Recenzja książki: Pudełko Hanki

Recenzuje: Monika Witczak

Jak znaleźć przyjaciela?

 

Hanka idzie do nowej szkoły i obawia się pierwszego dnia w nowym miejscu. Najbardziej na świecie pragnie znaleźć sobie prawdziwych przyjaciół, ale nie do końca wie, jak to zrobić. Rodzice i dziadek pocieszają ją i zapewniają, że w nowej szkole będzie miała mnóstwo kolegów. Nieśmiała dziewczynka postanawia sobie pomóc i zabiera ulubione tekturowe pudełko, do którego chowa pluszowego misia. Ma nadzieję, że w ten sposób zainteresuje dzieci, które później będą chciały się z nią przyjaźnić. Niestety, ten pomysł się nie sprawdza - dzieci śmieją się z Hanki i wracają do swoich zabaw. Dziewczynka jednak nie poddaje się i zastanawia się, co włożyć do pudełka, aby znaleźć prawdziwego przyjaciela. Codziennie przynosi do szkoły coś nowego, aż wreszcie odkrywa, że aby znaleźć prawdziwą przyjaźń, wystarczy po prostu być sobą.

 

Pudełko Hanki to ciepła i mądra opowieść o poszukiwaniu bratniej duszy i o tym, że prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna i przychodzi sama. Przyjaźni nie można sobie kupić słodkimi babeczkami ani uroczym pieskiem. Bo kiedy babeczki się skończą, a piesek wróci do domu, dzieci znajdą sobie inne zajęcie. I choć poszukiwanie przyjaciela nie jest wcale łatwe i szybkie, warto poczekać na prawdziwą bratnią duszę.

 

Dobre książki dla dzieci przekazują mądrość nie tylko najmłodszym. Także dorośli mogą znaleźć w nich coś dla siebie. W przypadku Pudełka Hanki warto zwrócić uwagę na to, jak zachowują się rodzice dziewczynki. Wspierają ją, doradzają, albo po prostu są przy niej blisko, ale nie podejmują decyzji za nią i nie próbują na nią wpływać. Pozwalają, by sama nabrała doświadczenia w relacjach międzyludzkich i wyniosła z tego najważniejszą dla siebie naukę. Czytając tę książkę razem z dziećmi, warto zastanowić się, czy na co dzień mamy w sobie dość dystansu, by pozwolić im nabierać (niekiedy trudnego) doświadczenia, czy też podstawiamy im gotowe rozwiązania i wymagamy, by je zastosowały?

 

Autorem książki jest Peter Carnavas, australijski pisarz i ilustrator obrazkowych książek dla dzieci. Pudełko Hanki (Jessica’s Box) to jego pierwsza wydana książka obrazkowa, która od razu przyniosła mu ogromną popularność i została nagrodzona aż czterema australijskimi nagrodami. Ilustracje Petera Carnavasa są bardzo charakterystyczne - w podobnym stylu tworzy wszystkie swoje książki. Grafiki rysuje przy pomocy akwarel i czarnego ołówka lub tuszu. Umiejętnie gra kolorami, nadając rysunkom odpowiedniego charakteru i nastroju. To właśnie ilustracje grają główną rolę w książkach Carnavasa. Tekst jest tu tylko minimalistycznym dodatkiem, dzięki czemu pozostawia spore pole do popisu dla wyobraźni i umożliwia dopowiedzenie sobie szczegółów. Duża czcionka i niewielka ilość tekstu sprawiają, że dzieci, które uczą się czytać, nie powinny mieć problemu z przeczytaniem Pudełka Hanki. A lektura ta z pewnością sprawi im ogromną frajdę.

Kup książkę Pudełko Hanki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pudełko Hanki
Książka
Pudełko Hanki
Peter Carnavas
Inne książki autora
Ważne rzeczy
Peter Carnavas0
Okładka ksiązki - Ważne rzeczy

Pęknięty kubek, z którego pił kawę.Para znoszonych, zimnych kapci.Nuty, które już nie wybrzmią. Po co nam one, skoro nie ma jego?...

O chłopcu, który wpadł do książki
Peter Carnavas0
Okładka ksiązki - O chłopcu, który wpadł do książki

Przejmująca opowieść o chłopcu, który szukał odpowiedzi na niełatwe pytania. I odkrył, jak cudowne jest życie. Niezwykła, metaforyczna opowieść o dorastaniu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy