Recenzja książki: Rikuś

Recenzuje: Monika Witczak

Rikuś to zwyczajny, mały zajączek. Tak jak wszystkie zajączki ma dwie łapki, dwie nóżki, pyszczek, krótkie spodenki i dwa długie uszka. Ale uszka Rikusia są trochę inne, niż wszystkich. Jedno sterczy do góry, a drugie jest oklapnięte i za nic nie chce się wyprostować. Koledzy przezywają króliczka “Kłapouch” i często śmieją się z niego. Rikuś marzy tylko o jednym - o dwóch jednakowych, dumnie sterczących uszach i próbuje wszelkich sposobów, by swe marzenie spełnić. Gdy wszystko zawodzi, postanawia odwiedzić gabinet lekarza. Dopiero tam dowiaduje się, że z jego uszkiem jest wszystko w porządku i tak naprawdę nie ma dwóch jednakowych uszu - każde ucho jest inne. To daje Rikusiowi do myślenia. Jednocześnie okazuje się, że złośliwi koledzy wcale nie są tacy źli, a na dodatek istnieje sposób, by wszyscy naprawdę byli jednakowi.

 

Autor Rikusia podejmuje bardzo ważny dla dzieci temat: inność. Historia o króliczku uczy, jak zaakceptować siebie i radzić sobie z wyszydzaniem i negatywną opinią rówieśników (tak ważną dla każdego dziecka). Książka przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i pokazuje problem na poziomie, który są w stanie zrozumieć nawet maluchy - prosto, lecz ze sporą dawką humoru i emocji. Oklapnięte uszko może odzwierciedlać każdą cechę zewnętrzną, przez którą małe dzieci mogą być wyśmiewane w przedszkolu czy na podwórku: grube oprawki okularów, inny odcień skóry, odmienny wygląd fizyczny czy wadę, przez którą dziecko różni się od rówieśników.

 

Warto przeczytać Rikusia nie tylko dzieciom, które borykają się z problemem inności. Dzięki książce wszystkie maluchy uczą się, że wyśmiewanie może być dla kogoś bolesne. Nie mamy wpływu na pewne cechy zewnętrzne i choćbyśmy się bardzo starali, nie da się ich zmienić. A "inny" niekoniecznie znaczy "gorszy". 

 

Guido van Genechten - belgijski pisarz i ilustrator - w 1998 roku został uhonorowany za książkę Rikuś (Rikki) międzynarodową Nagrodą Miasta Hasselt dla najlepszego ilustratora. Rikuś odzwierciedla charakterystyczny styl autora - proste, duże i wyraźne ilustracje o mocnych liniach konturów i jasnych kolorach. Jednym z ciekawych zabiegów, jakie stosuje Guido van Genechten, jest widoczna faktura podłoża - rysunki sprawiają wrażenie, jakby ilustrator pracował na papierze milimetrowym, a farba nie pokryła dokładnie całego tła. 


Rikuś to książka pełna ciepła, a małego króliczka można polubić od pierwszego wejrzenia. Rikuś jest zabawnym i mądrym małym króliczkiem, który w końcu znajduje sposób nawet na swoich kolegów. Każdy maluch na pewno go pokocha.

Kup książkę Rikuś

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rikuś
Książka
Rikuś
Guido van Genechten
Inne książki autora
Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?
Guido Van Genechten0
Okładka ksiązki - Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?

Myszka jest bardzo dociekliwa. Lubi wiedzieć wszystko o świecie, który ją otacza. Jest również ciekawa swoich przyjaciół. Co robią? I jak? I gdzie? A...

Gustaw - niestraszny duch
Guido van Genechten0
Okładka ksiązki - Gustaw - niestraszny duch

Gustaw jest inny niż pozostałe duchy. Co wyróżnia go spośród całej rzeszy podobnych do siebie zjaw? Romantyczna dusza, delikatność i niezwykła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy