Recenzja książki: Sekrety księżniczki

Recenzuje: Karolina Mucha

Wyglądają oszałamiająco: piękne, młode, ozdobione niesłychanie drogą biżuterią, w eleganckich sukniach, ze złotymi diademami na głowach.

 

Nie!

 

Myślą przede wszystkim o strojach, balach i kandydatach do swojej ręki.

 

Nie!

 

Dawno temu istniały naprawdę. Teraz występują wyłącznie w bajkach.

 

I to nieprawda!

 

Księżniczki wciąż żyją. I to nie tylko w kilku krajach zachodniej Europy, gdzie pełnią rolę zbliżoną do medialnych gwiazd, a ich główne zadanie polega na pięknym prezentowaniu się na zdjęciach.

 

Księżniczki, o których w swoich kolejnych publikacjach opowiada Jean Sasson, wiodą zupełnie inne życie. Przeważnie zamknięte w pałacach, światu ukazują się zwykle osłonięte od stóp do głów. Nie mogą spędzać czasu wedle swojej woli, ani spotykać się, z kim chcą – segregacja płciowa wciąż obowiązuje. A mimo to niektóre spośród nich nieustannie trzymają rękę na pulsie społecznych problemów. Usiłują zmieniać świat.

 

Do tej grupy należy Sułtana Al Su'ud. Pochodząca z rodziny królewskiej Sudanka, która zdecydowanie nie przypomina „polującej” na męża panny na wydaniu. Sułtana jest doświadczoną małżonką, troskliwą matką trojga dorosłych dzieci, babcią uwielbiającą czworo swoich wnucząt. Wciąż dba o wygląd, ale nie przywiązuje już wagi do drogiej biżuterii czy prezentów. Jej myśli zwrócone są ku innym sprawom – ku tajemnicom, które wraz z Jean Sasson ujawnia w Sekretach księżniczki.

 

I tu znów uwaga na stereotyp! Czym mogą być sekrety księżniczki? Czyż nie zapisem dworskich intryg, plotek na temat tego, kto, z kim, kiedy, dlaczego...? Kolejna niespodzianka: tajemnice ujawniane przez Sułtanę dotyczą ludzkich dramatów – tak strasznych, że po ich poznaniu trudno spokojnie spać...

 

Brutalnie gwałcone dziewczynki – ośmio-, dziesięcio-, dwunastoletnie. Oblewane żrącymi kwasami żony i córki, tracące oczy, nosy, uszy, podbródki. Pacjentki umierające, ponieważ ich męski opiekun nie podpisał zgody na leczenie. Zamknięte w domach kobiety, pozbawione niemal wszelkich praw, całkowicie ubezwłasnowolnione. Ludzie chłostani i zabijani – za wypowiadanie swoich poglądów.

 

A, co najgorsze: wszystko to dzieje się zgodnie z prawem. Legalnie. Bez kar, procesów czy choćby napiętnowania sprawców.

 

Swą obszerną, obfitującą w szczegóły i komentarze narracją Sułtana zmusza do otwarcia oczu. Przede wszystkim nas, ludzi Zachodu, dla których wojenne koszmary należą już do przeszłości.

 

Ale tam...

 

Sekrety księżniczki unoszą zasłonę milczenia. Zachęcają do zerknięcia w głąb bliskowschodniego świata. Prezentują niektóre zwyczaje, odwołują się do nauk Mahometa, zawierają komentarze na temat aktualnych konfliktów zbrojnych (m.in. w Jemenie i Syrii), bardziej szczegółowo zaprezentowanych w zamieszczonych na końcu aneksach. Przede wszystkim jednak Sekrety... ujawniają dramaty mieszkanek Bliskiego Wschodu.

 

Sułtana opisuje też, w jaki sposób stara się przeciwstawiać tym problemom, wspomina, jakie działania podejmuje ona sama, a jakie jej córki. Tym samym skłania czytelnika do konfrontacji z niezadanym pytaniem:

 

Teraz już wiesz. Czy zrobisz cokolwiek?

Kup książkę Sekrety księżniczki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekrety księżniczki
Autor
Książka
Inne książki autora
Z miłości do syna
Jean Sasson0
Okładka ksiązki - Z miłości do syna

Przejmująca opowieść urodzonej w 1960 roku Afganki, spisana przez amerykańską autorkę. Maryam Khail, córka bogatego pasztuńskiego rodu Khailów...

Dziecko Estery
Jean Sasson0
Okładka ksiązki - Dziecko Estery

Historia wzajemnie splatających się losów trzech rodzin -żydowskiej, palestyńskiej i niemieckiej - ukazana na bogatym tle historycznym. Akcja książki obejmuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy