Recenzja książki: Rekordziści

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wszyscy słyszeliśmy o Księdze Rekordów Guinnessa. Od 1955 roku, kiedy ukazało się pierwszej jej wydanie, co roku entuzjaści nietypowych zjawisk i ludzkich osiągnięć mają okazję, by wiedzę swoją uzupełniać. I to właśnie Księga Rekordów Guinnessa stała się inspiracją dla Oli Woldańskiej-Płocińskiej, autorki kierowanej do najmłodszych czytelników publikacji Rekordziści.

Co należy zrobić, by znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa? Sposobów jest kilka. Wystarczy zrobić coś szybciej, ułożyć czegoś więcej bądź podrzucić coś wyżej niż dokonał tego nasz poprzednik. To jednak nie koniec możliwości. Czasami wystarczy staranność i dogłębna znajomość tematu – np. podczas uprawy największych warzyw czy kwiatów. A innym znowu razem wystarczy odrobina szczęścia – dzięki nietuzinkowemu wzrostowi również znajdziemy się wśród rekordzistów.

Najciekawsze - jej zdaniem - najbardziej nietypowe czy wręcz najdziwniejsze rekordy Ola Woldańska-Płocińska postanowiła zebrać, zilustrować i opatrzyć krótkim komentarzem. W książce autorka zaprezentowała zaledwie dziewięć rekordów, jednak być może to dopiero początek większej serii, która z pewnością ucieszy miłośników niecodziennych zjawisk. Trudno doszukać się klucza, jakim kierowała się autorka podczas wyboru rekordów i rekordzistów. Można zauważyć, że każdy dotyczy innej dziedziny, rekordy dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt, a opisani rekordziści mieszkają w najprzeróżniejszych miejscach na Ziemi. Opisanych zjawisk pozornie zatem nie łączy nic – oczywiście poza tym, że są one w swojej wąskiej dziedzinie prawdziwymi rekordami.

Rekordziści Oli Woldańskiej-Płocińskiej zaskakują, wzbudzają uśmiech na twarzy, ale miejscami także lekki niesmak i obrzydzenie. Wszak rekordy można pobijać w każdej dziedzinie - nie tylko w tych pięknych, estetycznych i pachnących…

Nieodłącznym elementem książki są, oczywiście, ilustracje. Każdy z zamieszczonych rysunków przedstawia jednego z bohaterów książki, prezentującego swój rekord. Czasami ukazana postać po prostu siedzi, jak w przypadku Sultana Kosena, najwyższego człowieka na świecie. Innym znowu razem oczom czytelnika ukazuje się ogrom owczego futra, które nosiła na sobie rekordowa, australijska owca. Ilustracje zostały przygotowane przez autorkę z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Wertując kolejne strony książki, jeszcze przed przeczytaniem tekstu odbiorca jest w stanie na podstawie zamieszczonych ilustracji określić rekord, z jakim ma do czynienia tym razem. Ciepłe, delikatne i pastelowe kolory, których użyto do przygotowania ilustracji, sprawiają, że książkę przegląda się z przyjemnością. Dodatkowym atutem publikacji są grube, kartonowe strony, dzięki którym książkę przeglądać mogą już najmłodsze dzieci. 

Rekordziści to świetna publikacja, która zmobilizuje młodych odbiorców do tego, by pokonywali swoje słabości i by odnaleźli hobby i pasje, którym będą mogli się poświęcić. Ciężka praca i zaangażowanie w rozwijanie talentów być może sprawią kiedyś, że Księga Rekordów Guinnessa powiększy się o niecodzienne dokonania najmłodszych czytelników książki Oli Woldańskiej-Płocińskiej. 

Kup książkę Rekordziści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rekordziści
Książka
Rekordziści
Aleksandra Woldańska­-Płocińska
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy