Beztroski okres dzieciństwa niesie z sobą radość, pogodę ducha, pozytywne nastawienie do świata i wewnętrzny spokój. Dla rodziców jest to czas niekończących się pytań, na które stawiający je malec oczekuje natychmiastowej i wyczerpującej odpowiedzi. Książka „Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe” służy pomocą wszystkim (rodzicom, opiekunom, wychowawcom, terapeutom), pod opieką których dziecko przebywa.
Magdalena Kotowska w prostych i łatwo wpadających w ucho rymowanych wierszykach podaje pomysły, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako odpowiedzi na najbardziej nawet dociekliwe pytania. Poruszana w nich problematyka wskazuje na niezwykle szeroki wachlarz możliwości i dociekań, jakim szczyci się każde dziecko. Rymowanki dotykają sytuacji codziennych, charakterystycznych zwłaszcza dla młodego wieku. Wyjaśniają znaczenie trudnych zwrotów i wyrażeń, pokazują potrzebę tolerancji wobec wszystkich tych, którzy z jakichkolwiek względów są „inni”, uczą szacunku do ludzi starszych oraz pozwalają odczuć radość z obecności najbliższych i przyjaciół. Tłumaczą sytuacje niebezpieczne, na jakie każdego dnia narażony jest człowiek (szczególnie dziecko).
W zamieszczonych wierszykach nie brakuje ostrzeżeń, wyjaśnień, a także opisów kłopotliwych sytuacji, przy których potrzeba głębokiego zastanowienia, żeby wyjść z nich zwycięsko. Słuchające/czytające dziecko ma okazję poznać „Podwójne szczęście”, „Język migowy”, „Kłopotliwy kolor” i „Ząb odwagi”. Dowiaduje się, jak wygląda „Pokój elegancji” oraz czego można się dowiedzieć z „Lusterka prawdy”. Przestaje być dla niego tajemnicą „Dziadek-smok” i „Kraina marzeń”. Wie również „Skąd się biorą pieniądze” i „Kto mieszka w brzuszku mamy”. Ma okazję przekonać się, że niczego dobrego nie wnoszą „Namawialscy”, „Przekleństwa”, „Smutne przezwiska” i „Niebezpieczne kłamstwa”. Te i wiele jeszcze innych, równie ciekawych propozycji jest treścią książki „Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe”.
Elementem zachęcającym do lektury są rysunki autorstwa Agnieszki Rosik, ściśle dopasowane do analizowanych sytuacji. Na jakość pozycji wskazuje również okładka, której centralny punkt stanowią dzieci z różnym stopniem sprawności fizycznej. Odmalowany na ich twarzach uśmiech świadczy o właściwym ustosunkowaniu się do obecności wśród nas osób niepełnosprawnych.
Z powyższych spostrzeżeń jasno wynika, że cel, jaki przyświecał autorce, to nie tylko chęć przyjścia z pomocą rodzicom usilnie szukającym odpowiedzi na niekończące się trudne dziecięce pytania, ale przede wszystkim troska o najmłodszych, wchodzących w niebezpieczny wiek buntu oraz stawiania czoła kłopotom i przeciwnościom. Jest to więc lektura dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie w niej coś, co z powodzeniem wykorzysta w swoim własnym życiu. Warto więc po nią sięgnąć jak najszybciej.