Recenzja książki: Rycerze. Głosy historii

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Aby nauka sprawiała uczniom przyjemność, musi być przekazywana nie tylko w prosty, ale też ciekawy i nietypowy, oryginalny sposób. W kwestii nauki historii najlepiej jest, jeśli ona sama do maluchów przemawia. Tak też dzieje się za sprawą publikacji Rycerze. Głosy historii, na kartach której czytelnik na własne uszy usłyszy zgiełk bitew, odgłosy turnieju rycerskiego oraz hucznej, zamkowej biesiady.

 

Obraz średniowiecznej Europy ukazany jest przez pryzmat przedstawicieli najbardziej charakterystycznej profesji ówczesnych czasów, czyli rycerstwa. Na kolejnych stronach publikacji młody czytelnik dowie się wszystkiego na temat rycerskiego rzemiosła. Na kolorowych ilustracjach zobaczy bitewne uzbrojenie i broń rycerską, dowie się, dlaczego w szeregach królewskiej armii obecna była zarówno piechota, jak i szarża konna. Na tym jednak nie koniec rycerskiej historii. Czytelnik odwiedzi dziedziniec zamkowy, który ukaże mu się w pełnej, trójwymiarowej krasie. Przeczyta zarówno o murach zamkowych, jak i budynkach, znajdujących się na dziedzińcu. Czytelnik pozna też wymagania, jakie stawiano kandydatom na rycerzy. Ważnym elementem życia średniowiecznych ludzi były uczty odbywające się hucznie na zamku oraz wzbudzające wiele emocji turnieje rycerskie. Życie w średniowiecznej osadzie to jednak nie tylko zabawy i hulanki. Bardzo często zamek i mieszczące się w jego obrębie zabudowania były oblegane przez oddziały nieprzyjaciela. Wróg nacierał na miasto, posługując się maszynami oblężniczymi oraz stosował ciężką artylerię. Armia nieprzyjaciela strzelała w obrońców strzałami miotanymi z łuków i kuszy.

 

Rycerze. Głosy historii to publikacja niezwykle ciekawa i w bardzo przystępny sposób prezentująca młodemu czytelnikowi średniowieczny fach, jakim było rycerstwo. W książce znajduje się wiele szczegółowych opisów i specjalistycznej terminologii, która w jasny sposób zostaje przez autorów publikacji omówiona. Dodatkowo wszystkie opisywane elementy ubioru, broń czy mieszkańcy średniowiecznych osad są przedstawieni w formie pięknych, kolorowych ilustracji, co znacznie pomaga w odbiorze trudniejszych zagadnień przez młodych czytelników.

 

Najciekawszymi i dość nietypowymi elementami publikacji są trójwymiarowe sceny z podkładem dźwiękowym. Młody czytelnik, przypatrując się z zapartym tchem straszliwej bitwie, dodatkowo usłyszy towarzyszący jej hałas. Analizując scenę uczty zamkowej, oprócz tego, że zobaczy strojnie ubrane kobiety i eleganckich mężczyzn, usłyszy także piękną, średniowieczną muzykę. A przyglądając się turniejowi rycerskiemu, mały czytelnik usłyszy dźwięk trąbki zagrzewającej do boju oraz tętent końskich kopyt. Połączenie trójwymiarowych obrazków i dźwięku sprawia, że publikację nie tylko czyta się z przyjemnością, ale równie dużą radość sprawia jej przeglądanie i wsłuchiwanie się w dźwięki historii.

 

Rycerze. Głosy historii to książka dedykowana najmłodszym czytelnikom, którzy z ogromną przyjemnością nie tylko ją przejrzą, ale będą mieli też okazję, by historię... usłyszeć! Publikacja ta z pewnością rozwinie wyobraźnię młodego czytelnika, a być może sprawi też, że historia, średniowieczni rycerze i fascynujące turnieje staną się nowym hobby i przerodzą się w późniejszym czasie w przedmiot prawdziwego i żywego zainteresowania.

Kup książkę Rycerze. Głosy historii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rycerze. Głosy historii
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy