Wyglądają oszałamiająco: piękne, młode, ozdobione niesłychanie drogą biżuterią, w eleganckich sukniach, ze złotymi diademami na głowach.
Nie!
Myślą przede wszystkim o strojach, balach i kandydatach do swojej ręki.
Nie!
Dawno temu istniały naprawdę. Teraz występują wyłącznie w bajkach.
I to nieprawda!
Księżniczki wciąż żyją. I to nie tylko w kilku krajach zachodniej Europy, gdzie pełnią rolę zbliżoną do medialnych gwiazd, a ich główne zadanie polega na pięknym prezentowaniu się na zdjęciach.
Księżniczki, o których w swoich kolejnych publikacjach opowiada Jean Sasson, wiodą zupełnie inne życie. Przeważnie zamknięte w pałacach, światu ukazują się zwykle osłonięte od stóp do głów. Nie mogą spędzać czasu wedle swojej woli, ani spotykać się, z kim chcą – segregacja płciowa wciąż obowiązuje. A mimo to niektóre spośród nich nieustannie trzymają rękę na pulsie społecznych problemów. Usiłują zmieniać świat.
Do tej grupy należy Sułtana Al Su'ud. Pochodząca z rodziny królewskiej Sudanka, która zdecydowanie nie przypomina „polującej” na męża panny na wydaniu. Sułtana jest doświadczoną małżonką, troskliwą matką trojga dorosłych dzieci, babcią uwielbiającą czworo swoich wnucząt. Wciąż dba o wygląd, ale nie przywiązuje już wagi do drogiej biżuterii czy prezentów. Jej myśli zwrócone są ku innym sprawom – ku tajemnicom, które wraz z Jean Sasson ujawnia w Sekretach księżniczki.
I tu znów uwaga na stereotyp! Czym mogą być sekrety księżniczki? Czyż nie zapisem dworskich intryg, plotek na temat tego, kto, z kim, kiedy, dlaczego...? Kolejna niespodzianka: tajemnice ujawniane przez Sułtanę dotyczą ludzkich dramatów – tak strasznych, że po ich poznaniu trudno spokojnie spać...
Brutalnie gwałcone dziewczynki – ośmio-, dziesięcio-, dwunastoletnie. Oblewane żrącymi kwasami żony i córki, tracące oczy, nosy, uszy, podbródki. Pacjentki umierające, ponieważ ich męski opiekun nie podpisał zgody na leczenie. Zamknięte w domach kobiety, pozbawione niemal wszelkich praw, całkowicie ubezwłasnowolnione. Ludzie chłostani i zabijani – za wypowiadanie swoich poglądów.
A, co najgorsze: wszystko to dzieje się zgodnie z prawem. Legalnie. Bez kar, procesów czy choćby napiętnowania sprawców.
Swą obszerną, obfitującą w szczegóły i komentarze narracją Sułtana zmusza do otwarcia oczu. Przede wszystkim nas, ludzi Zachodu, dla których wojenne koszmary należą już do przeszłości.
Ale tam...
Sekrety księżniczki unoszą zasłonę milczenia. Zachęcają do zerknięcia w głąb bliskowschodniego świata. Prezentują niektóre zwyczaje, odwołują się do nauk Mahometa, zawierają komentarze na temat aktualnych konfliktów zbrojnych (m.in. w Jemenie i Syrii), bardziej szczegółowo zaprezentowanych w zamieszczonych na końcu aneksach. Przede wszystkim jednak Sekrety... ujawniają dramaty mieszkanek Bliskiego Wschodu.
Sułtana opisuje też, w jaki sposób stara się przeciwstawiać tym problemom, wspomina, jakie działania podejmuje ona sama, a jakie jej córki. Tym samym skłania czytelnika do konfrontacji z niezadanym pytaniem:
Teraz już wiesz. Czy zrobisz cokolwiek?
Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych...
„Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom...