduktów, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Z pewnością wielu czytelników uzna, że brakuje w albumie kilku ciekawych zabytków (na przykład zabytkowej kopalni złota w Złotym Stoku czy kopalni węgla Guido w Zabrzu), trzeba było jednak było dokonać wyboru i czasami zdecydować się na jednego tylko reprezentanta konkretnej grupy zabytków.

Wędrując po Polsce, można napotkać wiele mniej znanych i spektakularnych budowli i rozwiązań technicznych budzących podziw. Czy to będzie krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, czy wiadukty w Srebrnej Górze, Lewinie Kłodzkim, czy na trasie kolejowej Wałbrzych-Kłodzko, przedwojenna zapora w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej, czy budowle i podziemia kompleksu Reise w okolicach Walimia. Po prostu warto tam, gdzie z różnych względów trafiamy, zainteresować się okoliczną historią, odszukiwać i podziwiać bliskie zabytki techniki i architektury. Wiele wymienionych w albumie miejsc miałem okazję zwiedzić i rzeczywiście są one warte uwagi. Ciekawe zdjęcia zawarte w Zabytkach techniki w Polsce dobrze starają się uchwycić ich charakter, piękno, wyjątkowość. Zachęcają do zainteresowania się tym dziedzictwem historii. Warto, planując wyjazd, sprawdzić w omawianej książce lub dwolonym przewodniku turystycznym, czy nie ma w okolicy czegoś ciekawego do zobaczenia. Nie wolno marnować okazji do poznawania kraju i jego historii.

Album Zabytki techniki w Polsce nie jest gruby. Ma przejrzysty układ, krótkie, konkretne opisy i bardzo dobre zdjęcia. Nie zawiera wyczerpujących opisów zabytków, stanowi raczej swojego rodzaju zachętę do zainteresowania się nimi. By nie opisywało naszego postępowania znane przysłowie: cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.

Kup książkę Skarby cywilizacji. Zabytki techniki w Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skarby cywilizacji. Zabytki techniki w Polsce
Autor
Inne książki autora
Skarby cywilizacji. Zabytki techniki na świecie
J. Górski0
Okładka ksiązki - Skarby cywilizacji. Zabytki techniki na świecie

Skarby cywilizacji to nowa albumowa seria prezentująca najwspanialsze zabytki techniki i perełki architektoniczne, znajdujące się na terenach całego świata...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy