Recenzja książki: Rozdarty kontynent: Europa 1950-2017

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zmieniająca się na przestrzeni wieków tożsamość europejska jest zespołem postaw odnoszących się do związku z europejską kulturą i historią. Zwłaszcza ta ostatnia zasługuje na wnikliwą analizę, czego wyrazem stała się książka Rozdarty kontynent. Europa 1950-2017, fragment dziejów widziany oczyma brytyjskiego historyka, specjalizującego się w historii Europy i Niemiec XX wieku.

Chronologicznym porządkiem autor objął wydarzenia, jakie miały miejsce w Europie. Rozpoczynając od czasów ściśle powojennych, Ian Kershaw zaakcentował podział Europy na dwie części. Autor przygląda się panującym wówczas napięciom: wylicza konsekwencje wojny w Korei, analizuje stosunki Moskwy z Pekinem, omawia problemy związane z granicą między Berlinem Zachodnim a terytorium NRD (słynny mur berliński), przygląda się kryzysowi kubańskiemu, wyraża obawy związane z zagrożeniami wojny nuklearnej. Przybliża również działania naprawcze: powołanie do życia Rady Europy, ustanowienie Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, powołanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pisze o zmianach konstytucyjnych oraz o stopniowym odradzaniu się światowego handlu. Szeroko omawia rozpad imperiów (holenderskie, belgijskie, brytyjskie, francuskie), który przekształcił Europę Zachodnią w zbiór państw narodowych o podobnym statusie.

Kolejne strony publikacji są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim napawają optymizmem. Kershaw przygląda się destalinizacji, jugosłowiańskiemu komunizmowi oraz sytuacji w państwach bloku wschodniego (Rumunia, Bułgaria, Albania, Czechosłowacja, NRD, Polska, Węgry). Pisze również o powstaniu społeczeństwa konsumpcyjnego w zachodniej części kontynentu, wzroście poziomu imigracji i związanymi z tym kwestiami rasowymi, o wzroście gospodarczym, reformach systemu zabezpieczeń społecznych oraz kryzysie naftowym.

Następne rozdziały Rozdartego kontynentu obfitują w przemyślenia związane z kulturą i sztuką, wiarą oraz religią, a także ze zmianą wartości społecznych i kulturowych. Wreszcie – wraz z upadkiem ZSRR – nastąpiło wyrwanie „z korzeniami” starego porządku w Europie Wschodniej. Autor wyjaśnia, iż nastąpił wówczas aktywny sprzeciw wobec komunistycznej władzy w Polsce i innych krajach bloku sowieckiego. W przemyśleniach Kershawa nie brakuje faktów ukazujących dramatyczny rozpad Jugosławii. Jest również analiza zmian, będących następstwem ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych oraz wojen w Afganistanie i Iraku. Zostały także wyliczone kryzysy: wzrost zadłużenia państw europejskich, napływ uchodźców, zwiększenie się liczby ataków terrorystycznych, kryzys na Ukrainie oraz wystąpienie Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej. Jest i spojrzenie ku przyszłości, z wszystkimi jej perspektywami oraz problemami.

Ian Kershaw, dzięki swoim wnikliwym dociekaniom, dokonał wielkiego dzieła. Zebrana w całość i uporządkowana ogromna ilość faktów dowodzi znajomości tematu, a także olbrzymiego nakładu pracy. Opisane w interesujący sposób wydarzenia z przeszłości zostały wzbogacone rozpoczynającymi każdy rozdział wypowiedziami historyków, prawników, dyplomatów, poetów i filozofów. Są fragmenty przemówień, deklaracji, pamiętników. Pomocą służą dobrze opisane czarno-białe zdjęcia dziejowych wydarzeń, mapy, przypisy, obszerna bibliografia, źródła ilustracji oraz ułożony w porządku alfabetycznym indeks osób.

Publikacja Wydawnictwa Znak przeznaczona jest przede wszystkim dla miłośników historii, chociaż niewykluczone, iż sięgnie po nią czytelnik zainteresowany burzliwymi kolejami dziejów miejsca, w którym przyszło nam żyć.

Tagi: historyczne

Kup książkę Rozdarty kontynent: Europa 1950-2017

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rozdarty kontynent: Europa 1950-2017
Autor
Inne książki autora
Hitler 1941-1945. Nemezis
Ian Kershaw0
Okładka ksiązki - Hitler 1941-1945. Nemezis

Druga część drugiego tomu monumentalnej biografii Adolfa Hitlera obejmuje lata 1941-1945 - ostatni okres rządów Hitlera, który stanowi pasmo klęsk - od...

Führer. Walka do ostatniej kropli krwi
Ian Kershaw0
Okładka ksiązki - Führer. Walka do ostatniej kropli krwi

Dlaczego Trzecia Rzesza walczyła do samego końca? Dlaczego Niemcy wybrali samozniszczenie? Wybitny brytyjski historyk prezentuje nowatorską wizję ostatnich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy