Status kobiety, na dodatek cudzoziemki i prostytutki, w czasach biblijnych nie był godny pozazdroszczenia. To potrójne obciążenie nie stanęło jednak na przeszkodzie, by Rachab odegrała znaczącą rolę w historii zbawienia. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się wzruszająca publikacja Rachab. Kobieta, która przewidziała przyszłość (drugi tom serii Opowieści o miłości). Odwaga Rachab oraz wiara w Boga przewyższały to, co o niej mówiono. I właśnie dlatego jej życie zostało wplecione w rodowód Mesjasza.
Joan Wolf w interesujący sposób prezentuje czytelnikom współczesnym historyczne wydarzenia sprzed tysięcy lat. Przemiana historii biblijnej (starotestamentalna Księga Jozuego) w powieść spowodowana została pytaniem Dlaczego Kananejka wierzyła w Boga Izraelitów?, na które autorka, posiłkując się religią i archeologią Kanaanu (zwłaszcza Jerycha), odpowiedziała historią Rachab. W powieści zachowane zostało historyczne tło wydarzeń, elementy fikcyjności dodano jedynie tam, gdzie było to niezbędne. A sama nierządnica Rachab? Jako wyjątkowo piękna Kananejka (uroda przysporzyła jej wielu udręk) uprowadzona została w celu sprzedania egipskim nabywcom niewolników. Uratowana przez… wroga, jemu oddała serce. Chociaż wierzyła (jak Kananejczycy) w Baala i Aszerę, doświadczała w swoim życiu znaków obecności Boga.
Czytelnik, wprowadzony przez Joan Wolf w sam środek historycznych wydarzeń, ma okazję podziwiać w osobie Rachab mądrość, odwagę, odpowiedzialność, miłość i wierność, zaufanie oraz umiejętność opowiedzenia się po stronie prawdy. To właśnie Rachab uratowała wojowników Izraela, ukrywając ich przed żołnierzami króla Jerycha, Tamura. To Rachab, spotykając przyjaciół i wrogów, zwolenników oraz przeciwników, stała się świadkiem upadku niezwyciężonego Jerycha, uznawanego za najstarsze miasto świata. By nie było za prosto, w trakcie lektury rodzi się wiele pytań. Co wydarzyło się w sypialni królewskiej, gdy Hierodula miała stać się boginią Aszerą w świętym małżeństwie podczas powitania Nowego Roku? Czy szpiegom udało się wrócić do Jozuego? Na czym polegał Boży plan względem Rachab? Dzięki lekturze ciekawość czytelnika zostanie całkowicie zaspokojona.
Rachab. Kobieta, która przewidziała przyszłość to powieść o wierze, nadziei i miłości. Jest w niej miejsce na polityczne niepokoje oraz międzywyznaniowe napięcia. Przypomniane zostały dzieje wędrującego do Ziemi Obiecanej Narodu Wybranego. Szybko następujące po sobie wydarzenia nie dają czytelnikowi możliwości oderwania się od lektury. W fakty historyczne wplecione zostały mądre spostrzeżenia, oraz barwne opisy, dotyczące między innymi religijnych ceremonii związanych z kananejskimi wierzeniami.
Opowiedziana przez Joan Wolf historia wydarzyła się naprawdę. Na jej przykładzie autorka pokazuje, jak bardzo ważna dla człowieka jest wiara. Zachęca do życia w odpowiedzialności i prawdzie. Warto wczytać się w dzieje Rachab, bohaterki wiary, by – jak ona – ufać Bogu podczas trudów codziennego życia. Warto po lekturę sięgnąć jak najszybciej, by utwierdzić się w trafności właściwych wyborów oraz słuszności podejmowanych decyzji.
Droga czytelniczko, pozwól mi wyjaśnić Ci pokrótce pewne sprawy. To nie ja wpadłam na pomysł, by wciągnąć w pułapkę i skłonić do małżeństwa...
Droga czytelniczko, mój mąż nie żyje, a mój czteroletni syn, Giles, został kolejnym hrabią Weston. A najgorsze jest to, że na opiekuna Gilesa...