Recenzja książki: Rozmówki polsko-polskie

Recenzuje: mrowka

Wydawnictwo Iskry opublikowało właśnie kolejną książkę z rysunkami satyrycznymi Andrzeja Mleczki. „Rozmówki polsko-polskie” to zbiór kilkuset zabawnych i odważnych komentarzy do spraw społecznych i obyczajowych, obrazków znanych i szeroko komentowanych, ale też zapomnianych czy usuwających się w cień. Śmieszących do łez i bulwersujących, prowokujących i zmuszających do refleksji.

 

Zebrane w tym tomie rysunki zostały pogrupowane w dziewięciu działach: „w sypialni”, „na ulicy”, „w pracy”, „u doktora”, „w małżeństwie”, „w restauracji”, „w plenerze”, „na różne okazje” (czyli obrazkowe varia) i „o polityce”. Kolejne części książki mieszczą krótkie (najwyżej czteroobrazkowe) paski czy pojedyncze rysunki. Małe scenki charakteryzują się przede wszystkim hiperbolizowaniem i wyrazistymi pointami. Jest Mleczko w swoich rysunkach odważny, burzy konwencje, szarga świętości i prowokuje. Przesiąknięte są satyryczne rysunki Mleczki erotyzmem, w wielu dominują sprawy seksu, też wulgaryzowanego. Na poziom rubasznego, ludowego humoru, schodzi nadzwyczaj często – trafia w ten sposób do szerszego grona odbiorców (choć i na pewno wielu tym zraża). Pojawiają się u satyryka nie konkretne osoby (chociaż w osłanianym przez grono ochroniarzy premierze łatwo domyślić się pewnego niskiego szefa rządu), a typy postaci: lekarz, ksiądz, szef i sekretarka, polityk, kochanek – tych życiowych ról i zawodów u Mleczki jest mnóstwo, a bohaterowie poszczególnych pasków nie zapadają w pamięć jako indywidualności – kojarzą się za sprawą pomysłu na rysunek, sytuacji, w którą zostali wtrąceni. Autor wyśmiewa zdarzenia, rzadziej – cechy charaktery. I tak w sypialni głównym źródłem śmiechu staje się nieudolny kochanek czy zdradzony mąż, niewierna żona polityka, kiepskie wymówki, nieporadność męska czy… fantazje seksualne. Paski uliczne wyzyskują głównie świat bandytów i żebraków, ale i nieszczęśliwe wypadki. Praca – czyli tematyka opierająca się na meandrach życia zawodowego dziennikarzy, szefów, sprzątaczek i krawców – to tylko mały wycinek satyrycznej rzeczywistości.

 

Dowiemy się od Mleczki, po czym poznać nowego strażaka i jak w pracy przejawia się prawo dżungli. Ponieważ autor chętnie posiłkuje się stereotypami, w dziale o małżeństwie prezentuje rutynę zagrażającą związkom, przemoc w rodzinie, kłótnie, sprzeczki czy obojętność. Nie ma w „Rozmówkach polsko-polskich” sielanki, cały świat przedstawiony opiera się na braku zadowolenia (którego nie zapewniają doraźne przyjemności). W partii „u doktora” króluje czarny humor, sprawy płci, śmierci czy paranoi. Łatwo się domyślić, że „restaurację” zdominują zwierzenia przy kieliszku, choć odkrywa też rysownik niebezpieczeństwa płynące z wizytowania egzotycznych lokali lub zamawiania modyfikowanej genetycznie żywności. Żarty o polityce w „Rozmówkach polsko-polskich” to przede wszystkim aluzje do najnowszych wydarzeń; śmieje się Mleczko z moherowych beretów, z podsłuchów, które mają być zamontowane wszędzie, ukazuje upadek autorytetów. Największa rozmaitość tematyczna cechuje rozmówki z pleneru i zgrupowane w „różnych okazjach”.

 

Każdy dział książki rozpoczyna krótka scenka, dialog charakterystyczny dla przewodniego motywu danej części, może – pomysł na rysunek, który, ze względu na rozbudowaną formę nie będzie zrealizowany. Są „Rozmówki polsko-polskie” charakterystyką (dość złośliwą i przewrotną) społeczeństwa, ale tak naprawdę odwołania do polskiej rzeczywistości są tu rzadkie: Mleczko pozostaje jednak satyrykiem z dziedziny obyczajowości, co nadaje jego pracom wymiaru uniwersalnego.

Kup książkę Rozmówki polsko-polskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rozmówki polsko-polskie
Książka
Rozmówki polsko-polskie
Andrzej Mleczko
Inne książki autora
Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów
Andrzej Mleczko0
Okładka ksiązki - Obywatelu, nie pieprz bez sensu! Rysunkowa lista przebojów

Jubileuszowy, obszerny i efektowny album prezentujący najlepsze żarty rysunkowe Andrzeja Mleczki. Zawiera ponad pięćset rysunków dowcipnie komentujących...

Seks i polityka
Andrzej Mleczko0
Okładka ksiązki - Seks i polityka

Seks i polityka przenikały się już od zarania naszej cywilizacji. Naukowcy dawno temu zauważyli, że chęć uczestniczenia w polityce deklarują przede wszystkim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy