Sześć nieprawdopodobnych, a jednak prawdziwych opowieści z życia wielkich postaci naszej historii, w których główną rolę odegrali „psyjaciele”.
To właśnie oni – psi przyjaciele – potrafili inspirować tak znakomitych artystów jak Fryderyk Chopin czy Olga Boznańska! Odgrywali ważną rolę w życiu pisarzy – jak samozwańczy sekretarz Henryka Sienkiewicza Wykop czy niesforny łowca przygód Puk Stefana Żeromskiego. Towarzyszyli podróżnikom – jak Dolar, mistrz negocjacji, który wyruszył z Leopoldem Janikowskim na pierwszą polską wyprawę badawczą do Afryki. Psyjaciele mieli też wpływ na wiekopomne decyzje! Kto nie wierzy, niech zajrzy do opowieści o Dorku Marszałka Józefa Piłsudskiego, tym razem nie wyszczekanej, lecz wybeeeczanej...
Archiwum Historii Niezwykłych pęka w szwach od takich opowieści. A my, czytając je, pękamy ze śmiechu, jednocześnie... poznając historię od podszewki. I oczywiście wzruszamy się, bo, jak pisze Jego Dostojność Antoni Terefere, stojący na czele Rady Psyjaciół: „Psyjaciel brzmi prawie jak przyjaciel. Ale to ktoś więcej. To przyjaciel po stokroć!”.
W napisanej z rozmachem i nieodłącznym poczuciem humoru książce Marcin Kozioł przedstawił niezwykłych ludzi i ich psyjaciół, ale też... koty, kanarki, papugi, gęsi, myszy, barany, małpki, które z nimi mieszkały, a nawet pewną bardzo ważną dla kultury świata... muchę. Mnóstwo ciekawych szczegółów dostrzec można też na znakomitych, wysmakowanych ilustracjach Marcina Minora.
Fragment wstępu:
„Na wniosek pudli księga ta została zmniejszona do rozmiaru książki, którą łatwo trzyma się w łapach. Ogonem buldoga angielskiego ręczę jednak, że niezwykłość i waga przedstawionych tu historii nie zmniejszyła się ani trochę. (...)
Można się spierać co do szczegółów. Pewnie zostały nieco ubarwione, najczęściej przez samych bohaterów tych przygód. Niektórzy pragnęli upewnić się, że zasłużą na miejsce w historii i co nieco upiększyli, posłodzili albo przyprawili zeznania. Archiwiści potwierdzili jednak, że najważniejsze fakty z życia zwierząt pokrywają się z relacjami świadków”.
O Autorze:
Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży. Ogromny sukces przyniosła mu bestsellerowa seria „Detektywi na kółkach”, której łączny nakład przekroczył już 100 000 egzemplarzy. Otwierająca serię „Skrzynia Władcy Piorunów” jest lekturą uzupełniającą dla klas 4–6 szkoły podstawowej. Tom 2. serii, „Tajemnica przeklętej harfy”, został wybrany do Złotej Dwudziestki książek dwudziestolecia Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom.
Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska, z aparatem zwiedził ponad 60 krajów. Książkowym odbiciem jego pasji podróżniczej jest seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci 2016).
Kolekcjonuje stare komputery. Tą pasją dzieli się w „Szalonej historii komputerów”. Swoją pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował 30 lat temu. Miał wtedy 15 lat.
Jego „Puzzle Pitagorasa” oraz „Wszystko gra” zdobyły główne nagrody w konkursach Komitetu Ochrony Praw Dziecka (2020, 2022).
Jako 16-latek (i pierwszy Polak) został stypendystą szkockiej szkoły średniej Gordonstoun. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed królową Elżbietą II. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę, a w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Edynburgu pracował nad oprogramowaniem do analizy danych napływających z kosmosu.
Wydawnictwo: Bumcykcyk
Data wydania: 2022-04-21
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 112
Ilustracje:Marcin Minor
Dzisiaj książka o psach, ale nie o byle jakich psach. Psach, które były towarzyszami wybitnych, sławnych i nam znanych osób.
Dzisiaj poznacie Markiza, bichona z 1846, który był psyjacielem( nie, nie zrobiłam błędu) Fryderyka Chopina. Dolara, setera irlandzkiego , 1885 roku towarzysza Leopolda Janikowskiego, Wykopa, jamnika z 1896, psyjaciela pisarza Henryka Sienkiewicza, Puka,w typie dobermana z 1923 roku, psyjaciela Stefana Żeromskiego, Dorka w typie boksera z 1924 roku, psyjaciela naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, Bobiego La Beaut?, ratlerka z 1926, psyjaciela malarki Olgi Boznańskiej.
Zaintrygowani tą książką? Ja bardzo i jestem naprawdę pod wrażeniem, że pieski te zostały przypomniane na kartkach tej książki, że one również mają swoje pięć minut i zapadną w pamięć następnych pokoleń.
Każda historia pisana jest z psiej perspektywy. Każdy z tych piesków opowiada swoje życie u boku właściciela, wspominając również historię znanych nam osób. Cała książka pisana jest w niezwykły sposób.
Dzieciaki będą zachwycone przekazem. Poza tym wchodząc na stronę Psyjaciele.pl i wpisując hasło, które podane jest przy każdej historii, możemy dowiedzieć się jeszcze więcej. Archiwum Historii Niezwykłych to coś wyjątkowego. Książka zawiera sporo treści, ale też pomiędzy stronami znajdziemy piękne, kolorowe ilustracje.
Bardzo wartościowa pozycja pośród książek dla dzieci.
Polecamy z czystym sumieniem.
Uwaga! W ,,Stajni pod tęczą" pojawią się nowi mieszkańcy. Państwo pozwolą, że dokonamy prezentacji: Duet Lorneta i Rakieta! W ,,Stajni pod tęczą" wszystko...
Dziób dobry, Czytelniku! Zanim wylecisz z domu, sprawdź prognozę pogody... Łacińska nazwa puchaczy to Bubo bubo. Nie należy się więc dziwić, że gdy w...