Pokonać własne słabości, przekroczyć granicę własnych możliwości... Każdego dnia ludzie zmierzają się z własnymi ułomnościami w najróżniejszych dziedzinach życia. Każda podjęta próba, niezależnie od tego, czy uwieńczona jest sukcesem, staje się kolejną wartościową lekcją na ścieżce życia.
Bohaterem Ściany jest doświadczony himalaista, który podejmuje się właśnie najtrudniejszego wyzwania w życiu. Trasa, z jaką pragnie się zmierzyć, nie jest jedynie kolejnym małym sukcesem w wieloletniej karierze. Tym razem musi zmierzyć się nie tylko z surową naturą, ale i demonami przeszłości. Właśnie na tej trasie był kiedyś świadkiem tragedii pewnej kobiety. Okrutny los sprawił, że podczas wspinaczki doszło do wypadku, wskutek którego kobieta spadła. Mężczyzna był świadkiem tego zdarzenia, widział, że nadal żyła, choć jej szanse na przetrwanie były naprawdę nikłe. Zdając sobie sprawę z tego, żę próba pomocy może zakończyć się śmiercią obojga, nie podjął się próby udzielenia pomocy. To zdarzenie w oczywisty sposób wpłynęło na jego dalsze życie. Z czasem zrozumiał, że tylko powrót w to miejsce może przynieść ukojenie jego duszy.
Ściana to książka o stosunkowo małej objętości, w której autor podjął się bardzo trudnego tematu. Czy przeświadczenie, że próba pomocy drugiemu człowiekowi nie ma szans na powodzenie, to wystarczający powód, by jej zaniechać i zatroszczyć się wyłącznie o własne życie? Zdrowy rozsądek podpowiada, że właśnie tak należy postąpić. Z drugiej jednak strony tego typu sytuacje nigdy nie są jednoznaczne. Zawsze istnieje choć cień nadziei na akcję ratunkową zakończoną sukcesem. Człowiek, który nie był w stanie podjąć ryzyka, zwykle staje się ofiarą tego wydarzenia. Przeżywa je wciąż na nowo, zadręcza się pytaniami, czy słusznie postąpił. Jakby tego było mało, często narażony jest również na potępienie ze strony otoczenia. Szczególnie w sytuacjach, gdy ekspertyzy potwierdzają, że ofiara faktycznie miała szansę na przeżycie, bardzo łatwo jest wydać osąd nad człowiekiem, który w krytycznym momencie okazał się za słaby. Osoba, która nigdy nie doświadczyła równie dramatycznych rozterek, nigdy w pełni nie zrozumie, co w takiej sytuacji dzieje się w ludzkiej głowie. I choć Ściana nie stanowi odpowiedzi na pytanie, jakie zachowanie można uznać za uzasadnione, zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad bardzo złożonym zagadnieniem.
Nie trzeba chyba dodawać, że ściana z jaką musi zmierzyć się nasz bohater, ma zarówno wymiar rzeczywisty, jak i metaforyczny. Autorowi bardzo dobrze udało się przedstawić zarówno zmagania człowieka z nieprzystępną naturą, zagrożenia, z jakimi borykają się himalaiści, jak i jego wewnętrzną walkę z wydarzeniami z przeszłości. I choć, na szczęście, większość ludzi nigdy nie stanie w obliczu równie dramatycznego wyboru, każdy zmuszony jest podejmować w swoim życiu wiele trudnych decyzji. Część z nich wywołuje duże obawy, a niektóre nawet przerastają ludzkie możliwości. I właśnie o tym opowiada Ściana - tekst krótki, lecz bogaty w treść i bardzo inspirujący.
Egzamin z dojrzałości zdaje się każdego dnia.
Dzieje Polaków na kontynencie północnoamerykańskim są bardzo długie. Sięgają tak głęboko w historię, że ocierają się o legendy i sagi historyczne. Pierwszych...
Opowieść o powojennych losach czterech pancernych. W tej inspirowanej kultowymi postaciami powieści pisarz i scenarzysta Andrzej Dudziński poszedł tropem...