Psi przyjaciel to pies, który z człowiekiem rozumie się bez słów i bez szczekania. Zabawna publikacja Psyjaciele kreśli sylwetki sześciu psiaków, które towarzysząc swoim właścicielom w chwilach dobrych i złych, nie tylko umilały im czas, ale również ratowały z niejednej opresji.
Zabawną treść rozpoczyna List Jego Dostojności Antoniego Terefere herbu Psia Kość, który – ogonem buldoga angielskiego – zaświadczył o ważności i prawdziwości zaprezentowanych w Psyjaciołach faktów: żaden z psów nie został wymyślony, a ich przygody (no, może nieco ubarwione) są w stanie zadziwić czytelnika. Narratorzy – poszczególne psy – przywołując wspomnienia dawnych czasów i miejsc, opowiadają o chwilach spędzonych z ukochanymi właścicielami. Zaliczana do Archiwum Historii Niezwykłych (stworzone na potrzeby książki) treść Psyjaciół przechowuje fakty dotyczące bichona Markiza (właściciel: Fryderyk Chopin), setera irlandzkiego Dolara (właściciel: Leopold Janikowski), jamnika Wykopa (właściciel: Henryk Sienkiewicz), psa w typie dobermana Puka (właściciel: Stefan Żeromski), psa w typie boksera Dorka (właściciel: Józef Piłsudski) oraz ratlerka Boby la Beauté (właścicielka: Olga Boznańska). Wyszczekane przez psy raporty wraz z ich sympatycznymi pyskami (takie same psie pyski zdobią spis treści) zapowiadają dobrą zabawę.
Schematyczny układ rozdziałów już od pierwszego rzutu oka pozwala zorientować się w szczegółach. Ozdobione grafiką psiej łapki dane podstawowe (imię psa, rasa, data, właściciel) stanowią wprowadzenie do kilkustronicowej treści właściwej, która opatrzona została kolorowymi ilustracjami oraz zwięzłymi danymi osobowymi właściciela psa (podobizna, imię i nazwisko, lata życia, wykonywany zawód lub pełnione funkcje), a także odnośnikiem do strony internetowej psyjaciele.pl, na której można skorzystać z tajnego hasła (imię psa), poznać więcej szczegółów z życia i twórczości właścicieli psów opisanych w lekturze, a także dzięki wirtualnemu spacerowi odwiedzić przedstawione na kartach Psyjaciół miejsca. Zabawne psie wspomnienia, oprócz faktów historycznych (daty, nazwiska, wydarzenia, miejsca, pseudonimy artystyczne, tytuły dzieł, eksperymenty badawcze, plany, osiągnięcia) i wiadomości z wielu dziedzin nauki zawierają szczegóły dotyczące spotkań z ludźmi oraz zwierzętami, legendy, cytaty z pamiętników i biografii (w przypisach końcowych podano ich źródła).
Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Marcin Kozioł, sprawnie łącząc wiadomości ważne z ciekawostkami, rozwiewa wątpliwości oraz zaspokaja ciekawość: Komu Fryderyk Chopin zadedykował Walc Des-dur op. 64 nr 1? Jak irlandzki seter Dolar kupił Polakom wyspę w Afryce? Co spotkało mamę Klary i Alicji? Jaką wiadomość zawierała zdobiona złotą nicią koperta z beżowego papieru? Pytań znajdzie czytelnik jeszcze więcej, odpowiedzi będą satysfakcjonujące. Kolorowe, zabawne, sympatyczne ilustracje autorstwa Marcina Minora doskonale uzupełniają treść. Atutami publikacji są również: duży format, twarda okładka i gładkie kartki. Adresaci – mali i duzi, panie i panowie – każdy, kto w psie dostrzega najwierniejszego przyjaciela człowieka.
Wszystkie opisane w Psyjaciołach psy znalazły się na kartach historii. Jednak warto pamiętać, że od każdego psa (kundelka również) człowiek może uczyć się miłości, wierności i bezgranicznego poświęcenia. Publikacja Wydawnictwa Bumcykcyk wyraźnie pokazuje, że warto pokochać czworonoga.
Ojciec nastoletniego Toma kupuje na aukcji starodawną skrzynię pełną rysunków wykonanych przez małego chłopca. Po kilku miesiącach znika z domu zostawiając...
Dziób dobry, Czytelniku! Przygotuj się na gorące powitanie lata! W lesie upały i susza. Zwierzęta marzą o orzeźwiającym deszczu. I truchleją na myśl o...