Wzajemna zależność widoczna jest na każdym kroku. W przyrodzie – co w interesujący sposób pokazuje pouczająca treść książki Przyjaciele z lasu i łąki – współpraca roślin oraz zwierząt gwarantuje niezakłócony przebieg dalszego życia na ziemi.
Sięgający po lekturę czytelnik odwiedza ciekawe miejsca: i choć wydają mu się one doskonale znane, tylko z pozoru nic nowego się tam już nie może zdarzyć. Jak jest naprawdę? By się tego dowiedzieć, trzeba wyruszyć w przyrodniczą wędrówkę przez pory roku, miejsca oraz siedliska. I czytelnik wyrusza. Rozpoczynając od balkonu, gdzie wiosną w donicach i skrzynkach coraz bujniej wzrastają rośliny, obserwuje fruwające z kwiatka na kwiatek pszczoły oraz przygląda się zbierającym materiał do budowy gniazd ptasim rodzicom. W ogrodzie poznaje zasady współpracy mrówek z mszycami oraz dowiaduje się, komu i dlaczego potrzebna jest bogata w składniki odżywcze gleba. Udaje się w gościnę do pstrąga potokowego, poznaje sposoby ryb na utrzymanie czystości. Patrzy na kryjącą się w wysokiej trawie młodą sarnę, a z wysokości bocianiego gniazda obserwuje nasłuchującego ostrzegawczych krzyków sójki zająca. Poznaje również przydatność rozpulchniającej ziemię dżdżownicy, widzi lisa przenoszącego w swoim futrze nasiona łopianu. Krótko mówiąc – udając się na skraj lasu, w zarośla, na pola i łąki, czytelnik poznaje sekrety współzależności.
Treść książki została opracowana przez Ilkę Sokolowski w najdrobniejszych szczegółach. Przedstawione w niej różne siedliska pokazują nie tylko wielość życia, ale przede wszystkim wzajemną zależność poszczególnych gatunków. Zrozumienie oraz zapamiętanie ogromu wiadomości przyrodniczych ułatwia sposób przekazu: numerowane dymki, wielobarwne ramki, wykrzykniki, pytajniki, wskazówki, uwagi, podpowiedzi, polecenia, zadania do wykonania, zagadki, różnorodna czcionka. Na ostatniej stronie znalazły się zarówno odpowiedzi na pytania pojawiające się w treści, jak i propozycje dla czytelnika, bez pomocy którego zwierzętom trudno przetrwać (zwłaszcza zimą). Realistyczne ilustracje autorstwa Steffena Walentowitza, dzięki wyeksponowanym szczegółom, doskonale odzwierciedlają obraz rzeczywisty, czym przykuwają uwagę małego czytelnika, inspirując go równocześnie do zapoznawania się z przyrodniczymi faktami i ciekawostkami. Dodatkową zachętę stanowi duży format książki, wpadająca w oko zachwycająca okładka (z intensywną zielenią po wewnętrznych stronach) oraz laminowane kartki.
Wzbogacająca edukację przyrodniczą, a wchodząca w skład projektu Życie bez granic propozycja Wydawnictwa Jedność skierowana została do dzieci od piątego roku życia. Stanowiąc doskonałą pomoc dydaktyczną, pomaga im zgłębić świat natury.